Politika Zahraničné

Pomsta za vzburu proti Johnsonovi: Churchillovho vnuka vylúčia z Konzervatívnej strany

Churchillovho vnuka vylúčia z Konzervatívnej strany. Zdroj: SITA/AP

LONDÝN – Vnuka britského premiéra Winstona Churchilla, 71-ročného poslanca Nicholasa Soamesa, vylúčia z radov vládnej Konzervatívnej strany. Rovnaký osud čaká aj 20 jeho kolegov, ktorí sa v otázke brexitu postavili predsedovi vlády Borisovi Johnsonovi, informovala v stredu agentúra Reuters.

 

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu v utorok odhlasovali, aby bol do programu ich stredajšieho zasadnutia zaradený návrh zákona, ktorý by odchod Británie z Európskej únie bez dohody znemožnil.

Zaradenie návrhu do programu podporilo aj 21 konzervatívnych poslancov vrátane Nicholasa Soamesa. Medzi “rebelmi” boli napríklad aj bývalý minister financií Philip Hammond či 79-ročný Ken Clarke, najdlhšie slúžiaci poslanec Dolnej snemovne.

Samotný Soames vyjadril nad chystaným vylúčením seba a svojich 20 kolegov poľutovanie. Podľa neho ide o súčasť Johnsonovho plánu na vypísanie predčasných volieb, prostredníctvom ktorých chce dosiahnuť odchod Británie z EÚ 31. októbra, či už s dohodou alebo bez nej.

Celkovo majú byť vylúčení poslanci, ktorí spolu odslúžili v britskom parlamente vyše 330 rokov. Vedenie strany ich vopred varovalo, že ak budú v utorok hlasovať s opozíciou, čaká ich vylúčenie a prídu o možnosť kandidovať za Konzervatívnu stranu v budúcich voľbách.

Nicholas Soames, ktorý zastupoval konzervatívcov v Dolnej snemovni 37 rokov, to komentoval slovami: “Boj si vyžaduje obete. Vedel som, čo robím”. Ešte v priebehu stredy ho čaká pohovor so šéfom konzervatívnych poslancov, ktorý mu má oznámiť vylúčenie z radov strany.

Churchillov vnuk je poslancom od roku 1983 a pred piatimi rokmi ho kráľovná Alžbeta II. pasovala za rytiera. V minulosti pôsobil aj ako námestník ministra obrany. Je synom Churchillovej dcéry Mary, ktorá bola najmladším z jeho piatich detí.

Súčasný premiér Boris Johnson sa netají svojím obdivom k Winstonovi Churchillovi, ktorý doviedol Britániu k víťazstvu nad nacistickým Nemeckom. V roku 2014 dokonca vydal Churchillov životopis, v ktorom vzdal hold jeho štátnickým schopnostiam.

Škótsky súd odobril Johnsonovo rozhodnutie

Škótsky najvyšší súd v stredu uviedol, že rozhodnutie britského premiéra Borisa Johnsona o prerušení schôdze britského parlamentu je v súlade so zákonom. Informovala o tom televízia Sky News.

Johnsonovo rozhodnutie urobené krátko pred termínom vystúpenia Británie z Európskej únie nie je podľa verdiktu škótskeho súdu v rozpore s platnými zákonmi Spojeného kráľovstva. Nejde preto o záležitosť, ktorú by mali riešiť súdy.

Najvyšší civilný súd Škótska so sídlom v Edinburghu už 30. augusta odmietol vydať vo veci predbežné opatrenie. V stredu príslušný podnet prerokoval na riadnom pojednávaní.

Podnet namierený proti Johnsonovmu zámeru podala skupina 75 poslancov z rôznych politických strán v záujme iniciovania širšej parlamentnej rozpravy, od ktorej si sľubujú odvrátenie tzv. brexitu bez dohody, teda neriadeného ukončenia členstva Británie v EÚ.

Odporcovia Johnsonovho zámeru považujú prerušenie schôdze parlamentu za protiprávne. Proti stredajšiemu verdiktu škótskeho súdu plánujú podať odvolanie.

Podobné konania boli iniciované aj na súdoch v Severnom Írsku a v Londýne.

Johnson 28. augusta oznámil, že požiadal kráľovnú Alžbetu II. o prerušenie schôdze parlamentu pred novou schôdzou od druhého októbrového týždňa do 14. októbra. Do plánovaného odchodu Británie z EÚ (31.10.) budú vtedy zostávať už len dva týždne.