Politika Zahraničné

Porošenko súhlasí s debatou so Zelenským na štadióne pre desiatky tisíc ľudí

Porošenko súhlasí s debatou so Zelenským na štadióne pre desiatky tisíc ľudí. Zdroj: TASR/AP

KYJEV – Ukrajinský prezident Petro Porošenko prijal výzvu svojho protikandidáta a zúčastní sa na dueli, ktorý sa má konať v kyjevskom Národnom športovom komplexe Olimpijskyj s kapacitou 70.000 divákov. Oznámil to vo videu zverejnenom na svojom konte na Facebooku.

 

Porošenkov protikandidát v druhom kole prezidentských volieb Volodymyr Zelenskyj dal v stredu večer Porošenkovi 24 hodín na to, aby prišiel debatovať do spomínaného komplexu. Úradujúci prezident túto výzvu na duel prijal, aj keď upozornil, že pravidlá takejto diskusie určuje zákon o voľbe prezidenta Ukrajiny. V ňom sa píše, že debata sa má konať vo verejnoprávnej televízii a v štúdiu a má byť odvysielaná na všetkých televíznych kanáloch, aby ju mohli sledovať všetci občania.

Ukrajinský spravodajský web Hromadske už medzičasom informoval, že ukrajinský verejnoprávny telerozhlas (NSTU) má technické možnosti, ako zabezpečiť priamy prenos zo štadiónu Olimpijskyj. NSTU však upozornil, že duel na štadióne “nemožno považovať za predvolebnú debatu prezidentských kandidátov”. Telerozhlas sa v reakcii na Zelenského návrh odvoláva na stanovisko Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) z roku 2014, v ktorom sa uvádza, že debaty sa majú konať v televíznom štúdiu verejnoprávnej televízie.

Tlačová služba NSTU dodala, že ak ÚVK prijme uznesenie, v ktorom spomínanú normu zruší, “debaty budú možné”. “Ak nie, bude to šou alebo diskusia, ale nie debata,” uvádza sa v stanovisku NSTU.

V ukrajinských médiách sa pritom už objavila správa, že NSTU pozvala oboch účastníkov druhého kola volieb na debaty do štúdia.

Samotný Porošenko ešte 31. marca vyhlásil, že pred druhým kolom prezidentských volieb sa “musia” konať debaty kandidátov.

Zelenskyj vtedy vyjadril pripravenosť zúčastniť sa na nich s kandidátom, ktorý sa spolu s ním dostane do druhého kola volieb. V stredu však zverejnil na internete videozáznam, v ktorom síce potvrdil pripravenosť debatovať s Porošenkom, ale pod podmienkou, že duel sa uskutoční na štadióne Olimpijskyj.

Vedenie tohto štadióna podľa agentúry Interfax informovalo, že zatiaľ nedostalo oficiálnu žiadosť alebo návrh zmluvy na uskutočnenie debaty prezidentských kandidátov.

V prvom kole prezidentských volieb, ktoré sa konalo 31. marca, ani jeden z 39 kandidátov nezískal podporu viac ako polovice zúčastnených voličov. Dvaja najúspešnejší kandidáti — Zelenskyj (získal vyše 30 percent hlasov) a Porošenko (takmer 16 percent) — sa tak stretnú v druhom kole, ktoré je naplánované na 21. apríla.

Debatu na štadióne by si mali zaplatiť z vlastných

Predvolebnú diskusiu dvojice kandidátov na funkciu ukrajinského prezidenta, ktorá sa má konať na štadióne v Kyjeve, si jej aktéri, Volodymyr Zelenskyj a Petro Porošenko, budú musieť platiť z vlastných zdrojov určených na predvolebnú agitáciu.

Podľa agentúry Ukrinform to vo štvrtok na brífingu v Kyjeve uviedol podpredseda Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Jevhen Radčenko. Spresnil, že takéto diskusie treba považovať za formu predvolebnej kampane, nie však za volebnú debatu podľa zákona o voľbách prezidenta Ukrajiny.

Radčenko vysvetlil, že avizovaná diskusia Zelenského s Porošenkom v kyjevskom Národnom športovom komplexe Olimpijskyj predstavuje formu, ktorú zákon o voľbách definuje ako súčasť predvolebnej agitácie kandidátov – do tejto kategórie patria verejné diskusie, vystúpenia či tlačové konferencie. Radčenko dodal, že takúto formu propagácie si kandidáti platia zo zdrojov, ktoré zhromaždili na svoju kampaň.

Zároveň pripomenul, že akákoľvek kampaň prezidentských kandidátov je povolená až po tom, ako ÚVK zverejní konečné oficiálne výsledky prvého kola prezidentských volieb a oficiálne vyhlási druhé kolo prezidentských volieb na 21. apríla.