Domáce Kauzy Politika Top

Poslankyňa Macháčková má problém. Jej kšeft s pozemkom preveria poslanci

Primátorka Prievidze bude vysvetľovať, akým spôsobom sa dostala k pozemkom parlamentnému výboru. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Poslankyni Kataríne Macháčkovej a zakladateľke strany Spolu prihára. Podivné prevody pozemkov pod jej domom ju môžu nakoniec vyjsť draho. Spôsob, akým sa primátorka Prievidze dostala k parcelám, na ktorých dnes žije, je viac ako pofidérny. Podľa informácií Glob.sk sa bude obchodom zaoberať parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Macháčková, ktorá dnes kandiduje v komunálnych voľbách, môže na konci dňa obísť s mastnou pokutou.

 

Ako už Glob.sk informoval Katarína Macháčková ešte v roku 2006 prejavila záujem o mestské pozemky v Prievidzi. O dva mesiace neskôr sa o dané parcely prihlásili na meste dve rodiny – Milan Simušiak s manželkou Soňou a Helena Ondrušková z Prievidze. Mestské zastupiteľstvo, v ktorom sedela v tom čase ako poslankyňa aj súčasná primátorka Macháčková, prevod parciel odsúhlasilo. Prešli opäť dva mesiace a obaja kupcovia už pozemky nechceli a rozhodli sa ich predať. Mesto predkupné právo nevyužilo a tak pozemky skončili v rukách opäť súkromnej osoby – istého Jozefa Kobelu aj s manželkou.

Po tom, ako Macháčková aj s týmto v zastupiteľstve súhlasila, poskytla strane právne služby. Z pozemkov sa rokmi stali stavebné pozemky, kde vyrástli dve novostavby rodinných domov. V roku 2015 o jeden z nich, ktorý bol v stave rozostavaný, prejavila záujem dcéra Macháčkovej Barbora Kútna aj s manželom. Dom s pozemkom kúpila mladá dvojica za 89-tisíc eur. No a o dva roky neskôr ho vymenili za štvorizbový byt v Prievidzi, ktorého vlastníkom nebol nik iný ako Macháčkovej matka nezaradená poslankyňa. Tá sa tak na konci celého procesu dostala k domu na pozemkoch, ktorých predaj za pár eur odsúhlasila ešte ako mestská poslankyňa.

Postup Kataríny Macháčkovej už dnes preveria poslanci Národnej rady. Podľa našich informácií dostal výbor pre nezlučiteľnosť funkcií podnet, ktorý vyššie popísaný spôsob získania pozemkov napáda a žiada jeho prešetrenie. “Dostali sme podnet od občana, materiál sme si preštudovali a budeme sa ním zaoberať,” potvrdil podpredseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Róbert Puci. Podľa neho budú poslanci skúmať, či Macháčková neporušila ústavný zákon a nezneužila výkon svojej funkcie vo svoj prospech. Ak by sa potvrdilo, že tak urobila, poslankyni hrozí mastná pokuta.

Katarína Macháčková bude vysvetľovať, akým spôsobom sa dostala k pozemkom parlamentnému výboru. Zdroj: TASR – Dano Veselský