Domáce Politika Top

Poslanci rokovali menej, ako mali v pláne. Do lavíc sa vrátia až koncom januára

Poslnci si na budúci rok naplánovali 82 rokovacích dní. Zdroj : Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Poslanci tento rok strávili v pléne Národnej rady 65 dní. Bolo to menej, ako si naplánovali. Okrem riadnych schôdzí absolvovali aj niekoľko mimoriadnych a opäť ukázali, že ak chcú, vedia program jednotlivých zasadnutí pléne prerokovať expresne rýchlo. Pred sebou majú teraz niekoľkotýždňové voľno. Po ňom sa môžu tešiť na vyššie platy.

 

Napriek  tomu, že harmonogram na rok 2018 počítal s tým, že poslanci strávia  v pléne 82 dní, rokovali nakoniec “iba” 65. A to aj vrátane mimoriadnych schôdzí. Dokopy sa stretli trinásť krát.

Prvýkrát to bolo na konci januára. V tento mesiac rokovali iba dva dni. Schôdza pokračovala aj vo februári a trvala ešte osem dní. V marci rokovali zákonodarcovia štyri dni. V apríli nerokovali vôbec.

Najviac dní strávili tento rok v pléne v máji, a to dvanásť. V júni to bolo desať. Potom však prišla veľká pauza. V júli a auguste ostali brány parlamentu zatvorené. Poslanci sa po dlhých letných prázdninách stretli až 11. septembra a v pléne strávili osem dní. V októbri a novembri rokovali po šesť dní.

Decembrová schôdza trvala desať dní. Naposledy zákonodarcovia zasadli v tomto roku do poslaneckých lavíc 13. decembra, aby nanovo prerokovali dva zákony vrátené prezidentom Andrejom Kiskom – novelu zákona o policajnom zbore a zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce. V oboch prípadoch išlo o rýchli proces a ešte v ten istý deň oba zákony opakovane odhlasovali.

Poponáhľali sa

Režim rokovania Národnej rady má svoje pravidlá. Bežný rokovací deň následne trvá od 9. do 19. hodiny s dvojhodinovou obedňajšou prestávkou, pokiaľ si poslanci neodhlasujú inak. V pondelky však plénum spravidla nezasadá. Schôdza sa tak obvykle začína až v utorok o 13.00 hod. V piatok sa zasadnutie končí skôr. Zvyčajne poslanci rokujú iba dopoludnia.

Rovnako ako v minulosti, aj tento rok sa ukázalo, že ak poslanci chcú, vedia sa s rokovaním poponáhľať a dĺžku jednotlivých schôdzí si skrátiť aj o niekoľko dní.

Napríklad posledné tri schôdze parlamentu prebehli v zrýchlenom režime. S výnimkou piatkov sa každý deň rokovalo o hodinu dlhšie. Rovnako tak boli skrátené obedňajšie prestávky z dvoch hodín na jednu.

Do pléna NR SR sa poslanci vrátia až koncom januára. FOTO: nrsr.sk

Do lavíc sa vrátia až na konci januára 

Do poslaneckých lavíc by sa zákonodarcovia mali podľa schváleného harmonogramu na rok 2019 vrátiť až 29. januára, kedy sa má začať prvá riadna schôdza v novom roku. Poslanci majú dokopy v pláne stráviť v rokovacej sále 82 dní. Zasadnutia pléna sú rozdelené do siedmich schôdzí.

V januári si posedia v parlamente iba tri dni. Vo februári by to malo byť ďalších deväť. Od polovice februára až po posledný marcový týždeň ich čaká voľno. V marci majú rokovať štyri dni. V apríli osem. Následne majú takmer mesačnú prestávku. Do lavíc sa vrátia až v máji a to na jedenásť dní. Pred letnými prázdninami strávia v parlamente ešte osem dní počas júna a štyri v júli. Potom už nasleduje dlhý letný odpočinok. V auguste nie je naplánovaná žiadna schôdza a do poslaneckých lavíc sa zákonodarcovia nebudú ponáhľať ani v septembri. Začiatok prvej schôdze po letnej prestávke je naplánovaný až na 10. septembra. Trvať má 12 dní. V októbri má parlament rokovať 11 dní. Posledná schôdza v roku 2019  je v harmonograme naplánovaná od konca novembra do 13. decembra 2019. Trvať by mala 12 dní. Po tomto dátume by sa mali brány parlamentu za poslancami zavrieť.

Okrem riadnej schôdze parlamentu môžu poslanci v budúcom roku absolvovať aj mimoriadne chôdze. Rovnako tak ich čakajú rokovania výborov Národnej rady, ktoré obvykle začínajú pár dní pred zažiatkom riadnej schôdze.

Hlasovanie o vládnej novele zákona o Policajnom zbore SR. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

V novom roku dostanú o tisícku viac

Rokovacích dní si poslanci síce naplánovali rovnako ako tento rok, zaplatené však budú mať oveľa viac. Po ôsmich rokoch sa im totiž od januára zdvihnú platy. Nepôjde pritom o žiadne drobné. Mzda im má vzrásť približne o tisíc eur.

Dôvodom prudkého nárastu je, že od roku 2011 si v dôsledku hospodárskej krízy každoročne vždy v decembri svoje platy zmrazovali. Ich základná mzda tak predstavovala trojnásobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve z tohto obdobia, čo bolo 1 961 eur. 

Tento rok sa však zmrazovania poslanci nedočkali. Rovnako tak neprišlo ani k žiadnej systémovej zmene. Od nového roka má plat poslancov predstavovať trojnásobok priemernej mzdy v tomto roku. Keďže tá je vyššia ako v roku 2011, vyšší bude aj plat poslancov, a to približne 2 950 eur mesačne. K tomu ešte poslanci dostanú paušálne náhrady či funkčné príplatky.