Politika Spoločnosť Zahraničné

Porošenko chce od Trumpa, aby osobne odovzdal Putinovi jeho odkaz

Porošenko chce, aby Trump odovzdal Putinovi odkaz. (TASR/AP)

KYJEV – Hlava štátu Ukrajiny Petro Porošenko žiada od šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa, aby na nadchádzajúcom summite skupiny G20 v Argentíne osobne odovzdal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi nasledovný odkaz: “Pán Putin, prosím, odíďte z Ukrajiny.” Porošenko to uviedol v utorok v rozhovore pre televíznu stanicu NBC News.

Ukrajinský prezident taktiež vyhlásil, že jeho armáda je pripravená brániť svoju krajinu. Spolieha sa však na Spojené štáty, že si splnia svoje záväzky na podporu Ukrajiny.

“Spolieham sa na Spojené štáty… Spolieham sa na americký národ,” povedal Porošenko.

Na priamu otázku, či sa môže spoľahnúť na Trumpa, Porošenko odpovedal diplomaticky: “Toto je medzinárodný záväzok Spojených štátov.”

Ukrajinský prezident zároveň Rusko varoval, že ak vypukne vojna, jeho krajina sa nevzdá.

“Budeme bojovať za našu slobodu, budeme bojovať za našu demokraciu, budeme bojovať za našu zem… Rusi zaplatia obrovskú cenu, ak nás napadnú,” zdôraznil Porošenko.

Summit G20 sa uskutoční v Argentíne 30. novembra a 1. decembra.

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo, keď Rusko v nedeľu v oblasti Kerčského prielivu zajalo spoločne s posádkou tri lode ukrajinských námorných síl. Tento incident vyvolal obavy z prepuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Ukrajinský parlament odhlasoval v pondelok večer zavedenie stanného práva v krajine. Porošenko v utorok večer vyhlásil, že stanné právo v desiatich oblastiach Ukrajiny platí už od pondelka a potrvá do 26. decembra. Podľa pôvodného vyhlásenia Porošenka malo stanné právo začať platiť až v stredu ráno.

Trump pohrozil zrušením schôdzky s Putinom

Americký prezident Donald Trump v utorok varoval, že môže zrušiť plánovanú schôdzku so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom z dôvodu nedeľňajšieho incidentu v Kerčskom prielive, informovala agentúra AFP.

Trump pre denník The Washington Post uviedol, že čaká na správu od poradcov pre národnú bezpečnosť ohľadne tohto incidentu.

“Tá bude veľmi rozhodujúca,” povedal Trump a dodal, že stretnutie s Putinom sa možno na základe informácií zo správy neuskutoční.

Biely dom v utorok oznámil, že prezident USA Donald Trump bude mať okolo desať dvojstranných stretnutí počas tohtotýždňového summitu lídrov zo skupiny krajín G20 v Argentíne. Zíde sa napríklad s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a čínskym lídrom Si Ťin-pchingom.