Domáce Kauzy Politika Prievidza Top

Poslankyňa Macháčková vysvetľuje svoj pozemkový škandál: Je to náhoda

Primátorka Prievidze a poslankyňa Katarína Macháčková vysvetľuje, akým spôsobom sa dostala k pozemkom. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Celé to bola vraj iba náhoda. Nezaradená poslankyňa Katarína Macháčková sa dostala zvláštnym spôsobom k pozemkom, ktoré pôvodne patrili mestu Prievidza. Dnes na parcelách stojí jej dom. Primátorka Prievidze tvrdí, že niekto sa ju snaží očierniť.

 

Poslankyňa Národnej rady a dnes opäť kandidátka v komunálnych voľbách Katarína Macháčková súhlasila v apríli 2006 s predajom pozemkov, ktoré vlastnilo mesto Prievidza. Ako Glob.sk už informoval k parcelám sa dostali Milan Simušiak s manželkou Soňou, k druhej časti Helena Ondrušková. Obaja zaplatili za približne 1 500 metrov štvorcových okolo 130-tisíc slovenských korún (4 315 eur). Macháčková v tom čase ako poslankyňa mestského zastupiteľstva s odpredajom pozemkov súhlasila.

Nezaradená poslankyňa tvrdí, že šlo o bežný predaj, aké mesto realizovalo v roku 2006 množstvo. „V uvedenom období mesto Prievidza predávalo viaceré pozemky za účelom výstavby rodinných domov, keďže malo zámer podporiť výstavby infraštruktúry,“ vysvetľuje Macháčková dnes. Ceny pozemkov vraj určovalo mesto. Nízka cena podľa nej súvisela s tým, že na pozemku bolo potrebné realizovať prekládku inžinierských setí. „Na pozemku bolo uložené vedenie stredotlakého plynovodu a teplovodu. Na pozemku chýbali prípojky vody, plynu, elektriny a doriešená nebola ani prístupová komunikácia,“ zdôvodnila nízku cenu primátorka Prievidze.

Vystupovala ako advokátka

Zaujímavé však na celom prípade je to, že Simušiakovci aj Ondrušková si v rovnakom čase uvedomili, že pozemky nechcú a opäť so súhlasom mesta – vrátane Macháčkovej – ich už o štyri mesiace predali ďalej. K pôvodne mestským parcelám sa dostali istý Jozef Kobela s manželkou Silviou, pričom všetky právne úkony súvisiace s predajom zabezpečovala poslankyňa Macháčková. „Zmluvné strany ma oslovili k vypracovaniu zmluvy ako verejne známu advokátku pôsobiacu v Prievidzi, keďže som sa prevažne venovala občiansko právnym a majetko-právnym veciam,“ tvrdí Macháčková.

Za náhodu označila aj to, že istá časť parciel skončila napokon v rukách jej dcéry Barbory Kútnej, rodenej Macháčkovej s manželom Lukášom Kútnym. Pozemky kúpili už ako stavebné v septembri 2015 za 60-tisíc eur a za nedokončenú novostavbu 29-tisíc eur. „V roku 2015 sa moja dcéra vydala a mala s manželom v pláne stavať rodinný dom. Rozhodli sa kúpiť si tieto pozemky. Na kúpu pozemku získali moja dcéra s manželom hypotekárny úver,“ uviedla Macháčková.

Katarína Macháčková je spoluzakladateľkou strany Spolu s Miroslavom Beblavým. Zdroj: TASR – Andrej Galica

 

Ide o antikampaň?

K parcelám s rodinným domom sa však napokon zámennou zmluvou dostala samotná primátorka a poslankyňa Macháčková. „K zámene došlo z dôvodu, že moja dcéra nečakane otehotnela a na urýchlené vyriešenie bytovej situácie (bývali sme piati dospelí v štvorizbovom byte) nám prišlo lepšie, ak začatú stavbu rodinného domu dostaviame my s manželom a dcéra s manželom zostanú bývať v byte,“ dodala Macháčková. V spôsobe, ako sa k pozemkom dostala, nevidí poslankyňa Národnej rady žiadny problém.

Celú kauzu považuje za predvolebnú kampaň. „K tomuto presvedčeniu ma vedie najmä to, že sa niekomu podarilo nezákonne získať, pravdepodobne z okresného úradu – katastrálneho odboru, zmluvy, ktoré boli doručené novinárom.“