Zahraničné Spoločnosť Politika

Porošenko vyzval NATO vyslať ku Krymu lode. Kremeľ to označil za provokáciu

Petro Porošenko opäť požiadal o rozmiestnenie lodí NATO v Azovskom mori. (TASR/AP)

KYJEV – Ukrajinský prezident Petro Porošenko opäť požiadal o rozmiestnenie lodí NATO v Azovskom mori. Kremeľ vo štvrtok označil tieto Porošenkove výzvy za “súčasť provokácie” pred prezidentskými voľbami, ktoré sa na Ukrajine budú konať 31. marca 2019.

Porošenkova výzva a reakcia Kremľa súvisia s nedeľným incidentom, keď ruská pobrežná stráž v oblasti Kerčského prielivu použila zbrane proti trom ukrajinským vojenským plavidlám. Následne boli ukrajinské lode i všetky tri posádky zadržané.

Kremeľ považuje Porošenkovu výzvu adresovanú NATO za “súčasť provokácie krátko pred ukrajinskými voľbami”. V Moskve to vo štvrtok vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Dodal, že postoj Moskvy k Porošenkovej výzve je “negatívny”. “To je vyčerpávajúce,” uviedol Peskov.

Podľa neho “už samotná otázka je zameraná na ďalšie vyvolávanie napätia, na pokračovanie v línii provokácií, ktorej podstatou sú predvolebné politické záujmy prezidenta Porošenka”.

Porošenko zopakoval túto svoju výzvu v rozhovore pre štvrtkové vydanie nemeckého denníka Bild, pričom v mene svojej krajiny vyjadril nádej, že “štáty v rámci NATO sú teraz pripravené premiestniť svoje lode do Azovského mora s cieľom pomôcť Ukrajine a zaistiť bezpečnosť”.

Agentúra UNIAN medzičasom citovala nemeckú vládu, ktorá výzvu ukrajinského veľvyslanca, žiadajúceho zosilniť tlak na Rusko a vyslať do Čierneho mora nemecké vojenské lode, odmietla. Podľa nemeckej vlády sú “v súčasnosti najdôležitejšie zdržanlivosť a dialóg”.

Hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí tento postoj potvrdil, keď uviedol, že “vyslanie nemeckých lodí k pobrežiu Krymu sa neplánuje”, pretože Nemecko obe strany žiada “o zdržanlivosť a zníženie eskalácie”.

Dodal, že nemecká vláda zatiaľ nezaujala ani stanovisko k výzvam na sprísnenie sankcií voči Rusku. Debaty o takýchto sankčných opatreniach v súvislosti s krízou v Kerčskom prielive označil hovorca za predčasné. Dodal, že “sankcie nie sú vodovodný kohútik, ktorý sa otvára a zatvára podľa potreby”.

Konflikt nemá vojenské riešenie, hovorí Merkelová

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok vyhlásila, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie. Vyjadrila sa tak po tom, ako ukrajinský prezident Petro Porošenko opäť požiadal organizáciu NATO, aby vyslala svoje vojenské lode do Azovského mora.

Porošenkova výzva a reakcia Kremľa súvisia s nedeľným incidentom, keď ruská pobrežná stráž v oblasti Kerčského prielivu použila zbrane proti trom ukrajinským vojenským plavidlám. Následne boli ukrajinské lode i všetky tri posádky zadržané.

Kremeľ považuje Porošenkovu výzvu adresovanú Severoatlantickej aliancii za “súčasť provokácie krátko pred ukrajinskými voľbami”. V Moskve to vo štvrtok vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Dodal, že postoj Moskvy k Porošenkovej výzve je “negatívny”.

Merkelová z nárastu napätia v oblasti Azovského mora obvinila Rusko. Vo svojom vystúpení na ukrajinsko-nemeckom fóre v Berlíne vo štvrtok však dodala, že žiada o rozumný prístup aj Ukrajinu. Pripomenula, že tento problém je možné riešiť len rozumným prístupom a dialógom, pretože “vojenské riešenie pre takéto spory neexistuje”.

Nemecká kancelárka dodala, že má v úmysle nastoliť krízu v Kerčskom prielive ako jednu z tém rozhovoru, ktorý bude mať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v rámci summitu G20 v Buenos Aires.

Pri nedeľnom incidente ruská pobrežná stráž v oblasti Kerčského prielivu použila zbrane proti trom ukrajinským vojenským plavidlám. Následne boli ukrajinské lode i všetky tri posádky zadržané.

Rusko tvrdí, že tri lode ukrajinských námorných síl v nedeľu narušili štátnu hranicu Ruska, keď vstúpili do jeho dočasne uzavretých teritoriálnych vôd a preplávali z Čierneho mora do Kerčského prielivu, pričom vykonávali na mori nebezpečné manévre a odmietali sa podriadiť rozkazom ruských orgánov.

Prítomnosť v oblasti Čierneho mora je dostatočná, tvrdí NATO

Severoatlantická aliancia tvrdí, že jej vojenská prítomnosť v Čiernom mori je dostatočne silná. Reagovala tak na výzvy ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, ktorý žiada o rozmiestnenie lodí NATO v Azovskom mori “s cieľom pomôcť Ukrajine a zaistiť bezpečnosť”.

Jeho žiadosť súvisí s incidentom z nedele, keď ruská pobrežná stráž v oblasti Kerčského prielivu použila zbrane proti trom ukrajinským vojenským plavidlám. Následne boli ukrajinské lode i všetky tri posádky zadržané.

Hovorkyňa NATO Oana Lungescová vo štvrtok v Bruseli vyhlásila, že lode Aliancie rutinne hliadkujú v Čiernom mori a mávajú tam aj námorné cvičenia. Poznamenala tiež, že lode NATO v danom regióne tento rok strávili 120 dní, pričom vlani to bolo 80 dní.

Dodala, že viacero členských štátov NATO podniká nad regiónom  strážne i prieskumné lety a členovia NATO ako Bulharsko, Rumunsko a Turecko, ktoré hraničia s Čiernym morom, tam majú rozmiestnené vlastné vojenské vybavenie.

Lungescová uzavrela, že v Čiernom mori už pôsobí dostatok síl Severoatlantickej aliancie a “my budeme aj naďalej vyhodnocovať našu prítomnosť v regióne.”