Politika Spoločnosť Zahraničné

Porošenko varuje, že Rusko presúva k hranici armádu. Hrozí otvorená vojna

Porošenko tvrdí, že Rusko posilnilo armádu na hraniciach s Ukrajinou. (TASR/AP)

MOSKVA/KYJEV – O hrozbe otvoreného vojenského konfliktu s Ruskom prehovoril v utorok v kontexte údajného zhromažďovania ruských vojsk ukrajinský prezident Petro Porošenko. Informovala o tom agentúra Interfax.

V interview s ukrajinskými televíznymi stanicami Porošenko obhajoval nutnosť zavedenia stanného práva v desiatich pobrežných a pohraničných regiónoch Ukrajiny. “Nechcem, aby si niekto myslel, že sa tak deje pre zábavu alebo sú to iba nejaké hry. Ukrajina je vystavená hrozbe otvorenej vojny s Ruskou federáciou”, uviedol vo svojom prejave.

Porošenko predložil textové a obrazové informácie od ukrajinských spravodajských služieb o údajnom zhromažďovaní ruských vojsk a vojenského materiálu na hranici s Ukrajinou. Na sérii záberov, zhotovených 17. a 24. septembra, ako aj v októbri, by mala byť vidieť ruská vojenská základňa, nachádzajúca sa 18 kilometrov od ukrajinskej hranice.

“Ako môžete sami vidieť, množstvo tankov na vojenských základniach pozdĺž našej hranice sa strojnásobilo. Na aké účely tam boli dislokované?” položil si pred kamerami otázku ukrajinský prezident.

Ako ďalej dodal, zvýšené bolo v sledovanej oblasti aj množstvo vojenských jednotiek, pričom charakter ich dislokácie možno podľa jeho slov iba ťažko ospravedlniť potenciálnym vojenským cvičením.

Porošenkovi sa nepodarilo spojiť s Putinom

Porošenko uviedol, že sa po incidente v Kerčskom prielive pokúšal telefonicky spojiť so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom, avšak bezvýsledne. Z tohto dôvodu bol podľa svojich slov následne prinútený obrátiť sa na nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú s požiadavkou, aby s ruským prezidentom prediskutovala nevyhnutnosť okamžitého prepustenia zajatých ukrajinských námorníkov na slobodu.

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo, keď Rusko v nedeľu v oblasti Kerčského prielivu zajalo spoločne s posádkou tri lode ukrajinských námorných síl. Tento incident vyvolal obavy z prepuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. V reakcii na tieto udalosti ukrajinský parlament schválil vyhlásenie stanného práva.

Stanné právo platí od pondelka

Stanné právo v desiatich oblastiach Ukrajiny platí už od pondelka a potrvá do 26. decembra, vyhlásil v utorok večer ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Podľa pôvodného vyhlásenia Porošenka malo stanné právo začať platiť až v stredu, a to od 8.00 h SEČ, poznamenala agentúra Ukrinform.

“Zákon, ktorým bol schválený prezidentský výnos, stanovuje 30 dní. Platnosť sa skončí, ako to chápem, 26. decembra. Keď som hovoril (v pondelok v parlamente), bol tam iný dátum. Teraz ale platí 26. december. Preto stanné právo platí od 26. novembra,” citovali Porošenka agentúry UNIAN a Interfax-Ukrajina.