Domáce Politika Top

Poslanci vypočúvali kandidátov na šéfa RTVS. Jeden neprišiel

BRATISLAVA – Verejné vypočutie kandidátov na generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) poslancami NR SR včera pokračovalo v jeho poobedňajšej časti prezentáciou zvyšných štyroch z ôsmich kandidátov. Svoj projekt riadenia a rozvoja RTVS na roky 2017 – 2022 predstavili kandidáti Stanislav Velitzky, Peter Abrahám, Richard Dírer a Zuzana Ťapáková.

Výbor NR SR pre kultúru a médiá, ktorý proces pred voľbou šéfa RTVS organizačne zastrešuje, prijal po skončení vypočutia uznesenie. Ako pre médiá povedal predseda výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD) do pléna NR SR posúvajú všetkých osem kandidátov a poslanci by o novom šéfovi RTVS mali v tajnej voľbe hlasovať v prvom kole 15. júna a v prípade potreby v druhom kole 22. júna.

Bolo to aj témou Koaličnej rady

Ak v prvom kole nezvolia generálneho riaditeľa nadpolovičnou väčšinou hlasov, do druhého postúpia dvaja s najvyšším počtom hlasov, spresnil Jarjabek a nevylúčil ani možnosť opakovania voľby.

Voľba šéfa RTVS bola aj jednou z tém dnešnej Koaličnej rady, aký bol výsledok však Jarjabek nevedel. Mediálny výbor NR SR sa zároveň uzniesol, že si od Rady RTVS vyžiada do 12. júna stanovisko k medializovanej téme údajných vysokých príjmov manažmentu a zamestnancov RTVS. Zaoberať sa tým chce ešte pred voľbou, pravdepodobne 13. júna.

Václav Mika – SITA/Marko Erd

Velitzky: RTVS je potrebná inštitúcia pre Slovensko

Manažér Stanislav Velitzky považuje RTVS za potrebnú inštitúciu pre Slovensko. Musí byť politicky nezávislá. Financujú ju ľudia a mala by byť pre ľudí. Ako však podotkol, vedenie volia politici. V spravodajstve mu prekážajú komentáre redaktorov a moderátorov. Tretí televízny kanál by venoval folklóru a krásam Slovenska, keďže tým sme jedineční. Vysielať by mohol aj do sveta.

Jedinú otázku položil Velitzkému predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá a opýtal sa ho, čo ho priviedlo ku kandidatúre na šéfa RTVS. Odpovedal, že ho motivoval záujem o Slovensko, napriek tomu, že už 38 rokov žije v USA.

Abrahám: Pridal by aj tretí a štvrtý kanál

Ekonóm, manažér, podnikateľ a bývalý podpredseda Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) Peter Abrahám považuje tvrdenie, že koncesie sú garanciou nezávislosti za mýtus. Ak by bol RTVS financovaný zo štátneho rozpočtu a existoval by kvalitný systém verejnej kontroly, nezávislosť by ohrozená nebola. Zrušenie koncesií však „nie je podmienka mojej kandidatúry,“ povedal.

Štát podľa neho financuje prokuratúru, súdy a rad inštitúcií označovaných za nezávislé. Pokiaľ publikum televízie omladlo, tak v rozhlase tomu tak nie je, kritizoval Abrahám. V spravodajstve a publicistike sa musí zvýšiť počet správ z regiónov a využiť pritom aj lokálne médiá.

RTVS musí vytvoriť spravodajský web a spoločné spravodajské centrum. RTVS sa tiež musí stať „ombudsmanom“, priniesť viac občianskej a komunálnej publicistiky. Postupne, podľa zdrojov, by verejnoprávnu televíziu rozšíril o tretí kanál, venovaný najmä športu, a štvrtý kanál, zameraný hlavne na deti.

Richard Dírer – SITA/Marko Erd

Dírer: RTVS nevyužíva svoj potenciál

Bývalý redaktor, moderátor a manažér viacerých televízií a rádií Richard Dírer je presvedčený o tom, že RTVS neužíva naplno svoj potenciál. Týka sa to podľa neho najmä mladých ľudí, ktorí prednostne vyhľadávajú informácie na internete. RTVS by mala ponúkať obsah tam, kde sú jej diváci a poslucháči, teda aj na internete.

Z RTVS by sa mohol stať líder v online vysielaní, ktoré by malo byť doplnkom k televíznej Jednotke a Dvojke. Je spokojný s programom televízie, ktorý sa podľa neho rozvíja i vďaka zmluve so štátom. V tomto trende chce pokračovať s dodaním kvality navyše. Jednotka by mala ostať kanálom pre všetkých, chcel by na nej viac informácií.

Je za zvýšenie koncesií

Dvojka by mala byť určená náročnejšiemu divákovi, vysielať aj šport, detské a vzdelávacie programy. Rozhlas je v tieni televízie, tvrdí Dírer, ktorý by mu venoval viac pozornosti. V svojom projekte počíta so zriadením televíznej Trojky v online prostredí zameranej na šport a spravodajstvo, plánuje spravodajský web.

