Domáce Politika

Poslanci diskutovali o návrhu zaradiť 28. október k štátnym sviatkom

Ilustračná foto. Zdroj: Kancelária NR SR

BRATISLAVA – Diskusiou k návrhu, ktorým by sa mohol 28. október ako Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu opäť zaradiť k štátnym sviatkom, ukončili poslanci Národnej rady (NR) SR tretí rokovací deň 12. schôdze parlamentu.

 

Koaliční poslanci, ktorý návrh predložili, argumentujú, že vznik samostatného česko-slovenského štátu patrí k jedným z najvýznamnejších dní v novodobej histórii Slovenska. Počas trvania česko-slovenského štátu bol tento deň štátnym sviatkom, no po vzniku samostatného Slovenska sa nedostal ani do zoznamu pamätných dní. Zaradili ho tam až v roku 1999. Podľa poslanca Petra Osuského (SaS) však nežiadajú, aby sa 28. október stal dňom voľna.

Poslanci majú v debate o tomto návrhu pokračovať v utorok 22. septembra. V utorok popoludní je zároveň naplánované rokovanie o Správe o hodnotení plnenia pravidiel rozpočtovej zodpovednosti a pravidiel rozpočtovej transparentnosti za rok 2019, tiež rokovanie o Správe o stave a vývoji finančného trhu za rok 2019. Poslancov tiež čaká návrh na voľbu dvoch podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu SR. Na programe 12. schôdze má snemovňa okrem iného ešte niekoľko poslaneckých návrhov, ako aj výročné správy o činnosti Slovenskej informačnej služby či Vojenského spravodajstva.