Domáce Politika Kauzy Top

Odvolávanie Matoviča sa natiahlo dlho do noci. Nechýbali počas neho ani konflikty

Igor Matovič. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) vo štvrtok otvoril mimoriadnu schôdzu na odvolávanie premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Predseda vlády tak čelil svojmu odvolávaniu po prvý raz od nástupu do funkcie. Návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi podali opoziční poslanci Juraj Blanár (Smer-SD) a Richard Raši (nezaradený). Dôvodov na jeho odvolanie vidia viacero, návrh podali po medializovaní kauzy jeho diplomovej práce. Schôdzu sa podarilo otvoriť na druhýkrát, na prvý pokus nebolo plénum uznášaniaschopné. 

 

V pléne je prítomných aj viacero členov vlády. Kabinet nesúhlasí s návrhom na odvolávanie Matoviča. Uzniesol sa na tom vo štvrtok ráno.

Koaliční poslanci OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí podporia premiéra a vládu. Nerátajú s tým, že by niekto z ich poslancov hlasoval za vyslovenie nedôvery Matovičovi.

Predseda Smeru-SD Robert Fico avizoval, že neplánujú robiť z odvolávania cirkus a chcú štandardnú diskusiu. Podobne to vidia aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho. Dôvody na odvolávanie premiéra zhrnuli do štyroch bodov. Okrem iného namietajú, že nedodržiava sľub predsedu vlády plniť si funkciu čestne, svedomite a v záujme občanov, ako aj odchýlenie sa od programového vyhlásenia vlády.

Dôvodov na odvolanie je viac

Poslanec Juraj Blanár (Smer-SD), ktorý predložil návrh na odvolanie premiéra v rozprave uviedol, že Matovič “spackal” samit Európskej únie a Slovensko tak prišlo o milióny eur. Tiež podotkol, že súčasná vláda pri viacerých svojich krokoch a predložených zákonoch narúšala stabilitu právneho štátu. Urobila tak podľa neho spôsobom, akým vstupovala do legislatívneho procesu. Pripomenul viaceré novely, ktoré prešli skráteným legislatívnym konaním aj s tzv. prílepkami a ktoré podľa neho zasahovali aj do práv občanov.

Rovnako kritizoval výber prednostov okresných úradov a obsadzovanie viacerých vedúcich pozícií v štátnej správe. Opätovne poukázal na to, že OĽaNO v minulosti kritizovalo politické nominácie a chcelo štátnu správu sprofesionalizovať a odpolitizovať.

Blanár premiérovi pripomenul výroky podpredsedníčky vlády Veroniky Remišovej (Za ľudí) o tom, že Matovič klame a všetkých si nahráva. Pýtal sa, ako môžu vo vláde fungovať, ak si to myslí podpredsedníčka kabinetu. Viackrát spomenul aj výroky Matoviča, keď v pléne odvolávali bývalého predsedu Národnej rady SR Andreja Danka pre podobnú kauzu.

Krajinu podľa Blanára predseda vlády manažuje cez statusy na sociálnych sieťach. Predseda vlády podľa neho preferuje skôr politický marketing, pričom chýba komplexný plán napríklad aj na zvládanie krízy. Obáva sa aj dôsledkov Matovičovho správania sa na krajinu.

 

Juraj Blanár. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Nemajú dosť hlasov

Opoziční poslanci dôvody na odvolávanie premiéra zhrnuli do štyroch bodov. Okrem iného namietajú, že nedodržiava sľub predsedu vlády plniť si funkciu čestne, svedomite a v záujme občanov, ako aj odchýlenie sa od programového vyhlásenia vlády.

Opozícia nemá v pléne dostatok hlasov na odvolanie premiéra. Koalícia Matovičov odchod nežiada. Návrh by preto v pléne nemal prejsť. Pokiaľ by sa však našlo dosť hlasov a premiér by padol, skončila by aj vláda.

Matovič: Odôvodnenie odvolávania je slabé

Sám Igor Matovič (OĽaNO) označil odôvodnenie návrhu na jeho odvolanie z funkcie za slabé. Predkladať ho mal podľa jeho slov niekto “absolútne čistý”. Vyhlásil to v pléne Národnej rady (NR) SR v úvode diskusie k návrhu na vyslovenie nedôvery premiérovi. V súvislosti s predkladateľom návrhu Jurajom Blanárom (Smer-SD) pripomenul kauzu predraženého CT v Žilinskom kraji. Poukázal na ďalšie kauzy, klamstvá a sľuby bývalej vlády. Podotkol, že ak súčasná vláda ostane pevná a súdržná, dokáže ochrániť verejné financie od rozkrádania bývalým kabinetom.

Matoviča mrzí, že expremiéri Robert Fico (Smer-SD) a Peter Pellegrini (nezaradený) nenašli odvahu v pléne predložiť návrh na jeho odvolanie. “Ste teraz akože dve konkurenčné strany. Mali ste sa predbiehať,” uviedol a označil návrh za slušnú zložku nezmyslov. Podotkol, že ide o jedno z najslabšie napísaných zdôvodnení odvolávania premiéra alebo člena vlády.

