Domáce Politika Top

Poslanci zvolili ďalších dvoch kandidátov na ústavných sudcov. Súd to ani zďaleka nezachráni

Zdroj: TASR / Františšek Iván

BRATISLAVA – Opakovaná voľba kandidátov na ústavných sudcov dopadla pre koalíciu pozitívne. Koaliční poslanci dokončili dohodu zo včera a zvolili zvyšných dvoch kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Parlament tak prezidentovi ponúkne osem mien. Ešte cez deň nebolo ale jasné, ako hlasovanie dopadne.

 

Poslanci k včerajším ôsmim kandidátom na ústavných sudcov zvolili ďalších dvoch –  Miloš Maďar a Pavol Malich. Ostatnými zvolenými kandidátmi sú: Ivan Fiačan, Rastislav Kaššák, Peter Molnár, Ľuboš Szigeti, Daniela Švecová a Michal Truban.

Po poste ústavného sudcu bažilo až 29 kandidátov. Zákonodarcovia mali vybrať 18 z nich, to sa im ale ani v opakovanej voľbe nepodarilo. Celý proces okolo voľby kandidátov na ústavných sudcov tak začne úplne odznova.

Počas voľby bolo vydaných 141 hlasovacích lístkov. Odovzdali ich všetci poslanci, tri z nich však boli neplatné.

 

Spochybnená nezávislosť výberu kandidátov

Po vyhlásení výsledkov poslanec Smer-SD Dušan Jarjabek zdôraznil, že reparát sa podaril a koalícia funguje. ,,Naozaj to bol reparát, ktorý bol zapríčinený zrejme nejakými technickými chybami.” Zároveň ale spochybnil nezávislosť výberu kandidátov zo strany prezidenta aj vzhľadom na to, že ohlásil vznik novej politickej strany. Ďalší poslanec Smer-SD Ján Podmanický zasa očakáva rozhodnutie prezidenta ohľadom vymenovania kandidátov v priebehu niekoľkých dní. ,,Myslím si, že netreba už nič odkladať.”

Podľa opozičnej strany OĽaNO napriek tomu, že boli zvolení ešte ďalší dvaja kandidáti, koalícia nie je schopná zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov. ,,Vládnej koalícii nejde o sfunkčnenie Ústavného súdu SR a hľadanie riešení krízy na tomto súde, ale o ovládnutie tohto súdu výlučne ich nominantmi, čo v konečnom dôsledku ešte viac zníži jeho dôveryhodnosť v očiach verejnosti,” napísal hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky. Narýchlo zorganizovanú opakovanú voľbu podľa OĽaNO možno vnímať aj ako nezvládnutie komunikácie vládnej parlamentnej väčšiny s demokratickou opozíciou, ktorá sa opäť dokázala zhodnúť na takom počte kandidátov, ktorí by spolu s kandidátmi vládnej koalície predstavovali dostatočný počet na sfunkčnenie Ústavného súdu.

 

Jarjabek spochybnil nezávislosť výberu kandidátov zo strany prezidenta. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Nevyzeralo to nádejne

Podľa podpredsedu parlamentu a šéfa strany Most-Híd Bélu Bugára koaličná dohoda na ôsmich menách kandidátov zrejme nefungovala. ,,Mám podozrenie, že niektorým koaličným poslancom sa jednalo o to, aby neboli zvolení ústavní sudcovia. Ak to podozrenie bude aj dnes pri hlasovaní ďalších dvoch potvrdené, to znamená, že potom už len verejná voľba,” povedal Bugár.

S verejnou voľbou nemá problém ani ďalšia koaličná strana. Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko vyhlásil, že nemá žiadny problém ukázať jasne, verejne a transparentne, koho volili. Avizoval, že ešte pred samotným hlasovaním bude koaličné rokovanie, ale verejnej voľbe sa nebráni. ,,Aj preto, aby sme videli, kto za koho hlasuje a aby sme znova neboli upodozrievaní. Samozrejme, je to otázka procesu, či raz, ak už bola prvá voľba tajná, či aj tá ďalšia by nemala byť tajná. Aj takýto právny názor zaznel,” reagoval Danko.

Otázne je, ako sa k veci postaví tretia koaličná strana Smer-SD. Tá totiž od začiatku trvá na tajnej voľbe. ,,Tajnú voľbu ústavných sudcov považujeme za základný pilier demokracie a nezávislosti súdnej moci. Vždy od vzniku Slovenskej republiky sa sudcovia volili len tajnou voľbou,” napísala pred časom strana Smer-SD. Dokonca pre Glob.sk predseda ústavnoprávneho výboru zo Smer-SD Róbert Madej na margo opakovanej voľby potvrdil, ,,som presvedčený, že musí byť tajná, podľa zákona”.

 

Danko súhlasí s verejnou voľbou. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Chyba pri vypĺňaní hlasovacích lístkov

Expremiér a šéf Smer-SD Robert Fico potvrdil včerajšiu dohodu na určitom počte kandidátov. Dodal, že hovoril s predsedom parlamentu a šéfom SNS Andrejom Dankom aj s predsedom Most-Híd Bélom Bugárom. ,,Všetko je jasné, dnes o piatej večer bude tajná voľba, iná nemôže byť len tajná, pretože sa opakuje, čo bolo včera. Je dohoda na tom, že dokončíme realizáciu dohody, ktorá bola včera prijatá na koaličnej rade.”

To, že sa nepodarilo zvoliť ôsmich kandidátov, nebol podľa Fica zámer, ,,išlo o chybu pri vypĺňaní hlasovacích lístkov”. Doplnil, že koaličné strany majú kluby, kde si ešte raz vysvetlia presné vypĺňanie lístkov.

