Domáce Kauzy Top

Posun v kauze Gorila. Hlasy na nahrávke z Kočnerovho domu sú autentické

Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA – Po rokoch sa ukazuje, kde je pravda. Šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica, ktorý odchádza do civilu, prehovoril o zisteniach v kauze Gorila. V rozhovore pre Aktuality.sk povedal, že nahrávka z Kočnerovho domu je pravdepodobne pravá. 

 

Na vyšetrovaní kauzy pôvodne pracoval tím vyšetrovateľa Mareka Gajdoša, ktorý neskôr odišiel do civilu. Po odchode začal hovoriť o tlakoch, ktoré mali byť naňho počas vyšetrovania vyvíjané. Jeho slová dnes potvrdzuje aj Kyselica. “Sedeli sme spolu v kancelárii, takže vždy, keď bol na koberci, mi zreferoval, ako to prebiehalo. Väčšinou som poznal len jeho argumenty, ale tiež som si to vyhodnotil tak, že je naňho vyvíjaný tlak,” hovorí v rozhovore.

On sám však vraj pracoval nezávisle. Odôvodňuje to tým, že keď sa mu niečo nepáčilo “vyargumentoval si to a ak sa mu niečo nepozdávalo, konal podľa seba.” Ako príklad uviedol žiadosť špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika o vydanie originálu nahrávky. Kyselica mu originály odmietol vydať dvakrát. Kováčik podľa neho kedysi naznačil, že by nahrávky chcel vrátiť SIS. Finančná skupina Penta zase tvrdí, že by mali byť zničené. Kyselica poukazuje aj na iné zaujímavé skutočnosti. “Asi hodinu alebo dve po prevzatí predmetného USB-kľúča mi volal Kováčik, aby som mu to predložil,” tvrdí Kyselica. Nahrávku našiel vyšetrovací tím kauzy Kuciak ešte v októbri 2018 v jednej z Kočnerových nehnuteľností.

Marián Kočner sa mal snažiť ovplyvňovať aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ten s ním ale stretnutia odmieta. Zdroj: TASR / Andrej Galica

Nahrávka už bola zanalyzovaná. “Pribrali sme do konania znalca z odboru fonoskopie,” hovorí Kyselica. “Nebudem potvrdzovať ani vyvracať, či nájdený materiál je alebo nie je Gorila. Nie je to vhodné, nakoľko stále prebieha vyšetrovanie,” hovorí v rozhovore Kyselica. “V tomto materiáli sa však rôzne osoby rozprávajú o korumpovaní rôznych ľudí, pričom to korešponduje s obdobím, ktoré preverujeme,” opisuje Kyselica. Nahrávka však podľa vyšetrovateľa nie je na 100 percent totožná so spisom, ktorý sa objavil na internete. Polícii sa však podarilo spojiť hlasy s osobami. “Máme výsledok znaleckého skúmania, ktorý s najvyššou pravdepodobnosťou potvrdil autenticitu hlasov nahrávok z Gorily,” povedal v rozhovore pre Aktuality.sk Kyselica.

Kyselica tiež potvrdil, že nahrávka sa našla u Mariana Kočnera. Nebola však v trezore, ako písali médiá, ale na nočnom stolíku.

Potvrdenie autenticity nahrávky týkajúcej sa kauzy Gorila by malo pomôcť preukázať relevantné skutočnosti, ktoré budú viesť k trestnoprávnej dohre a určeniu konkrétnych vinníkov, nesúcich zodpovednosť. Pred piatkovým rokovaním vlády to uviedol štátny tajomník Ministerstva vnútra (MV) SR Rudolf Urbanič. “Bolo by však dobré, keby táto dlhoročná kauza mala konkrétnych aktérov, ktorí by niesli dôsledky,” povedal. Informovala o tom agentúra TASR.

Gorila otriasla politickou scénou

Kauza Gorila otriasla slovenskou politickou scénou. Na verejnosť prenikla na konci roka 2011, znovu sa však otvorila až minulý rok. Počas vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka sa totiž objavili nahrávky, z ktorých mal vzniknúť prepis známy pod názvom Gorila. V trezore ich mal Marian Kočner. Ten mal mať nadštandardný vzťah aj so šéfom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom.

Marian Kočner na pojednávaní v kauze zmenky TV Markíza. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Kauza  siaha do čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Na verejnosť sa dostala v decembri 2011, kedy unikol údajný prepis nahrávok Slovenskej informačnej služby z bytu na Vazovovej ulici v Bratislave. V byte sa mal stretávať šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák s vysokopostavenými politikmi, s ktorými mal riešiť provízie a úplatky. Byt oficiálne patril podnikateľovi Zoltánovi Vargovi, ktorého sused bol príslušník SIS Peter Mravec.

Ten si všimol, že do susedného bytu prichádzajú politické špičky a stretávajú sa s predstaviteľmi Penty. SIS následne požiadala súd o povolenia na odpočúvanie. V novembri 2005 tak byt napojili na odpočúvacie zariadenie a jeho výsledkom má byť práve spis Gorila. Monitorovanie bytu trvalo 10 mesiacov. V čase, keď sa spis objavil na internete, bola pri moci vláda Ivety Radičovej. Minister vnútra Daniel Lipšic nechal zriadiť špeciálny vyšetrovací tím, ktorý mal potvrdiť dôveryhodnosť a pravosť dokumentu. Problémom však bola práve chýbajúca nahrávka, z ktorej mal prepis vzniknúť. Samotná Penta na čele s Haščákom celú kauzu Gorila popiera. Vyšetrovanie Gorily sa ťahá už roky. V prípade bolo začatých niekoľko trestných stíhaní.