Poprad Prešov Regióny

Popradské zastupiteľstvo odvolalo z funkcie riaditeľku centra sociálnych služieb. Tá sa bráni, že nepochybila

Zdroj: CSS.sk

POPRAD – Na mimoriadnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Poprade v utorok odvolali z funkcie riaditeľku tamojšieho centra sociálnych služieb (CSS) Evu Kovalčíkovú. Podľa mesta sú dôvodom tohto rozhodnutia viaceré vážne pochybenia riaditeľky, ktorá svoj post zastávala od 1. marca tohto roka. Tá sa bráni, že obvinenia sa nezakladajú na pravde.

 

 

„Za najvážnejší dôvod považujeme ohrozenie života a zdravia prijímateľov sociálnych služieb v súvislosti s liekovou politikou, ktorú zaviedla,“ uviedla vedúca sociálneho odboru na Mestskom úrade v Poprade Petra Zavacká. Riaditeľka totiž podľa nej preferovala odber liekov z lekárne vzdialenej 25 kilometrov od Popradu, pričom tá nedokázala pred veľkonočnými sviatkami zabezpečiť dostatok liekov, najmä antibiotík pre chorých klientov zariadenia.

„V apríli tiež riaditeľka sama rozhodla o prednostnom umiestnení klienta mimo poradovníka, ďalším závažným dôvodom je neefektívne nakladanie s finančnými prostriedkami,“ doplnila Zavacká s tým, že dohromady za dva a pol mesiaca zaregistrovali 15 pochybení.

Okrem iného mala nezákonne zastávať funkciu v súkromnej spoločnosti. Kvôli novej riaditeľke malo tiež podať výpovede 13 z približne 140 zamestnancov, čím podľa radnice hrozil personálny kolaps zariadení v správe CSS. „Pán primátor sa stretol s niektorými zamestnancami, boli tam aj tí vo výpovednej lehote, niektorí z nich už požiadali o stiahnutie výpovede. Verím tomu, že sa tí ľudia vrátia, a dôvody, pre ktoré dali výpovede, dokážeme vyriešiť,“ dodala Zavacká, ktorá verí, že situáciu sa podarí upokojiť a neohrozí to chod CSS. Vedením zariadenia je dočasne poverená Zuzana Kvaková, ktorá môže túto funkciu zastávať pol roka. Vedúca sociálneho odboru predpokladá, že v blízkej dobe bude vypísané nové výberové konanie.

Vyvíjané tlaky

Odvolaná riaditeľka sa však bráni, že informácie, ktoré odzneli na utorkovom zasadnutí MsZ, sa nezakladajú na pravde a sú v rozpore s dobrými mravmi a slušnosťou. „Odvolávajú ma pre niečo, čo som absolútne neurobila, tvrdia, že som nezabezpečila lieky, čo vôbec nie je pravda. Všetko bolo riadne zabezpečené, keď som bola na dovolenke, tak bol v jednom prípade výpadok liekov, ale nebolo ohrozené ani zdravie, ani život našich klientov, pretože lieky boli zabezpečené,” povedala Kovalčíková na margo obvinení a dodala:

“Boli na mňa vyvíjané obrovské psychické tlaky a pod takýmto vedením sa pracovať nedá, takže ja rozhodnutie o mojom odvolaní plne rešpektujem a stotožňujem sa s ním. Celé toto má úplne iné pozadie, k čomu sa ja teraz nebudem vyjadrovať, ale už som sa obrátila na kompetentné úrady a určite to ešte budem riešiť,“ uviedla pre TASR. Kovalčíková je momentálne práceneschopná. Zdôraznila, že v utorok odzneli vážne obvinenia, ktoré ju pošpinili, a tvrdí, že zariadenie fungovalo počas jej vedenia bez problémov.

Kovalčíková bola do funkcie vymenovaná na základe jednoznačného odporúčania výberovej komisie, ktorú tvorili primátor Anton Danko, viceprimátor Ondrej Kavka, poslanec Jozef Košický, Petra Zavacká a Stanislav Spišiak. Bola totiž jedinou kandidátkou a podľa komisie splnila požiadavky na prijatie. „Musím povedať, že výber, ktorý sme urobili, nám zjavne nevyšiel a prax ukázala, že sme sa pomýlili. Preto sme predložili návrh na jej odvolanie,“ dodal primátor.