Domáce Politika Top

Poslanci za OĽaNO navrhujú zmenu financovania RTVS

BRATISLAVA – Útoky politikov z posledných dní na verejnoprávny Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) vedú poslancov NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) Jozefa Viskupiča a Jána Budaja k predloženiu novely zákona o RTVS.

Návrhom chcú zrušiť koncesionárske poplatky a zaviesť financovanie RTVS zo štátneho rozpočtu. Návrh podľa Viskupiča zaistí jasné, stabilné, predvídateľné a dostatočné financovanie média verejnej služby.

Útok na verejnoprávnosť

K zvolaniu dnešnej tlačovej besedy ich podľa Budaja konkrétne primäl „útok na verejnoprávnosť“, ktorý uplynulý víkend začal predseda Národnej rady (NR) SR a predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.

Líder národniarov v nedeľnej diskusii V politike televízie TA3 medzi iným povedal, že v prípade víťazstva v parlamentných voľbách by zrušil tzv. koncesionárske poplatky a zoštátnil by RTVS.

Návrh obyčajných ľudí

Návrh na zmenu financovania RTVS dnes poslanci za OĽaNO-NOVA predložili do podateľne Národnej rady SR. Prichádzajú s ním opakovane po neúspešnom pokuse vlani v septembri. Novelou chcú zrušiť dva súčasné príjmy RTVS – tzv. koncesionárske poplatky a príspevky cez zmluvu so štátom, ktoré sú určené prioritne na pôvodnú tvorbu.

Navrhujú nahradiť ich jedným novým príjmom – každoročným príspevkom zo štátneho rozpočtu. Konkrétne by išlo o sumu podľa zákonom presne určeného percenta z hrubého domáceho produktu (HDP).

Viskupič situáciu špecifikoval

Viskupič špecifikoval, že by išlo o 0,15 percenta z HDP. Aktuálne by to podľa jeho výpočtov bolo približne 117 miliónov eur. Tým by sa Slovensko podľa neho priblížilo priemeru financovania verejnoprávnych médií v Európe združených v Európskej vysielacej únii (EBU). Návrh počíta aj s valorizáciou. V prípade, že by sa ekonomike darilo, zvýšil by sa príspevok podľa rastu HDP.

Viskupič v novele určil mechanizmus výpočtu výšky príspevku. Tvrdí, že to zabezpečuje transparentnosť, nezávislosť, istotu objemu financií ako aj presné kritériá. Príspevok by zároveň nemal nikdy klesnúť pod 100 miliónov eur. V súčasnosti RTVS získava z koncesií približne 75 miliónov ročne a cez zmluvu so štátom približne 25 mil. eur ročne.

Ficove výroky vraj nie sú pravdou

Podľa Viskupiča SNS nemá ideu vo financovaní RTVS. V súvislosti s kritikou RTVS zo strany premiéra Roberta Fica, ktorý opakovane označil RTVS za opozičné médium, upozornil, že Smer má podľa jeho údajov väčšinovú účasť v diskusiách RTVS a nie je pravdou, že RTVS dáva väčší priestor opozícii.

Budaj na dnešnej tlačovej besede vyzval na široký dialóg o význame verejnoprávnych médií. Budaja pobúril a šokoval citát predsedu NR SR a SNS Danka „nehrajme sa na verejnoprávnosť“.

Podfuk alebo divadielko?

Pýta sa preto, či táto koalícia predvádzala s celou verejnosťou „iba podfuk, bolo to len divadielko, hrali sme sa na verejnoprávnosť?“ Pripomenul, že „v novembri 1989, keď začali vznikať nezávislé médiá, tak cenzúra komunistického režimu a vtedajšej štátostrany praskla práve tu v Bratislave, zlomila sa v štúdiu Dialóg“.

Vyzval preto vedenie RTVS, NR SR, politických a ústavných činiteľov, aby v situácii, keď je spochybnená budúcnosť verejnoprávnych médií na Slovensku, otvorili opäť štúdio Dialóg a umožnili odborníkom, občanom, aktivistom a samozrejme aj predsedovi NR SR Dankovi vysvetliť rôzne koncepcie a význam verejnoprávnych médií.

Návrat pred november 1989

Ako dodal Budaj k víkendovým vyjadreniam Danka na adresu RTVS „to je návrat pred novembrer ’89, iba s tým, že si ovládanie verejnej mienky podelí niekoľko strán a nie jedna štátostrana. Toto je tak zásadná zmena, zásadná ofenzíva, ktorá ruší výsledky novembra ’89. Médiá straníckej služby, to je návrat k štátostrane“.

Koncesionárske poplatky zrušila koncom roka 2011 s platnosťou od začiatku roka 2013 vláda Ivety Radičovej, po páde kabinetu však druhá vláda Roberta Fica v roku 2012 zrušila Radičovej návrh tesne pred nadobudnutím jeho účinnosti.

Zlepšenie financovania priamo v programovom vyhlásení

V poradí tretia vláda premiéra Fica má zlepšenie financovania RTVS vo svojom programovom vyhlásení. Napriek tomu spôsobil vlani v lete návrh ministra kultúry Mareka Maďariča na zvýšenie koncesií rozpory vo vládnej koalícii.

Predseda SNS a parlamentu Andrej Danko návrh odmietol a následne neprešiel v auguste rokovaním vlády. Vláda sa v svojom programovom vyhlásení konkrétne zaviazala, že „prijme také legislatívne opatrenie, ktoré poskytne Rozhlasu a televízii Slovenska stabilné a primerané finančné zabezpečenie plnenia jej zákonných úloh prostredníctvom optimalizácie výšky úhrady za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska. Cieľom je zabezpečiť dlhodobé financovanie základných úloh a povinností vysielateľa verejnej služby v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania vrátane rozšírenia ponuky programových služieb o nový vysielací okruh“.

Výška tzv. koncesií sa nemenila 13 rokov. Mesačná platba pre domácnosti 4,64 eura radí RTVS medzi najchudobnejšie v Európe. Minister kultúry navrhoval, aby sa od 1. januára 2017 zvýšila na sedem eur.

Foto: SITA