Domáce Spoločnosť

Posledná rozlúčka s Kusým bude v utorok. Bol rektorom Univerzity Komenského a signatár Charty 77

Zdroj: politologiauk.sk

BRATISLAVA – Posledná rozlúčka s Miroslavom Kusým, ktorý bol zakladateľom a prvým vedúcim Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, sa uskutoční v utorok 19. februára o 10:00 v Aule UK na Šafárikovom námestí v Bratislave a o 14:00 v Krematóriu. Informuje o tom katedra politológie na svojej internetovej stránke.

Politológ a signatár Charty 77 Miroslav Kusý (1. decembra 1931) zomrel vo veku 87 rokov v stredu 13. februára. Kusý zomrel na zlyhanie srdca. V 60-tych rokoch bol profesorom marxistickej filozofie a členom Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska. Po roku 1969 a vylúčení zo strany mu zakázali pedagogickú činnosť a počas normalizácie pracoval ako knihovník na Univerzite Komenského. Vo februári 1977 sa stal v poradí tretím slovenským signatárom Charty 77, následne ho prepustili z univerzity a živil sa mnoho rokov ako robotník. Počas Nežnej revolúcie sa stal podpredsedom VPN a v roku 1990 rektorom Univerzity Komenského. Miroslav Kusý bol zakladateľom Slovenského helsinského výboru, Nadácie Milana Šimečku a predsedom Komisie UNESCO pre ľudské práva na Slovensku. Bol členom orgánov rôznych organizácií na ochranu ľudských práv. V roku 2001 mu prezident Rudolf Schuster udelil vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.

 

Kusý si v rokoch 1990 – 1991 prevzal Pamätnú medailu Univerzity Komenského od rektora Karola Mičietu. Zdroj: politologiauk.sk