Politika Spoločnosť Zahraničné

Posledná rozlúčka s Jiřím Menzelom bude, rozhodla vdova

Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

PRAHA – Ľudia sa môžu v piatok 18. septembra naposledy rozlúčiť so zosnulým českým oscarovým režisérom Jiřím Menzelom v pražskom Rudolfine. Hoci umelec, ktorý zomrel 5. septembra, si verejný pohreb neželal, vdova Olga Menzelová tak rozhodla pre veľký záujem priateľov, kolegov a fanúšikov úspešného filmára. Informácie priniesol v sobotu český spravodajský portál Novinky.cz.

 

“Preto sa v piatok 18. septembra od 10.00 h do 18.00 h pre vás všetkých otvoria priestory foyeru Rudolfina, kde sa budete môcť s Jirkom rozlúčiť osobne,” napísala vdova vo vyhlásení, na ktoré upozornil český denník Blesk. “Vo foyeri Rudolfina bude takisto podpisová kniha, záujemcovia si môžu zaspomínať na Jiřího Menzela aj prehliadkou výstavy Rozmarná léta, ktorá bude inštalovaná pred Rudolfinom. Tento pietny akt je prepojený s hudobným festivalom Dvořákova Praha, kde večer zaznejú skladby najobľúbenejšieho skladateľa pána Menzela – Wolfganga Amadea Mozarta,” povedala v nedeľu Menzelova asistentka Míla Řádová. Rudolfinum je novorenesančná budova na námestí Jana Palacha v Prahe v Starom meste.

Oscarový režisér Jiří Menzel zomrel v sobotu 5. septembra vo veku 82 rokov v kruhu svojej rodiny. V posledných rokoch ho trápili zdravotné problémy. Od jesene 2017 bojoval s následkami zápalu mozgových blán, ktorý ho pripútal na lôžko. Menzel patril k hlavným postavám československej filmovej novej vlny. Jeho prvý celovečerný film Ostře sledované vlaky, natočený podľa predlohy spisovateľa Bohumila Hrabala, získal v roku 1966 Oscara.

Ďalšiu nomináciu na túto prestížnu cenu si vyslúžil v roku 1985 za komédiu Vesničko má středisková, zostala však nepremenená. Z jeho ďalšej tvorby diváci poznajú snímky ako Slavnosti sněženek, Skřivánci na niti, Postřižiny, Obsluhoval jsem anglického krále alebo Na samotě u lesa. Jeho posledným filmom boli Donšajni z roku 2013. Menzel zaujal aj ako herec – naposledy sa na plátne objavil vo filme Tlmočník z roku 2018. V roku 2004 sa Menzel oženil. Vzal si svoju dlhoročnú, o 40 rokov mladšiu partnerku Olgu. Vychovávali spolu dve dcéry.