Zahraničné

Porošenko žiada stiahnutie “ruských okupačných síl” a dodávky zbraní

KYJEV – Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval na stiahnutie ruských vojsk z oblastí konfliktu na východe svojej krajiny. “Vojna sa skončí len vtedy, keď sa stiahnu ruské okupačné sily,” povedal Porošenko v rozhovore pre dnešné vydanie nemeckých novín Die

V súčasnej dobe sa podľa neho na východnej Ukrajine nachádzajú “pravidelné ruské jednotky” v počte 9100 mužov, 240 tankov a 530 obrnených vozidiel.

Vzhľadom na to, že momentálne sa prímerie dodržiava, vyjadril Porošenko opatrný optimizmus. Zastavenie bojov medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou by prispelo k tomu, “že Európe v budúcnosti nespôsobíme žiadne problémy s utečencami”. Pred bojmi ušlo z východnej Ukrajiny 1,45 milióna osôb, uviedol prezident.

Porošenko odmietol názory, že ťažká ekonomická situácia by mohla v zime viesť k nedostatku elektriny, uhlia a zemného plynu. “Po ruskej agresii sa nebojím ničoho – ak sme prežili pred rokom, dokážeme to aj teraz,” vyhlásil. Poukázal na to, že ukrajinský bankový systém a menové rezervy Ukrajiny sa stabilizovali.

Ukrajinský prezident zopakoval aj požiadavku, aby Západ dodal jeho krajine obranné zbrane. Je dôležité, aby Ukrajina získala podporu, “a to nielen slovami”. “Bránime nielen našu krajinu, bránime slobodu a demokraciu,” povedal. “Teraz bojujeme zbraňami 20. storočia proti zbraniam 21. storočia. A ruský vojenský rozpočet je 30- až 45-krát väčší než náš,” konštatoval Porošenko s tým, že mu ide o “vytvorenie účinného odstrašujúceho mechanizmu”.

Západné štáty odmietajú bývalej sovietskej republike dodať útočné zbrane. Kyjev však dostal značné množstvo nesmrtiacej vojenskej techniky, vrátane vozidiel Humvee.

Dohodu o prímerí dosiahnutú vo februári v bieloruskej metropole Minsk začali obe strany na sporadické výnimky dodržiavať až začiatkom septembra. Na 2. októbra je v Paríži naplánované stretnutie Porošenka s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ruským prezidentom Vladimirom Putinom a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.