Domáce Politika Top

Poslanci zvolili kandidátov na ústavných sudcov. Kiska nepovedal, či ich vymenuje

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Dočkali sme sa. Poslanci konečne zvolili aspoň časť kandidátov na sudcov ústavného súdu. Z 29 adeptov získali dostatočný počet hlasov šiesti. Parlament ich vyberal v tajnej voľbe, ktorú odhlasovalo 77 poslancov zo 147 prítomných. Prezident Andrej Kiska však spokojný nie je a to, či niektorých z kandidátov aj vymenuje, nepovedal. Kritická je aj opozícia, ktorá už hovorí o tretej voľbe. 

 

Plénum Národnej rady sa zhodlo na menách Ivan Fiačan, Rastislav Kaššák, Peter Molnár, Ľuboš Szigeti, Daniela Švecová a Michal Truban.

O post na Ústavnom súde sa uchádzalo dokopy 29 kandidátov, ktorých stihol vypočuť ústavnoprávny výbor. Poslanci mali vybrať až 18 z nich a ich mená predložiť prezidentovi. Hlava štátu mala následne vymenovať deviatich sudcov na miesta tých, ktorým 16. februára skončilo funkčné obdobie. Keďže však dnes nebol zvolený plný počet, teda 18 kandidátov, vykoná sa opakovaná voľba, ktorá je naplánovaná zajtra o 17:00. Postúpili do nej všetci zatiaľ nezvolení kandidáti. Podľa niektorých koaličných poslancov bude ešte diskusia o prípadnej dohode na ďalších menách.

Počas voľby bolo vydaných 148 hlasovacích lístkov. Odovzdali ich všetci poslanci, deväť z nich však bolo neplatných.

 

Nespokojný Kiska

Prezident Andrej Kiska nie je s dnešnou voľbou v parlamente spokojný. Už dopredu avizoval, že máme dostatok kvalitných kandidátov a nerozumie, prečo by mali poslanci predložiť len zopár mien. Dnes na túto svoju kritiku nadviazal. ,,Poslanci Národnej rady si opäť nesplnili svoju povinnosť, zvoliť 18 kandidátov na post sudcov ústavného súdu, z ktorých má prezident vybrať 9 sudcov Ústavného súdu. V krátkom čase sa vyjadrím, ako budem v tejto veci ďalej postupovať,” zdôraznil Kiska. To, či si z vyššie zvolených kandidátov vyberie a koľko, nie je v tejto chvíli vôbec jasné. V minulosti už pritom obštrukcie pri menovaní sudcov Ústavného súdu robil.

 

Kiska nie je z voľby nadšený. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Koalícia bola dohodnutá

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) však verí, že prezident Andrej Kiska nových sudcov čo najskôr vymenuje tak, aby bol Ústavný súd opäť funkčný. Dnešné hlasovanie poslancov v parlamente víta.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) uviedol, že medzi zvolenými kandidátmi na ústavných sudcov sú kvalitní ľudia a prezident Andrej Kiska si bude môcť vybrať. ,,Na tretí pokus dobrý začiatok. Dúfam, že koalícia dokáže zhodu nájsť aj na ďalších menách.” Poukázal na to, že mohli byť zvolení aj ďalší, keďže viacerí neúspešní kandidáti získali vyšší počet hlasov. ,,Vyzeralo to nádejne,” dodal Gál.

Poslanec strany Smer-SD Erik Tomáš po voľbe uviedol, že hlasovali, ,,lebo bola tajná voľba”. Podľa poslanca Smer-SD Jaroslava Bašku si prezident môže vybrať zo šiestich kandidátov troch a plénum Ústavného súdu tak bude uznášaniaschopné. ,,Takýmto spôsobom sa podarilo aj parlamentu odblokovať ten stav, ktorý je teraz na Ústavnom súde. Teraz je krok na prezidentovi, či si z týchto šiestich kandidátov vyberie troch.” Šéf strany Robert Fico na otázky novinárov nereagoval vôbec.

Podpredseda SNS Jaroslav Paška povedal, že v koalícii bola dohoda, aby každý koaličný poslanec našiel aspoň osem, deväť mien, ,,aby sme mohli zoznam kandidátov poslať pánovi prezidentovi”. Poslanec z ďalšej koaličnej strany Most-Híd Peter Antal tiež potvrdil, že bola koaličná dohoda.

 

Fico na novinárov nereagoval. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Opozícia hovorí o tretej voľbe

Podľa šéfa OĽaNO Igora Matoviča ,,koalícia ukázala, že je funkčná, ale keďže vieme, čo tie tri roky robila, možno inak povedať, že biznis pokračuje”. Matovič tiež tvrdí, že koalícia si vo voľbe navolila čisto svojich kandidátov. ,,Potichu urobili, aby bol Ústavný súd stranícky orgán strany Smer a zabezpečili si beztrestnosť.

