Domáce Politika

Poslanci budú od utorka pokračovať v diskusii o programovom vyhlásení vlády Igora Matoviča

Zdroj: Kancelária NR SR

BRATISLAVA – Poslanci Národnej rady (NR) SR budú od utorka (28. 4.) pokračovať v diskusii o programovom vyhlásení vlády (PVV). Plénum sa zíde v utorok o 9.00 h, do debaty je prihlásených ešte 50 zákonodarcov.

Na aktuálnej šiestej schôdzi je hlavným bodom programu rozprava o vládnom programe, po jej ukončení majú poslanci hlasovať o vyslovení dôvery vláde Igora Matoviča (OĽaNO). V uplynulom týždni už vystúpilo v diskusii viacero rečníkov, hneď v úvode požiadali o slovo predseda snemovne Boris Kollár (Sme rodina) a podpredsedovia Gábor Grendel (OĽaNO), Juraj Šeliga (Za ľudí), Milan Laurenčík (SaS) a Peter Pellegrini (Smer-SD).

Opozičným poslancom chýbajú v PVV konkrétne a vyčísliteľné záväzky či dostatočná reakcia na pandémiu nového koronavírusu. Koalícii tiež vyčítali neskoré zverejnenie dokumentu. Pellegrini počas svojho vystúpenia v pléne navrhol doplniť uznesenie parlamentu k PVV. Chce, aby vláda predložila snemovni vypracovanú stratégiu postupu transformácie slovenskej spoločnosti a ekonomiky po kríze. Pellegrini tiež navrhol vysloviť znepokojenie nad neadekvátnym zohľadnením predvolebných prísľubov vlády občanom v PVV.

Koaliční poslanci vo svojich vystúpeniach vyzdvihli najmä snahu o boj proti korupcii či zmenu spôsobu voľby generálneho prokurátora. Skonštatovali tiež, že hoci v parlamente chýba maďarská menšina, PVV je vo vzťahu k národnostným menšinám pomerne ambiciózne.