Domáce Politika Top

Poplašná správa na internete: Rusi aktivovali protiraketový systém!

BRATISLAVA – Internetom sa opäť prehnala správa, ktorá vydesila množstvo Slovákov. Iní zas hovorili o šírení poplašnej správy. V tomto prípade šlo o hoax – údajný list Vladimira Putina poslancom europarlamentu o aktivovaní ruských jadrových systémov.

Putin ich mal upozorniť na to, že Rusko v nedeľu o 13:00 aktivovalo protiraketovú ochranu, pretože podľa jeho poznatkov malo o 14:00 dôjsť k útoku na Ruskú federáciu a jej spojencov. Útoku sa mala dopustiť Severoatlantická aliancia (NATO).

Štyri minúty od katastrofy

„Podľa našich satelitných snímok skutočne dnes o 13:45 začalo odpočítavanie do štartu rakiet Severoatlantickej aliancie a o 13:51 došlo k otvoreniu poklopov jednotlivých šácht,” píše sa v liste, podľa ktorého Rusko ochránilo Krym, ktorý sa mal stať „nástupnou strelnicou k atómovému útoku na Rusko”.

Ako sa ďalej v hoaxe uvádza, na základe ruského upozornenia mali byť o 13:56 raketové silá uzatvorené. List je ukončený takto: „Na základe všetkých proroctiev, ktoré boli v minulosti predpovedané, vám garantujem, že Ruská federácia sa teší Božej ochrane a nebude nikým zničená a ani ohrozená.”

Nachytal sa aj Čarnogurského web

Nachytať sa včera nechal Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB), čo je, ako upozorňuje FB stránka Dezinformácie Hoaxy Propaganda, organizácia pravidelne podporovaná z verejných zdrojov. List si mohli prečítať aj návštevníci webovej stránky Slovensko-ruskej spoločnosti (SRSPOL) Jána Čarnogurského. Z oboch miest ho medzitým už administrátori odstránili.

Rovnako ako SRZB, tak aj SRSPOL ako zdroj uviedli stránku lajkit.cz, kde autor nie je uvedený. Pôvodným zdrojom je podľa všetkého český blog, na ktorom bol text uverejnený práve v nedeľu 21. augusta.

14039917_1284088991636367_2911826176511513598_n

Zdroj: ph, Foto: SITA, FB / Dezinformácie Hoaxy Propaganda