Domáce Politika Top

Poslanci dnes aj o vyslovení nedôvery premiérovi Ficovi

BRATISLAVA – Poslanci dnes budú rokovať o návrhu na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi. Mimoriadne zvolaná 8. schôdza je naplánovaná na 10:00. Návrh na zvolanie schôdze podali v piatok poslanci za SaS a OĽaNO s tým, že pod návrhom je podpísaných 34 opozičných poslancov.

Podľa opozície premiér svojím prístupom ku kauze Bašternák legitimizuje korupčné správanie, keďže odmieta odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Ten je podľa opozičných poslancov podozrivý z obchodovania s daňovým podvodníkom. Taktiež podľa opozície býva premiér v byte, ktorý bol postavený za peniaze z daňových podvodov a navyše za znížené nájomné.

Opozícii je ľúto

Ako v piatok vyhlásila poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO), premiér tým, že nekoná v kauze Bašternák, ohrozuje dobré meno Slovenska počas predsedníctva krajiny v Rade EÚ.

“Pán premiér zlyhal a mal by za to niesť zodpovednosť,” uviedla. Podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča opozícia opakovane vyzývala premiéra, aby odvolal ministra vnútra Kaliňáka a vysťahoval sa z bytovky Bonaparte, on však celú kauzu len bagatelizoval. “Svojím konaním vedome podporuje korupčné prostredie,” povedal Matovič.

Opozícii je ľúto, že takýto návrh musia podávať v deň začiatku predsedníctva Slovenska v Rade EÚ, nemajú však inú možnosť. “Nerobíme hanbu Slovensku, snažíme sa jej zabrániť,” dodal.

Bude sa pokračovať v odvolávaní Kaliňáka

Ako v piatok uviedol predseda parlamentu Andrej Danko (SNS), po prerokovaní tejto záležitosti by poslanci mali pokračovať aj v prerušenej schôdzi o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra Kaliňákovi. Opozícia žiada hlavu Kaliňáka, ktorý priznal, že v októbri 2013 kúpil od Ladislava Bašternáka 16-percentný podiel v spoločnosti B.A. Haus.

Na kúpu podielu v spoločnosti si Kaliňák zobral úver od Tatra banky vo výške 500-tisíc eur. Za 16-percentný podiel B.A. Haus zaplatil 430-tisíc eur. Firma B.A. Haus vlastní dva byty v objekte, kde Kaliňák býva, a kúpou mohol minister podľa vlastných slov získať kontrolu nad bytmi v susedstve.

Kauza Bašternák

Akcionárom vo firme B.A. Haus je od roku 2008 aj niekdajší minister financií a dopravy Ján Počiatek. Bašternák je známy z kauzy nadmerných odpočtov DPH pri bytovom komplexe Five Star Residence.

Objekt stavala firma Real Štúdio K.F.A. podnikateľa Mariana Kočnera a firma Ladislava Bašternáka v ňom údajne kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur. Následne si firma Bašternáka uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške dvoch miliónov eur. Schôdzu Danko prerušil minulý týždeň v stredu s tým, že sa mu nepáčilo správanie sa niektorých poslancov a to, že Igor Matovič v rokovacej sále rozprestrel.