Preferuje zachovanie súčasného modelu, teda kombináciu úhrad za služby verejnosti – tzv. koncesionárske poplatky, vlastné príjmy a podporu štátu zameranú najmä na vznik pôvodnej tvorby. Je za zvýšenie koncesií na úroveň presadzovanú súčasným manažmentom RTVS aj ministerstvom kultúry, teda iba o infláciu za ostatných 14 rokov, teda na 7 eur.

Zuzana Ťapáková – SITA / Marko Erd

Ťapáková: RTVS – Rodina, tradície, vzdelanie a spoľahlivosť

Bývalá šéfka TV Markíza Zuzana Ťapáková predstúpila pred mediálny výbor a ďalších poslancov národnej rady ako posledná. Svoj projekt rozvoja a riadenia RTVS na roky 2017 až 2022 charakterizovala štyrmi slovami vychádzajúcimi zo skratky RTVS – rodina, tradície, vzdelanie a spoľahlivosť. Prieniky so svojím projektom vidí v projekte jedného z jej predrečníkov Jaroslava Rezníka.

Nepriamo kritizovala niektoré návrhy Michala Ruttkaya, ale aj Richarda Dírera zamerané na vznik nového online kanála najmä pre mladých ľudí sledujúcich v súčasnosti nie klasické médiá, ale sociálne siete a ďalšie internetové zdroje. V pôsobení manažmentu Václava Miku za posledných päť rokov vidí veľa pozitív.

Riešila sa aj kauza Evka

Najväčšie rezervy sú podľa nej v obsahovom zameraní najmä televíznej Jednotky a Dvojky. Ak by sa stala šéfkou RTVS, chcela by v RTVS posilniť jej verejnoprávny status. V súčasnosti je podľa Ťapákovej RTVS viac komerčná, ako by mala byť. Posilnila by spravodajstvo, vlastnú novú pôvodnú slovenskú tvorbu, detské programy. Podľa jej slov by si viac pozornosti zaslúžil rozhlas. Do budúcna chce uvažovať o treťom televíznom kanáli zameranom na deti, šport a publicistiku.

Je za zachovanie koncesií v kombinácii so zmluvou so štátom a vlastných príjmov RTVS z reklamy a ďalších zdrojov. V súčasnosti nie je za navýšenie koncesií. Do budúcna by zmene financovania RTVS mala predchádzať široká verejná diskusia, tvrdí. K svojmu pôsobeniu na ministerstve zahraničných vecí spájaných s kauzou „Evka“ počas príprav podujatí k predsedníctvu SR v Rade EÚ povedala, že bola v pozícii externého poradcu, kauza jej veľmi poškodila a rieši to súdnou cestou – trestným oznámením.

Deväť kandidátov, jeden neprišiel

Tvrdí, že celý život poctivo pracovala a verí, že poslanci sa budú vo voľbe šéfa rádiotelevízie rozhodovať na základe jej vystúpenia. Ako po vypočutí povedala médiám Ťapáková, záujem o predstavenie jej projektu prejavil poslanecký klub SaS. Na konštatovanie novinárov, že viacerí jej protikandidáti sa nebudú uchádzať o hlasy poslancov strany Kotleba – ĽSNS reagovala slovami: “neviem, mne to znie tak divne, sú to zástupcovia, ktorí sedia v parlamente, nemám na to ako reagovať, sú to poslanci a majú právo hlasovať”.

Na verejné vypočutie kandidátov na post generálneho riaditeľa RTVS bolo pozvaných deväť kandidátov – Peter Abrahám, Richard Dírer, Fedor Flašík, Norbert Majer, Václav Mika, Jaroslav Rezník, Michal Ruttkay, Zuzana Ťapáková a Stanislav Velitzky. Napokon svoje projekty riadenia RTVS prezentovali iba ôsmi, Norbert Majer totiž neprišiel. Kandidáti dostali 15 minút na prezentáciu projektu a 20 minút mali na odpovede na otázky poslancov.

Vypočúvanie naživo

Vypočutie prenášal RTVS naživo na weboch národnej rady a svojom. Podrobne sa s predstavami jednotlivých kandidátov o fungovaní a rozvoji RTVS bude dať zoznámiť aj ďalšie dni. Ako totiž pre agentúru SITA avizoval predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD), po verejnom vypočutí výbor zverejní projekty kandidátov na webstránke NR SR. Dostupné by mali byť až do dňa tajnej voľby nového šéfa RTVS v parlamente plánovanej na koniec júna.

Národná rada by mala nového generálneho riaditeľa RTVS voliť v tajnej voľbe už 22. júna a prípadná opakovaná voľba by mohla byť 29. júna. Ani tieto dátumy nemusia byť definitívne. Voľbu generálneho riaditeľa RTVS zaradí do programu nasledujúcej schôdze parlamentu predseda NR SR, upozornil šéf mediálneho výboru. Schôdza NR SR sa začne 13. júna. Súčasnému šéfovi verejnoprávnej rádiotelevízie Václavovi Mikovi vyprší päťročné funkčné obdobie na začiatku augusta.

Foto: SITA