Domáce Top

Poslanci neprijali návrh opozície na riešenie školstva

BRATISLAVA – Poslanci NR SR na mimoriadnom rokovaní parlamentu neprijali návrh opozície na uznesenie k riešeniu krízovej situácie v školstve a opatrenia na dlhodobé a udržateľné zlepšenie školstva. Poslanci Pavol Abrhan (KDH), Richard Vašečka (OĽaNO) a Martin Poliačik (SaS) v ňom navrhovali, aby Národná rada SR vyjadrila vážne znepokojenie s tým, že vláda dlhodobo ignoruje problémy v školstve.

Súčasťou opozičného návrhu uznesenia bolo tiež upozornenie, že vzdelávanie je jedným zo základných pilierov vyspelého štátu, pričom slovenské školstvo trpí nedostatkom systémových zmien a jeho podfinancovaním. Poslanci v návrhu tiež žiadali vládu, aby bezodkladne rokovala so zástupcami Iniciatívy slovenských učiteľov a prijala opatrenia na ukončenie štrajku.

Žiadali tiež, aby vláda preverila financovanie projektov v rezorte školstva. Poslanci chceli od vlády aj návrh novely zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou by zaviedla možnosť získavať kredity pre učiteľov overením kompetencií a zrušila by sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov. V poslednom bode tiež žiadali vládu, aby predložila legislatívny návrh so záväzkom ministerstva školstva každoročne vypracovať výročnú správu o stave školstva a predkladať ju NR SR. Cieľom návrhu uznesenia bolo reagovať na krízovú situáciu v slovenskom školstve. Iniciatíva slovenských učiteľov totiž vyhlásila 25. januára štrajk učiteľov.

Národná rada SR dnes namiesto opozičného návrhu prijala návrh poslanca Ľubomíra Petráka (Smer-SD). V uznesení konštatovala, že kvalitné vzdelanie je jedným zo základných pilierov každého vyspelého štátu a riešenie problémov v školstve vyžaduje pokračovanie v systémových zmenách v školstve naprieč celým politickým spektrom. Národná rada SR zároveň v uznesení konštatovala, že konsolidácia financií vytvorila systémové predpoklady pre dlhodobo udržateľné financovanie školstva a vedy na Slovensku.

Národná rada zároveň vyzýva všetky politické strany, aby deklarovali verejný záväzok prijať po voľbách spoločne v NR SR Národný vzdelávací program na roky 2016 až 2024. Národný vzdelávací program bude obsahovať ciele vzdelávania, kroky na ich dosiahnutie, časový harmonogram aj finančné zabezpečenie jednotlivých úloh. Národná rada ďalej vyzýva garantovať efektívny, spravodlivý a transparentný systém financovania školstva. Ďalej tiež vyzýva prijať v NR SR zákony o financovaní regionálneho školstva, vysokého školstva, vedy a výskumu v súlade s metodikou a odporúčaniami OECD.

Ďalším bodom je prijať v NR SR novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou sa prehodnotí systém kontinuálneho vzdelávania. Vyzýva tiež dofinancovať modernizačný dlh škôl a školských zariadení, ktorý vznikol nerovnakým prístupom pri čerpaní štrukturálnych fondov EÚ. Uznesenie ďalej vyzýva každoročne vypracovať výročnú správu o stave školstva a o plnení Národného vzdelávacieho programu na roky 2016 až 2024.

Martin Poliačik (SaS) povedal, že po mesiaci štrajku učiteľov je toto uznesenie veľkým sklamaním, v ňom nie je žiadny záväzok. “Vôbec nevieme, čo v tých novelách bude napísané. To, že prijmeme novelu, nehovorí nič,“ hovorí Poliačik.

Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami.

Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.