Politika Zahraničné

Poslanci neschválili ani jeden z troch pozmeňovacích návrhov o brexite

LONDÝN – Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu hlasovali vo štvrtok o troch pozmeňovacích návrhoch k dohode o vystúpení Británie z Európskej únie. Ani jeden neschválili, informovala BBC.

Poslanci počtom hlasov 322 k 306 zamietli návrh Labouristickej strany, aby sa o dohode o vystúpení Británie z EÚ, ktorú uzavrela vláda premiérky Theresy Mayovej, hlasovalo druhýkrát najneskôr 27. februára. V prvom hlasovaní, ktoré sa konalo 15. januára, poslanci dohodu odmietli. Parlament odmietol aj návrh Škótskej národnej strany (SNP), aby sa dátum brexitu stanovený na 29. marca odložil najmenej o tri mesiace. Za návrh hlasovalo 93 poslancov, proti ich bolo 315, pričom všetci labouristickí poslanci sa hlasovania zdržali.

Dolná snemovňa odmietla aj vládny návrh na “opätovné vyslovenie podpory prístupu (vlády) k odchodu Británie z EÚ”, ktorú snemovňa vyslovila 29. januára 2019. Za tento návrh hlasovalo 258 poslancov, 303 ich bolo proti. Predstavitelia Európskej únie a Británie momentálne diskutujú o tom, aké ústupky by Únia mohla spraviť, aby Mayovej pomohla presadiť dohodu v parlamente, a to najneskôr do 29. marca, čo je stanovený termín brexitu.