Domáce Politika Spoločnosť Top

Poslankyňa Mostu-Híd za Fica v pléne hlasovať nebude. Do voľby by ale mal postúpiť

Kandidát na ústavného sudcu Robert Fico. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Či Robert Fico spĺňa alebo nespĺňa podmienky na sudcu Ústavného súdu stále nie je jasné. Podľa novej členky ústavnoprávneho výboru Irén Sárközy by každý uchádzač mal dostať šancu. Kandidáti na Ústavný súd sa už tento týždeň dočkajú verdiktu. Poslanci budú o ich osude rozhodovať hlasovaním vo štvrtok. Predtým výbor posúdi pretriasanú Ficovu prax.

 

Nová členka ústavnoprávneho výboru Irén Sárközy z Most-Híd vníma, že práve ona by mala prispieť k tomu, aby sa situácia okolo voľby ústavných sudcov doriešila. ,,Aby sa 150 poslancov Národnej rady mohli rozhodnúť o všetkých 40 kandidátoch a aby mohli hodnotiť osobnostný profil,‘‘ vyhlásila poslankyňa Sárközy. Parlament by tak mal vyberať uchádzačov aj napriek tomu, že výbor nepríjme k niektorému kandidátovi žiadne stanovisko, alebo ho dá záporné. Zvolených kandidátov následne dostane na stôl prezident Andrej Kiska. ,,Prezident bude mať možnosť vybrať kandidátov, ktorí sa najviac pozdávajú jemu odborne i profesijne. Prispievam k tomu, aby sa tak stalo,“ dodala.

Podľa nej by kandidáti, ktorí podľa výboru nespĺňajú podmienky, mali byť rovnako posudzovaní v pléne Národnej rady, ako tí, ktorí podmienky spĺňajú. ,,To bude posudzovanie, keď sa budú posudzovať podľa odborného profilu,‘‘ vysvetlila a zároveň dodala, že ako členka výboru má možnosť a povinnosť hodnotiť kandidátov len po formálnej stránke.

 

Podľa Sárközy by poslanci mali rozhodovať z pomedzi 40 kandidátov. Zdroj: SITA / Jozef Jakubčo

Nejednoznačné odpovede

Na margo expremiéra a predsedu Smeru-SD Roberta Fica poslankyňa Sárközy odpovedala vyhýbavo. Uviedla, že od výboru ešte nedostala oficiálny materiál a tak sa nemôže k jeho formálnym podmienkam vyjadriť. Ako teda v prípade Fica na výbore zahlasuje, nie je stále jasné. ,,Nebolo by korektné, keby sa kandidát moje stanovisko dozvedel skôr, ako to môžem povedať na výbore. Nechcem ovplyvňovať nikoho,‘‘ povedala Sárközy. V parlamente mu ale hlas nedá. ,,Moja úloha v pléne sa posúva z formálneho posudzovania, aby som sa rozhodla, ktorí kandidáti spĺňajú morálny a odborný profil. Mňa oslovilo iných 18 kandidátov, ako tento kandidát.‘‘

Irén Sárközy bola členkou finančného výboru. V ústavnoprávnom výbore nahradila Petra Kresáka z Mosta-Híd, ktorý ho opustil, pretože je sám kandidátom na ústavného sudcu. „Členkou výboru som sa stala, lebo poslanecký klub potreboval riešiť situáciu. V klube sme dvaja právnici. Zobrala som to na seba, aj keď som sa cítila dobre vo finančnom výbore,“ uviedla.

