Domáce Spoločnosť Top

Poplach nad Slovenskom: Zasahovať museli naše MiGy

BRATISLAVA – Dobrodružná noc vo vzduch! V akcii boli totiž dve stíhačky MiG-29, ktoré brázdili nebo s jediným cieľom – najsť nemecké lietadlo, ktoré počas preletu nad naším územím stratilo rádiový kontakt.

Ako uvádza ministerstvo obrany, piloti z Leteckej základne Sliač leteli z mnohonárodného centra vzdušných operácií. „Takzvaný ostrý vzlet si vyžiadala situácia, pri ktorej orgány riadenia letovej prevádzky, nemali spojenie s nemeckým dopravným lietadlom Boeing 737-8 spoločnosti SunExpress Deutschland nad slovenským územím,” napísala hovorkyňa rezortu Danka Capáková.

Stíhačky MiG-29 – Foto: Ondrej Maliniak

Stíhačky, ktoré sú zaradené do integrovaného systému protivzdušnej obrany Severoatlantickej aliancie s názvom NATINAMDS, neskôr doprevádzali lietadlo až do Českej republiky. Tam sa boeingu podarilo obnoviť rádiové spojenie a pokračovať v ceste do cieľovej lokácie v nemeckom Kolíne, resp. Bonne.

„Stíhacie lietadlá zaradené v pohotovostnom systéme NATINAMDS zasahujú nielen proti narušiteľovi vzdušného priestoru, ale aj ako pomoc lietadlám v núdzi, pri strate spojenia či únose lietadla,” vysvetlila Capáková a dodala, že strata spojenia patrí medzi najčastejśie príčiny ostrých vzletov stíhacích lietadiel Vzdušných síl OS SR. V tomto roku išlo v poradí už o štvrtý.

Zdroj: ph, Foto: Vzdušné sily OS SR, Ondrej Maliniak