Domáce Politika Top

Poslanec za ĽSNS Mizík sa prejavil ako antisemita, tvrdia liberáli

BRATISLAVA – Je obzvlášť poľutovaniahodné, že poslanec Národnej rady SR je hlásateľom rasistických myšlienok. Reagovali poslanci za SaS vo svojom stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.

„Publikované názory poslanca za ĽSNS Stanislava Mizíka idú jasne proti ľudským právam, slobode a demokracii,” uvádzajú predseda SaS Richard Sulík, podpredsedníčka Jana Kiššová a podpredsedovia strany Ľubomír Galko a Jozef Mihál.

Patrí to vraj do ideológie fašizmu a neonacizmu

„Člen zákonodarného zboru Mizík sa prejavil ako antisemita. Jeho výhrady k vyznamenávaniu ľudí so židovským pôvodom patria do ideológií fašizmu a neonacizmu,” dodávajú s tým, že je absurdné, aby sa takéto niečo dialo v 21. storočí po všetkých etnických čistkách, genocídach a holokauste v 20. storočí.

Poslanec NR SR za ĽSNS Stanislav Mizík 10. januára na sociálnej sieti kritizoval udelenie vyznamenaní prezidentom Andrejom Kiskom Židom. „Budeme sa tým vážne zaoberať. V rámci toho, čo nám zákon dovoľuje, nezostane nitka suchá na ĽSNS,“ uviedol predseda parlamentu Adrej Danko (SNS).

Prejavy extrémizmu odsudzuje aj Bugár

Mizíka počas poslednej schôdze parlamentu riešil parlamentný mandátový a imunitný výbor za jeho nevhodné výroky v pléne národnej rady. Výbor NR SR rozhodol, že na najbližšej schôdzi, ktorá sa začne 31. januára, sa má v pléne ospravedlniť. Ak tak neurobí, výbor bude rozhodovať o ďalšom postihnutí poslanca. Hrozí mu aj pokuta tisíc eur.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár pripomenul, že práve súčasná vládna koalícia prijala zákon, podľa ktorého jedine súd bude riešiť extrémizmus. „Budeme hľadať spôsoby, ako bojovať proti „verbálnym zločinom na internete“,“ dodal.

„Odsudzujeme prejavy extrémizmu, ale proti tomu aj bojujeme. Myslím, že keby to bolo u nás tvrdšie, takí ľudia ako pán Mizík by dostali to, čo si zaslúžia,“ uzavrel.

Foto: SITA