Domáce Kauzy Politika Top

Postavil ľudí na nohy, dnes bude stáť pred súdom on. Bašternákovi prihára

Podnikateľ Ladislav Bašternák čelí obžalobe z neodvedenia dane a poistného. Zdroj: topky.sk/Jan Zemiar

BRATISLAVA – Ide do tuhého. Ladislav Bašternák sa po prvýkrát postaví pred súd. Už dnes začne pojednávanie v prípade kauzy neoprávnene vyplatenej vratky. Obžalobu na podnikateľa podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v marci tohto roka. Bašternákovi nepomohla ani účinná ľútosť. Dnes má jeho budúcnosť v rukách sudkyňa Okresného súdu Bratislava II. 

 

Ladislava Bašternáka obvinil vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry z neodvedenia daní a poistnéhov marci v roku 2017 po medializácií prípadu. Podnikateľ cez firmu BL-202 kúpil sedem bytov v bytovom komplexe Five Star Residence za 12-miliónov eur. Spomínaný komplex stavala firma spojená s kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom. Skutočná suma bytov však vraj bola nižšia. Podľa vyšetrovateľa si tak podnikateľ ako konateľ spoločnosti v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer 2 miliónov eur.

V prípade trestného činu neodvedenia dane a poistného je podľa našich zákonov možné uplatniť si účinnú ľútosť. Bašternák tak urobil ešte v auguste počas jedného z výsluchov na polícii. Následne odoslal na účet Finančnej správy necelé dva milióny eur. Vyšetrovateľ ukončil vyšetrovanie s návrhom na podanie obžaloby vo februári tohto roka. Spis putoval na stôl prokurátorovi aj s potvrdením od daňového úradu o úhrade dlžnej sumy štátu.

Bašternák mal pri prevode bytov vo Five Star Residence pripraviť štát o 2-milióny eur. Zdroj: topky/Jan Zemiar

Ten mu však účinnú ľútosť neuznal. Do hry totiž vstúpilo staršie rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý v podobnom prípade už rozhodol, že na daňový trestný čin nadmerných odpočtov DPH, ktoré si podnikateľ od štátu vypýtal a dostal, sa účinná ľútosť nevzťahuje. Loptičku tak v marci tohto roka hodil na súd.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa s jedným s najsledovanejších ekonomických prípadov popasuje sudkyňa Okresného súdu Bratislava II. Hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak nám potvrdil, že pojednávanie by sa malo uskutočniť tak, ako je plánované.  “V tejto chvíli neevidujeme žiadnu prekážku v začatí konania,” uviedol Adamčiak.

Viacero scenárov

Ladislav Bašternák by sa na súd mal dostaviť osobne. K aktuálnej situácii sa vyjadrovať odmietol. Komentovať nič nechce ani jeho obhajca Peter Filip.

Každopádne v hre je aj dnes stále niekoľko scenárov. Sudkyňa otvorí riadne pojednávanie a bude pokračovať výsluchmi a dokazovaním. Na konci uzná Bašternáka vinným a pošle ho za mreže. V prípade neodvedenia dane a poistného pozná Trestný zákon niekoľko sadzieb.

Trestný zákon Zdroj: zakonypreludi.sk

 

Keďže podnikateľ peniaze štátu vrátil sudkyňa na to pri rozhodovaní môže prihliadať a Bašternák skončí s podmienkou. Najmenej pravdepodobná verzia je, že pojednávanie ani nezačne a súd uzná podnikateľovi účinnú ľútosť.

Obchodoval s Kaliňákom

Ladislav Bašternák sa do povedomia verejnosti dostal najmä po tom, ako sa asistent poslanca SaS Jozefa Rajtára Filip Rybanič nelegálne pozrel na účty viacerých osôb – medzi nimi aj exministra vnútra Roberta Kaliňáka. Medzi pohybmi videl tranzakciu, ktorá sa mala udiať medzi ministrom a spoločnosťou B.A.Haus, v ktorej do roku 2013 figuroval Bašternák. Kaliňák mal dostať na svoj účet 260-tisíc eur. Od Bašternáka totiž v roku 2013 odkúpil podiel vo firme. Na kúpu časti akcií si šéf rezortu vnútra zobral pôžičku v Tatra banke, následne mal 430-tisíc poslať ďalej. Pri tejto transakcii vraj mal pasívne saldo, teda viac dal ako prijal. Peniaze podľa neho súviseli s hospodárskou činnosťou firmy a ako splátka pôžičky. Informácie vyvolali búrlivú reakciu opozície, niektorých médií aj verejnosti, ktorí pred komplexom Bonaparte a v uliciach Bratislavy žiadali opakovane hlavu Kaliňáka. Bonaparte Bašternák postavil a byt tam si od neho prenajíma aj expremiér Robert Fico.

Protest pred bytovým komplexom Bonaparte, ktorý postavila firma Ladislava Bašternáka. Zdroj: SITA/Marko Erd