Domáce Politika Top

Poslanci sa zase raz ukázali. Nezvolili dostatočný počet kandidátov na ústavných sudcov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Úspech v parlamente sa opäť nekonal. Tretia voľba kandidátov na ústavných sudcov nedopadla podľa očakávania. Poslanci zvolili iba troch z avizovaných desiatich uchádzačov. Zákonodarci do poslednej chvíle ohľadom dohody na menách nechceli nič prezradiť. Zrejme tušili, že voľba nedopadne podľa najlepších predstáv. Parlament tak prezidentovi z dnešnej voľby ponúkne iba tri mená. Poslanci si hlasovanie zopakujú zajtra o 11:00.

 

Poslancom sa podarilo zvoliť iba troch kandidátov na ústavných sudcov – Pavol Boroň, Marek Tomašovič a Martin Vernarský. Po poste ústavného sudcu pritom bažilo až 24 kandidátov.

Počas voľby bolo vydaných 138 hlasovacích lístkov. Odovzdali ich všetci poslanci, 11 z nich bolo neplatných.

Prezident Andrej Kiska chcel dostať na stôl desať kandidátov, to sa dnes nepodarilo. Proces okolo voľby kandidátov na ústavných sudcov tak v parlamente stále pokračuje. Zajtra sa uskutoční opätovné hlasovanie, kde sa poslanci pokúsia dovoliť zvyšných sedem uchádzačov. Pred samotným hlasovaním sa stretne koalícia s opozíciou a budú opäť hľadať prienik na menách.

 

Štvrté kolo?

Opozičná strana SaS hneď po hlasovaní oznámila mená desiatich kandidátov, ktorých podporila – Katarína Čechova, Dagmar Fillová, Martina Jánošíková, Monika Jurčová, Eva Kováčechová, Zuzana Pitoňáková, Peter Straka, Robert Šorl, Marek Tomašovič a Martin Vernarský. Občania majú podľa nich právo vedieť, ako ich zástupcovia volili. Preto sa rozhodli zoznam zverejniť. „Náš celý klub považuje voľbu kandidátov na ústavných sudcov za extrémne dôležitú,” povedal poslanec SaS Alojz Baránik. Dodal, že o tejto téme rokovali aj s poslaneckými klubmi koalície.

Exministerka spravodlivosti teraz už nezaradená poslankyňa Lucia Žitňaská nepredpokladala, že parlament dnes zvolí desať kandidátov. ,,Myslím si, že voľbu si ešte minimálne raz zopakujeme,” povedala tesne po hlasovaní. Dokonca podľa nej bude ešte štvrté kolo.

Poslanec Smer-SD Ľubomír Petrák priznal, že nevolil desiatich kandidátov. ,,V tejto chvíli si myslím, že je na ťahu prezident, ktorý by si mal splniť domácu úlohu.” Rovnaký počet kandidátov nevolil ani poslanec Most-Híd Peter Kresák.

 

Poslanci zvolili iba troch kandidátov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Rokovania nepomohli

Zákonodarcom konečne záleží na tom, aby tretia voľba kandidátov na ústavných sudcov bola už posledná. Koalícia sa rozhodla rokovať s opozíciou potom, čo ju opozičná SaS k tomu vyzvala. Najprv sa stretli včera popoludní, kde diskutovali o tom, ktorí kandidáti by boli prijateľní pre koalíciu aj opozíciu. Dnes po rokovaniach jednotlivých poslaneckých klubov sa stretli opäť, kde si povedali, ako budú pri hlasovaní postupovať. Podľa informácií ale dnes nezvolia všetkých desiatich kandidátov a hlasovanie sa zopakuje. Koľkých zvolia dnes, tak stále nie je jasné.

Predseda klubu Most-Híd Tibor Bastrnák pred voľbou hovoril, že v samotnej koalícii existuje dohoda k ústavným sudcom. Aká, to povedať nechcel. Koaliční poslanci zo Smer-SD Dušan Jarjabek a Ľubomír Petrák hovorili zase o snahe zvoliť desať kandidátov. ,,Do poslednej chvíle máte možnosť sa dohadovať. Všetko je to vždy do poslednej chvíle otvorená záležitosť,” skonštatoval poslanec Petrák.