Podľa Fica nie je šanca zvoliť všetkých 18 kandidátov a preto príde na rad tretie kolo, do ktorého sa prihlásia ďalší kandidáti. ,,Toto tretie kolo by mohlo prebehnúť podľa mňa už na májovej schôdzi.” Fico v tejto novej voľbe kandidovať nebude.

Podľa poslanca Smer-SD Erika Tomáša je dôležité, že bolo zvolených aspoň šesť kandidátov, z ktorých prezident môže vybrať troch a bude sfunkčnený Ústavný súd. Odmieta, že by bolo stratégiou koalície nezvoliť úmyselne plný počet 18 kandidátov. ,,Žiadna stratégia nie je. Ideálne by bolo, keby bol navolený plný počet. Ale dohody sa hľadajú ťažko, som rád, že sa našla aspoň na šiestich menách. Ani opozícia sa nevie dohodnúť na takom veľkom počte,” uviedol Tomáš.

 

Fico tvrdí, že dnešná voľba bude tajná. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Smerácke kádre

Koalícia podľa opozičnej strany SaS opäť potvrdila, že nechce slušný Ústavný súd. ,,Dosluhujúca vládna koalícia sa pri voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu ďalej správa tak, ako to zodpovedá úmyslu doplniť Ústavný súd ľuďmi, ktorí budú slúžiť nie ľudu, ale ochrane štáto-mafie,” vyhlásil to člen ústavnoprávneho výboru z SaS Alojz Baránik. Tvrdí, že voľbe koalícia až príliš často ignorovala vynikajúce ľudské a odborné kvality uchádzačov so zámerom doplniť ,,súčasné smerácke kádre” na Ústavnom súde tak, aby tento bol opäť ovládnutý pre ich potreby.

 

Podľa SaS koalícia nechce slušný Ústavný súd. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Zvolili šiestich

Poslanci sa včera tajným hlasovaním zhodli na menách Ivan Fiačan, Rastislav Kaššák, Peter Molnár, Ľuboš Szigeti, Daniela Švecová a Michal Truban. Keďže nebol zvolený plný počet, teda 18 kandidátov, vykoná sa opakovaná voľba, ktorá je naplánovaná dnes o 17:00. Postúpili do nej všetci zatiaľ nezvolení kandidáti. Koaličná rada by ešte dnes mala diskutovať o prípadnej dohode na ďalších menách. Ako to ale dnes dopadne, zatiaľ nie je vôbec jasné.

Ešte ani v deň hlasovania nebolo jasné, či sa koalícia dohodne na menách kandidátov na ústavných sudcov. Koaličná rada si sadla za stôl cez obed. Po ich stretnutí poslanci médiám nechceli prezradiť, či sa koalícia dohodla a informácie tajili do poslednej chvíle. Šéf poslaneckého klubu strany Most-Híd Tibor Bastrnák odkázal, že treba si počkať do hlasovania.

Kým koalícia robila okolo voľby opletačky, opozícia s voľbou problém nemala. ,,Za hnutie OĽaNO môžeme povedať, že v opozícii je zhoda na konkrétnych menách. Podporíme kvalitných, morálne zdatných odborníkov,” napísal ešte pred voľbou hovorca strany Matúš Bystriansky.

 

Poslanci včera zvolili šiestich kandidátov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Problémy na súde

Ústavný súd momentálne funguje v provizórnom režime. Na súde zostali iba štyria sudcovia, ktorí následne vytvorili jeden senát, aby súd mohol prijímať aspoň senátne rozhodnutia. Od 1. marca až do nástupu nových sudcov, vedie súd ako predsedníčka Jana Baricová. Ďalšími sudcami sú: Miroslav Duriš, Jana Laššáková a Mojmír Mamojka.

Priemerná dĺžka konania pred súdom za minulý rok bola 6,54 mesiacov, v termíne od 1. 1. 2019 do 16. 2. 2019 to bolo 8,23 mesiacov a od 16. 2. 2019 do 31. 3. 2019 je priemerná dĺžka konania 9,43 mesiacov. Ústavný súd od 1.1. 2019 do ukončenia funkčného obdobia deviatich sudcov stihol vybaviť 366 podaní. Odvtedy súd so štyrmi sudcami do konca marca stihol vybaviť iba 72 podaní.

„Na základe uvedeného možno konštatovať, že absencia deviatich z trinástich sudcov Ústavného súdu i za tak pomerne krátke obdobie značne ovplyvňuje počet nevybavených podaní (návrhov a sťažností) a priemernú dĺžku jedného konania pred Ústavným súdom, keďže umožňuje konanie len vo veciach,  v ktorých je príslušný rozhodovať prvý senát Ústavného súdu. Neúplné obsadenie Ústavného súdu citeľne badať nielen v počte nevybavených vecí a predlžujúcej sa dĺžke konania, ale i po stránke kolegiálnej – kolegovia nám jednoznačne chýbajú, zdôraznila pred časom sudkyňa Jana Baricová.

 

Galéria
Ústavný súd SR . Zdroj: ustavnysud.sk
Poslanci absolvovali až päť volieb kandidátov na ústavných sudcov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Ivan Fiačan. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Kandidát Rastislav Kaššák. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Zvolený kandidát na ÚS Ľuboš Szigeti. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Daniele Švecovej uplynie funkčné obdobie v októbri. Zdroj: Glob.sk / David Duducz
Kandidát Michal Truban. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
navigate_before
navigate_next