Apeloval tiež na poslancov, aby pri jeho odvolávaní hlasovali podľa svojho svedomia. “Chcem, aby mal každý z vás vlastné svedomie a úplne slobodne sa rozhodol, či budem viesť koalíciu ja alebo niekto iný. Nebudem to nikomu vyčítať,” deklaroval. Zároveň priznal, že svoju rodinu nasťahoval do neskolaudovaného domu, čím porušil zákon. Dodal, že ak ho poslanci odvolajú, pôjde žiť svoj súkromný život “bez titulu a s čistým svedomím”.

Vo svojom vystúpení opakovane pripomínal kauzy bývalej vlády. “Viete, prečo je tu taký veľký krik? Lebo sme svine odstavili od válova,” povedal s tým, že Smer-SD sa svojim rozkrádaním snažil nastoliť akúsi “buržoáznu kleptokraciu”. Tvrdí, že súčasná opozícia sa snaží vytvárať ilúziu neschopnosti novej vlády, pretože si myslí, že sa tak dostane späť ku peniazom. Deklaroval, že ak jeho kabinet ostane súdržný, dokáže financie ustrážiť. Dodal, že vláda Smeru-SD podviedla voličov sľubmi. Argumentuje, že dlhé roky sľubovala 13. dôchodky a až po predvolebných prieskumoch pred parlamentnými voľbami sa rozhodli zachrániť a dať ich ľuďom.

Vyjadril sa aj k svojej diplomovej práci. Trvá na tom, že až do minulého týždňa si myslel, že je napísaná tak, ako mala byť. Myslí si, že na Slovensku je “dramatická menšina hlúpych” ľudí, ktorí považujú túto kauzu za dôležitejšiu ako iné podstatné veci, pred ktorými stojí vládny kabinet. “Vy ste si nikdy nezakladali na vašich voličoch, vy ste si stále mysleli, že sú to hlúpi ľudia, ktorých viete ľahkými trikmi oklamať,” adresoval Smeru-SD.

 

Peter Pellegrini. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Ostrá rozprava

V rozprave vystúpil aj  podpredseda parlamentu za OĽaNO Gábor Grendel. “Tento návrh je slabý ako nedostatočne vylúhovaný čaj. Tento návrh je viac voda ako čaj, pretože stojí na vode. Nahádzali ste do hrnčeka všetko, čo ste v kuchyni videli,” podotkol Grendel.

Spomenul tiež, že zákon o zmene spôsobu voľby prokurátora bol poslaneckým návrhom a nevidí, prečo by aj toto malo byť dôvodom na odvolanie predsedu vlády. “Navrhli ste vysloviť nedôveru premiérovi za poslanecký návrh, tak si zoberme všetky poslanecké návrhy a odvolajme ministrov,” poznamenal Grendel.

Myslí si tiež, že návrh na odvolanie je pretekmi medzi starou a mladou opozíciou. Poslancom sa podľa Grendela do odvolávania nechcelo, ale opozičné strany sa báli, že tí druhí budú väčším lídrom opozície.

Ďalší podpredseda parlamentu, tentokrát z radov opozície, zasa uviedol, že Matovič urobil za štyri mesiace vo funkcii toľko lapsusov, že jeho zotrvávanie na čele vlády škodí Slovensku. Podľa Petra Pellegriniho každý deň preukazuje svoju neschopnosť viesť štát, vytvára konflikty. Pellegrini tiež poukázal na dvojaký meter premiéra a jeho kolegov vo vláde pri vlastných a cudzích činoch.

Voči Matovičovi sa v niekoľkohodinovej rozprave postavil aj minister jeho vlády. Šéf rezortu pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO) uviedol, že slušnej normálnej krajine by vysoký ústavný činiteľ za prehrešok či mladícku nerozvážnosť odstúpil. “Niektoré veci by mali zaznieť úprimnejšie a otvorenejšie. Ak sme zástupcami ľudu a sľúbili sme, že vieme a budeme slúžiť krajine inak ako tí pred nami, že sa budeme v takýchto chvíľach správať inak,” povedal Mičovský. Podotkol, že Matoviča ako politika nestvoril nik iný iba terajší opoziční poslanci.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Kotlebovci sa dožadovali Matoviča

Karty zamiešal odchod Igora Matoviča z vlastného odvolávania. Portál topky.sk premiéra v podvečerných hodinách odfotil pred jeho domom v Trnave. Poslanci z klubu ĽSNS neskôr zablokovali rečnícky pult s tým, že ho neuvoľnia, kým sa Matovič nevráti do pléna. Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) ich vyzval, by nenapínali svaly a uvoľnili pult. Schôdza musela byť prerušená. Predseda vlády sa nakoniec krátko pred polnocou do sály vrátil.