Zahraničné

Pompeo rozšíril zákaz financovania organizácií podporujúcich interrupcie

Mike Pompeo - Zdroj: SITA/AP Photo/Jose Luis Magana

WASHINGTON – Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v utorok rozšíril zákaz Trumpovej administratívy poskytovať financie z americkej pomoci pre organizácie, ktoré podporujú alebo vykonávajú umelé prerušenie tehotenstva. Po novom bude zákaz platiť aj pre organizácie, ktoré síce toto pravidlo neporušujú, ale poskytujú financie organizáciám, ktoré interrupcie podporujú. Spojené štáty rovnako obmedzia finančnú pomoc pre Organizáciu amerických štátov (OAS) za údajný lobing pre možnosť interrupcií na západnej hemisfére.

Americká administratíva sa podľa Pompea zaväzuje chrániť “posvätnosť života” v Spojených štátoch a zahraničí a bude presadzovať politiku, ktorá “v najširšej možnej miere” zamedzí zahraničným mimovládnym organizáciám obísť tento zákaz. Tento krok je rozšírením tzv. “politiky Mexico City” založenej ešte republikánskym prezidentom Ronaldom Reaganom, ktorú však zrušili nasledujúce administratívy demokratov. Súčasný prezident Donald Trump túto politiku opätovne zaviedol iba niekoľko dní po svojej inaugurácii v roku 2017. Následne ju z programov reprodukčného zdravia rozšíril na všetky zdravotnícke programy.

Kritici túto typickú politiku Republikánskej strany označujú za “globálne náhubkové pravidlo”. Podľa nich poškodzuje reprodukčnú a pôrodnícku zdravotnú starostlivosť v rozvíjajúcich sa krajinách. Spojené štáty poskytnú na globálne zdravotné programy ročne približne deväť miliárd dolárov (v prepočte takmer osem miliárd eur).