Spoločnosť Zahraničné

Populácia sladkovodných živočíchov za posledných 40 rokov prudko klesla, varujú odborníci

Zdroj: TASR/AP

BERLÍN – Počty sladkovodných živočíchov za posledné štyri desaťročia v globálnom meradle prudko klesli. Vyplýva to z správy Leibnizovho inštitútu sladkovodnej ekológie a vnútrozemského rybolovu (IGB) zverejnenej v piatok. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa správy, ktorú výskumníci z IGB zverejnili v časopise Global Change Biology, sa napríklad počet sladkovodných živočíchov nad 30 kilogramov v rokoch 1970-2012 znížil o 88 percent. Do tejto skupiny patria okrem iných delfíny, bobry, krokodíly, niektoré druhy korytnačiek a jesetery. Pokles populácie sladkovodných živočíchov bol v sledovanom období podľa IGB výraznejší, ako tomu bolo v prípade suchozemských a morských stavovcov.

“Tieto výsledky sú alarmujúce a potvrdzujú obavy vedcov, ktorí sa venujú štúdiu a ochrane sladkovodnej biodiverzity,” uviedla Sonja Jähnigová, jedna zo spoluautoriek predmetnej štúdie. Z výskumu ďalej vyplýva, že veľké druhy rýb, ako sú jesetery, lososovité ryby a pangasy veľké sú vzhľadom na pokles početných stavov o 94 percent najviac ohrozené, pričom s úbytkom o 72 percent ich nasledujú sladkovodné plazy. Hlavnými príčinami tohto stavu sú podľa vedcov nadmerný lov a úbytok prirodzeného životného prostredia.

Vedci z IGB taktiež kritizujú plány na vybudovanie ďalších 3900 vodných elektrární, z ktorých až 800 by malo pribudnúť na tokoch s vysokou mierou biodiverzity, akými sú napríklad Amazonka, Kongo, Mekong alebo Ganga. Priehrady totiž často tvoria prekážku, ktorá sladkovodným živočíchom bráni dostať sa do oblastí, kde sa kŕmia, alebo pária.