Podľa mnohých ústavných právnikov treba zvoliť ešte desať kandidátov tak, aby mal prezident Andrej Kiska k dispozícii 18 mien. Samotný Kiska avizoval, koľko mien chce dostať na stôl. ,,Očakávam, že v májovej voľbe si Národná rada konečne splní svoju ústavnú povinnosť a zvolí desiatich chýbajúcich kandidátov na ústavných sudcov.‘‘ Uchádzači o najcennejší sudcovský talár musia získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.

Známe mená

V novej voľbe aktuálne bojuje 24 kandidátov, z ktorých by sa nejeden z nich chcel stať ústavným sudcom. Uchádzači absolvovali aj verejné vypočúvanie, kde sa poslancom a verejnosti predstavili. Niektorí si verejný híring zopakovali už tretíkrát. Medzi staronovými kandidátmi sú iba traja nováčikovia –  Monika Jurčová, Vieroslav Júda a Patrik Palša.

Už toho majú dosť

V rozprave k voľbe kandidátov vystúpil člen ústavnoprávneho výboru z SaS Ondrej Dostál. Spomenul scenár, ktorý si zrejme už nikto nepraje. Upozornil poslancov, aby sa nestalo, že by museli voliť kandidátov na ústavných sudcov na ďalšej schôdzi. „Chcem apelovať na všetkých poslancov, pretože potrebujeme doplniť chýbajúcich sudcov na Ústavnom súde, už to neodkladajme. Na ústavnom súde chýba takmer polovica sudcov,” povedal v pléne Dostál.

Zdôraznil, že je nedôstojné, ak záujemcov vystavujú tomu, že štvrtýkrát budú hovoriť o tom, prečo sa chcú stať sudcami. „Viacerí z nich už majú za sebou tri vypočutia. Len traja sú úplne noví. Už stačilo,” skonštatoval Dostál. Dodal, že trikrát a dosť by v tomto prípade malo platiť.

V parlamente vystúpila aj exministerka spravodlivosti a teraz už nezaradená poslankyňa Lucia Žitňanská. ,,Ak dnes nebudú zvolení žiadni kandidáti, je to zase len prejav hrubej neúcty voči kandidátom aj ľuďom, o ktorých hlasy sa práve v týchto dňoch všetky politické strany vrátane vládnej koalície uchádzajú,‘‘ povedala Žitňanská. Podľa nej je koho voliť a je to povinnosť parlamentu.

 

Dostál hovorí trikrát a dosť. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Stále dookola

Poslanci majú za sebou už celkovo tri voľby kandidátov na ústavných sudcov. Prvá februárová voľba sa skončila totálnym fiaskom. V parlamente nezvolili ani jedného kandidáta na ústavného sudcu. Celý proces spolu s vypočúvaním sa tak musel začať odznova. V druhej aprílovej voľbe z 29 uchádzačov získali dostatočný počet hlasov ôsmi. Poslanci posunuli týchto kandidátov Kiskovi. Prezident sa rozhodol vymenovať za ústavných sudcov iba troch – Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. Zároveň z nich vymenoval ako predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana a podpredsedu Ľuboša Szigetiho. Zvyšných päť kandidátov tak aktuálne zostáva na akejsi čakacej listine v paláci.

 

Galéria
Kiska vymenoval predsedu súdu Ivana Fiačana. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Kiska pred časom vymenoval troch ústavných sudcov – Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. Zároveň z nich vymenoval ako predsedu súdu Fiačana a podpredsedu Szigetiho. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: ustavnysud.sk
Ústavnoprávny výbor vypočuje kandidátov už piatykrát. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Poslanci absolvovali až päť volieb kandidátov na ústavných sudcov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Ivan Fiačan je predsedom Ústavného súdu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: archív
navigate_before
navigate_next