Politika Zahraničné

Porošenko privítal rozhodnutie EÚ predĺžiť sankcie voči Rusku

Petro Porošenko - Zdroj: TASR/AP

BRUSEL – Ukrajinský prezident Petro Porošenko privítal piatkové rozhodnutie Európskej únie predĺžiť hospodárske sankcie voči Rusku.

“Je symbolické, že v predvečer Vianoc a Nového roka Rada EÚ schválila rozhodnutie predĺžiť hospodárske a odvetvové sankcie proti Rusku za jeho agresiu v Donbase,” uviedol Porošenko, ktorého citovala agentúra Ukrinform. Porošenko poznamenal, že proukrajinská jednota v EÚ zostáva neochvejná a Kremeľ zaplatí vyššiu cenu za agresiu. Zdôraznil aj potrebu posilniť jednotu a solidaritu Ukrajiny v záujme mieru a bezpečnosti na európskom kontinente.

Európska únia predĺžila v piatok hospodárske sankcie pre konkrétne odvetvia ruskej ekonomiky do 31. júla 2019. “Toto rozhodnutie nadväzuje na aktuálne informácie, ktoré Európskej rade na zasadnutí 13.–14. decembra 2018 poskytli francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Merkelová v súvislosti s plnením dohôd z Minska, s ktorými sú sankcie spojené. Vzhľadom na to, že sa nedosiahol nijaký pokrok, prijala Európska rada politické rozhodnutie predĺžiť hospodárske sankcie voči Rusku,” uvádza EÚ v tlačovej správe.

“Tieto opatrenia sa zameriavajú na sektor financií, energetiky a obrany, ako aj na oblasť tovaru s dvojakým použitím. Opatrenia sa pôvodne zaviedli 31. júla 2014 na obdobie jedného roka v reakcii na konanie Ruska destabilizujúce situáciu na Ukrajine a v septembri 2014 sa posilnili,” píše sa v správe.