Podľa poslanca OĽaNO Jána Budaja je tu alternatíva tretieho kola. ,,Robert Fico nakoniec bude mať východisko, že utečie na Ústavný súd, ak sa to bude len trocha dať. Ja cítim, že tie pokusy ešte neskončili, aj preto nie sú všetci zvolení.” Aj poslanec z SaS Ondrej Dostál si myslí, že bude opakovaná voľba a aj tretie vypočúvanie kandidátov.

Podpredsedníčke parlamentu z SaS Lucii Ďuriš Nicholsonovej je ľúto, že parlament nie je schopný zvoliť dostatočný počet ústavných sudcov tak, aby si z nich prezident mohol vybrať a aby sa sfunkčnil Ústavný súd. Po voľbe na margo koalície povedala, že im voľba nestála za to, aby v parlamente predniesli zopár slov a pokúsili sa priblížiť postoj vládnej koalície. ,,Je zrejmé, že aj po dnešnom dni znefunkčňujú inštitúciu akou je Ústavný súd.‘‘

Predsedníčka klubu SaS Natália Blahová dodala, že ich strana nehrala žiadne zákulisné hry. ,,K voľbe sme pristupovali vždy konštruktívne a potvrdili sme to aj dnes, keďže sme nechceli prispievať k predlžovaniu ústavnej krízy.‘‘ Člen ústavnoprávneho výboru z SaS Alojz Baránik dokonca zverejnil kandidátov, ktorých volil, a ktorých odporučil aj kolegom v poslaneckom klube. Jeho dôvod bol jasný, strana SaS bola od začiatku za verejnú voľbu. ,,Tie mená, ktoré som sa rozhodol podporiť sú Čechová, Fiačan, Kováčechová, Pitoňáková, Straka, Šorl a Vernarský.Verím, že toto sú ľudia, za ktorých sa nebudeme musieť nikdy hanbiť, ak by sa stali ústavnými sudcami,‘‘ uviedol Baránik.

 

Galéria
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Poslanci hlasovali tajnou voľbou. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Poslanci hlasovali tajnou voľbou. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Poslanci hlasovali tajnou voľbou. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Fico pútal počas prvej voľby najväčšu pozornosť. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Medzi poslednými bol hlasovať aj Robert Fico. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next

Opletačky okolo voľby

Ešte ani v deň hlasovania nebolo jasné, či sa koalícia dohodne na menách kandidátov na ústavných sudcov. Koaličná rada si sadla za stôl cez obed. Po ich stretnutí poslanci médiám nechceli prezradiť, či sa koalícia dohodla a informácie tajili do poslednej chvíle. Šéf poslaneckého klubu strany Most-Híd Tibor Bastrnák odkázal, že treba si počkať do hlasovania.

Kým koalícia robila okolo voľby opletačky, opozícia s voľbou problém nemala. ,,Za hnutie OĽaNO môžeme povedať, že v opozícii je zhoda na konkrétnych menách. Podporíme kvalitných, morálne zdatných odborníkov,” napísal pred voľbou hovorca strany Matúš Bystriansky.

Kandidáti na ústavných sudcov

Problémy na súde

Ústavný súd momentálne funguje v provizórnom režime. Na súde zostali iba štyria sudcovia, ktorí následne vytvorili jeden senát, aby súd mohol prijímať aspoň senátne rozhodnutia. Od 1. marca až do nástupu nových sudcov, vedie súd ako predsedníčka Jana Baricová. ,,Sudcovia Ústavného súdu Jana Baricová, Miroslav Duriš, Jana Laššáková a Mojmír Mamojka pristupujú k výkonu svojej funkcie tak, aby neúplné zloženie Ústavného súdu nemalo vplyv na kvalitu a efektivitu rozhodovacej  činnosti Ústavného súdu, s cieľom zachovať funkciu Ústavného súdu ako nezávislého súdneho orgánu ochrany ústavnosti,” uviedol pre Glob.sk z tlačového a informačného odboru Kancelárie Ústavného súdu Tomáš Senaj. ,,Neúplné obsadenie Ústavného súdu citeľne badať nielen v počte nevybavených vecí a predlžujúcej sa dĺžke konania, ale i po stránke kolegiálnej – kolegovia nám jednoznačne chýbajú,“ zdôraznila sudkyňa Jana Baricová.

 

Galéria
Ústavný súd fungoval niekoľko mesiacov v provizórnom režime. Zdroj: TASR / František Iván
Na Ústavnom súde sa vo februári skončilo deviatim sudcom funkčné obdobie. Zdroj: TASR / Františšek Iván
navigate_before
navigate_next