Domáce Politika Top

Poslanci zlyhali na celej čiare. Za voľbu ústavných sudcov ich kritizuje verejnosť aj odborníci

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Poslanci si zase raz nesplnili svoju povinnosť. Už po tretíkrát sa im nepodarilo zvoliť dostatočný počet kandidátov na ústavných sudcov. Voľba sa tak bude opakovať. Na poslancov sa ihneď spustila vlna kritiky. Do nemilosrdnej situácie postavili ale aj prezidenta Andreja Kisku.

 

Poslancom sa v troch voľbách podarilo zvoliť dokopy iba 12 uchádzačov na ústavných sudcov. V tom najideálnejšom prípade mali vybrať 18 mien. Keďže svoju úlohu nezvládli, musí sa celý proces okolo voľby začať odznova – teda podávanie návrhov kandidátov, následné vypočúvanie a samotná voľba v parlamente. Poslanci by mali vybrať ešte šesť uchádzačov. Je ale otázne, koľko kandidátov sa do štvrtej voľby vôbec prihlási. S každou opakovanou voľbou uchádzači ubúdali. Do prvej voľby sa prihlásilo 39 kandidátov, do druhej 29 a do tretej voľby už len 24 kandidátov. Dôvodom ich neúčasti na procese bolo aj politikárčenie. Je dosť možné, že tento kolotoč okolo voľby niektorých omrzí a tak s opätovnou nomináciou už súhlasiť nebudú.

Zo situácie, ktorá sa odohrala za posledné dni v parlamente, nie sú nadšení ani občania. Pod článok, ktorý sme včera uverejnili na sociálnej sieti po skončení opakovanej voľby kandidátov v parlamente, čitatelia doslova chŕlili nenávistné komentáre.

 

Komentáre pod včerajším článkom. Zdroj: FB Glob.sk

Poslanci zlyhali

Ako už pri prvom zlyhaní parlamentu ústavný právnik Marek Domin uvádzal, treba si aj teraz uvedomiť, že tým, že poslanci nezvolili dostatočný počet kandidátov, nesplnili si povinnosť, ktorú im ukladá Ústava SR. ,,Pokiaľ ide o samotnú skutočnosť, že Národná rada ešte stále nezvolila dostatočný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu, táto je, samozrejme, poľutovaniahodná. Môžeme len špekulovať, či je takýto stav “len” výsledok neschopnosti poslancov dohodnúť sa na tých najlepších kandidátoch, alebo či ide o politicky motivované konanie,‘‘ skonštatoval pre Glob.sk Domin.

Súčasný stav nezabezpečuje takú úroveň ochrany ústavnosti, aká sa od Ústavného súdu očakáva. Na súde je iba sedem sudcov z 13. Marek Domin dodal, že ,,Ústavný súd je síce formálne funkčný, no vzhľadom na to, že nie sú obsadené všetky jeho senáty, môže napríklad dochádzať k výraznému “omeškaniu” s prijímaním rozhodnutí‘‘. Tento stav pred časom komentoval aj prezident Andrej Kiska. ,,Plénum Ústavného súdu bude len tesne uznášaniaschopné. Stačí, aby jeden sudca alebo sudkyňa ochoreli a plénum opäť nemôže rozhodovať,‘‘ povedal.

 

Poslanci si nesplnili svoju povinnosť. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kiska nemôže za všetko

Kiska je z celej situácie znepokojený. Po poslednej voľbe s rozhorčením skonštatoval, že sudcov vymenuje až vtedy, keď poslanci doplnia potrebný počet. ,,Prezident Andrej Kiska pred mesiacom pri menovaní troch sudcov Ústavného súdu povedal, že sa rozhodol pre núdzové a výnimočné riešenie, aby zabezpečil riadny chod ústavných orgánov, a ďalších sudcov vymenuje, až keď poslanci doplnia potrebný počet kandidátov tak, ako to od nich vyžaduje Ústava,” povedal hovorca prezidenta Roman Krpelan. Kiska tiež uviedol, že prestal rozumieť tomu, čo sa v Národnej rade v súvislosti s voľbou kandidátov odohráva. Poslancov tiež skritizoval za to, že si nesplnili svoju povinnosť.

Podľa ústavného právnika Mareka Domina je ,,akékoľvek konanie prezidenta potrebné posudzovať vzhľadom na túto skutočnosť, a teda, že Národná rada ho do spornej pozície vystavila tým, že si sama nesplnila vlastnú povinnosť‘‘. Domin zdôrazňuje, že vzhľadom na to, že je Ústavný súd aspoň v minimálnej miere funkčný, prezident môže počkať na skompletizovanie zoznamu kandidátov a nemá povinnosť ďalších sudcov Ústavného súdu vymenovať skôr. ,,Nemyslím si preto ani to, že by prezident takýmto konaním napríklad porušil svoju povinnosť zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov,‘‘ doplnil Domin.

 

Do spornej pozície postavili prezidenta poslanci. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Danko už vypísal novú voľbu

Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko už vypísal ďalšiu voľbu kandidátov na ústavných sudcov. Ako dnes informoval, tá bude už na júnovej schôdzi. Kandidátov možno navrhovať do 30. mája do 12:00. Ešte pred týmto jeho rozhodnutím sa špekulovalo aj o tom, že by nová voľba mohla byť až v septembri.

Pre dosluhujúceho prezidenta Andreja Kisku to však nič nemení. Menovania nových sudcov sa už nezúčastní a túto povinnosť prenechá novozvolenej prezidentke Zuzane Čaputovej.

 

Galéria
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Poslanci absolvovali až päť volieb kandidátov na ústavných sudcov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: ustavnysud.sk
Podľa ústavného právnika Marka Domina je zvolenie dostatočného počtu kandidátov ústavnou povinnosťou poslancov. Zdroj: marekdomin.webnode.sk
Vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcovt. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Kiska pred časom vymenoval troch ústavných sudcov – Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. Zároveň z nich vymenoval ako predsedu súdu Fiačana a podpredsedu Szigetiho. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next