 

Sárközy nahradila vo výbore Kresáka, ktorý kandiduje na ústavného sudcu. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Slováci nechcú Fica za ústavného sudcu

To, či by mal Robert Fico skončiť na Ústavnom súde, rozpútalo diskusie nielen na parlamentnej a odbornej pôde, ale aj vo verejnosti. Agentúra Focus pre televíziu Markíza vypracovala prieskum, kde zisťovali, či by sa mal stať Robert Fico ústavným sudcom. Väčšina Slovákov vyše 70% nechce, aby Fico obsadil jedno z kresiel na Ústavnom súde v Košiciach. V prieskume sa k Ficovi vyjadrili aj voliči jednotlivých strán. Fica najviac podporili voliči Smeru-SD 60,5%, podržali ho aj voliči SNS 30,5%. Naopak voliči Most-Híd a všetkých opozičných strán sú za to, aby sa Fico nestal ústavným sudcom.

 

Väčšina Slovákov nechce Fica za ústavného sudcu. Zdroj: FB Na telo s Michalom Kovačičom

Ďalšie dôkazy

Robert Fico dnes doručil výboru ďalšie doklady, ktoré by mali potvrdiť jeho právnickú prax. Z potvrdení predložených Univerzitou Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre a Univerzitou Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici vyplýva, že okrem iných akademických rokov Fico v rokoch 1999 – 2002 vykonával pedagogickú činnosť v predmete ústavné a medzinárodné garancie ochrany ľudských práv. ,,V pedagogickej činnosti som predovšetkým využíval skúsenosti zastupovania SR v konaní pred Európskou komisiou a súdom pre ľudské práva (1994 – 2000),” uvádza sa v predloženom potvrdení o Ficovej pedagogickej činnosti.

Okrem toho Fico potvrdil, že záznamy zo študijných indexov preukazujú, že v rokoch 1999 – 2001 pedagogicky pôsobil aj na Právnickej fakulte UMB v predmete vnútroštátne a medzinárodné garancie ochrany ľudských práv.

Na rade sú poslanci

O osude kandidátov na ústavných sudcov sa zákonodarci začnú zaoberať v stredu o 14-tej. Ešte predtým ústavnoprávny výbor bude riešiť situáciu s potrebnou 15-ročnou právnickou praxou Roberta Fica. Zvyšných 39 kandidátov splnilo zákonom stanovené podmienky. Hlasovať o nich by sa malo vo štvrtok. Dnes ešte nie je jasné, či budú poslanci rozhodovať o kandidátoch v tajnej alebo verejnej voľbe.

Deviatim ústavným sudcom už o 12 dní uplynie mandát. Parlament tak bude musieť tento týždeň rozhodnúť a zvoliť 18 kandidátov. Inak hrozí, že Ústavný súd zostane nefunkčný. Uchádzačovi stačí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Z potrebných kandidátov potom prezident vymenuje polovicu za ústavných sudcov. ,,Ako prezident som pripravený z nich menovať 9 sudcov a sudkýň ústavného súdu. Neexistuje žiadna reálna prekážka, ktorá by bránila tomu aby zo 40 mien parlament navrhol kandidátov, ktorí spĺňajú nielen odborné, ale aj morálne kritériá na to, aby mohli na ústavnom súde pôsobiť,” povedal prezident Andrej Kiska.

 

Galéria
Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Výbor bude ešte pred parlamentom riešiť Ficovu prax. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Počas prvej voľby najviac pútal pozornosť Fico. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz
Ústavný súd fungoval niekoľko mesiacov v provizórnom režime. Zdroj: TASR / František Iván
Voliči Smeru-SD. Zdroj: FB Na telo s Michalom Kovačičom
Voliči koaličnej SNS. Zdroj: FB Na telo s Michalom Kovačičom
Voliči koaličnej strany Most-Híd. Zdroj: FB Na telo s Michalom Kovačičom
Voliči opozičnej SaS. Zdroj: FB Na telo s Michalom Kovačičom
Voliči opozičnej OĽANO. Zdroj: FB Na telo s Michalom Kovačičom
Voliči opozičnej strany Sme rodina. Zdroj: FB Na telo s Michalom Kovačičom
Voliči ĽSNS. Zdroj: FB Na telo s Michalom Kovačičom
navigate_before
navigate_next