Domáce Politika Spoločnosť

Poslanci sa budú môcť zapojiť do kontroly Centier pre deti a rodiny. Situácia v nich sa bude monitorovať priebežne

Zdroj: krasnesady.sk

BRATISLAVA – Parlamentný výbor pre sociálne veci chce zriadiť pracovnú skupinu, ktorá má monitorovať situáciu v Centrách pre deti a rodinu (CDR) formou poslaneckých prieskumov. Tento krok má zabrániť do budúcnosti možným problémom, ktoré sa objavovali v takýchto zariadeniach v súvislosti s deťmi.

 

“Výbor pre sociálne veci bude iniciovať a zriadi predbežnú skupinu, ktorá bude realizovať poslanecké prieskumy v CDR, ako aj v ostatných zariadeniach sociálnych služieb, aby sme v nich priebežne monitorovali situáciu v prípade, ak tam vznikne čo i len podozrenie, že niektoré z nich nefunguje dobre. Potom ministerstvo práce a ústredie práce pošle do takéhoto zariadenia oficiálnu kontrolu,” priblížil v utorok na tlačovej konferencii minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). V praxi by to podľa jeho slov malo vyzerať tak, že vždy, keď bude mať nejaký poslanec výboru pre sociálne veci záujem navštíviť dané zariadenie, tak ministerstvo práce a ústredie práce mu dodá odborné podklady, ale aj odborníkov, ktorí sa týmito témami zaoberajú.

Predsedníčka výboru pre sociálne veci Jana Žitňanská (Za ľudí) víta možnosť zriadiť takúto pracovnú skupinu. “Už aj počas tohto volebného obdobia nám prišli podnety zo zariadení, kde upozorňovali na to, že podmienky nie sú úplne ideálne. Som presvedčená, že je našou povinnosťou vycestovať a navštíviť tieto zariadenia a snažiť sa nielen monitorovať, ale aj navrhnúť riešenia, aby sa situácia zlepšila,” podotkla Žitňanská.

Poslanec Ján Herák (OĽaNO) upozornil, že nie každému odchovancovi CDR sa podarí postaviť na vlastné nohy. Každoročne z CDR odchádza 300 až 400 mladých dospelých. “Záleží mi, aby mladí dospelí, ktorí raz musia opustiť brány detských domovov, sa postavili na vlastné nohy a mali adekvátnu prácu a bývanie,” doplnil Herák s tým, že zámerom nie je haniť vychovávateľov ani riaditeľov týchto zariadení.

Jeho stranícka kolegyňa Katarína Hatráková tiež víta túto iniciatívu. “Verím, že táto preventívna aktivita bude aj pre členov výboru a poslancov veľmi nápomocná, lebo kontakt s realitou nás posunie v tom, aby aj zákony prijímané parlamentom reflektovali na potreby a problémy v tejto dlhodobo zanedbávanej oblasti,” dodala Hatráková.