Politika Zahraničné

Pompeo poďakoval Južnej Kórei za pomoc pri nákupe testovacích súprav

Pompeo poďakoval Južnej Kórei za pomoc pri nákupe testovacích súprav. Zdroj: TASR / AP

SOUL – Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo poďakoval listom Južnej Kórei za to, že Spojeným štátom pomohla pri nákupe juhokórejských testovacích súprav na koronavírus SARS-CoV-2, informovala agentúra Jonhap.

 

Táto spolupráca je podľa Pompea potvrdením “pevného a neochvejného” spojenectva.

List adresovaný juhokórejskej ministerke zahraničných vecí Kang Kjong-hwa bol doručený koncom minulého týždňa. Pompeo v ňom vyjadril vďačnosť juhokórejskej vláde i trom juhokórejským spoločnostiam, ktoré dodanie testov umožnili.

“Ďakujem Kórejskej republike za jej pomoc Američanom v oblasti uľahčenia nákupu 750.000 kusov testov na COVID-19,” napísal Pompeo.

Pompeo takisto pochválil postup Južnej Kórey v súvislosti s opatreniami na zabránenie šírenia vírusu.

Federálny úrad pre mimoriadne situácie (FEMA) v apríli od Južnej Kórey kúpil súpravy, ktoré umožňujú vykonať 750.000 testov, pripomína Jonhap. O zaslanie testov požiadal americký prezident Donald Trump.

Americká Správa potravín a liečiv (FDA) dočasne udelila trom juhokórejským firmám povolenie na dovoz zdravotníckeho materiálu do USA.

V Južnej Kórei sa koronavírusom nakazilo 10.738 ľudí a 243 osôb zomrelo na následky choroby COVID-19, ktorú tento vírus spôsobuje.

Spojené štáty sú v súvislosti s pandémiou najviac postihnutou krajinou na svete. Nákaza COVID-19 si tam vyžiadala už 56.144 obetí na životoch a viac ako 987.000 ľudí je nakazených.