Zahraničné Politika

Poľský premiér vyzval lídrov masových protestov na dialóg

Zdroj: TASR - Martin Baumann

 VARŠAVA – Poľský premiér Mateusz Morawiecki vyzval v pondelok lídrov masových protestov proti minulotýždňovému verdiktu Ústavného súdu, ktorý výrazne sprísňuje legislatívu týkajúcu sa interrupcií, na dialóg. Informovala o tom agentúra AP.

“Žiadam vás, aby sme si spolu sadli a porozprávali sa. Nech sa naše spory nemusia riešiť v uliciach, čo môže viesť k ďalšiemu šíreniu nového koronavírusu,” povedal Morawiecki prostredníctvom videopríhovoru, zverejneného iba niekoľko hodín pred začiatkom pondelkových celonárodných protestov. Líderka hnutia Celopoľský štrajk žien Klementyna Suchanowá vyhlásila, že verdikt ústavného súdu musí byť zrušený. Dodala, že protesty a blokády ulíc budú pokračovať napriek karanténnym opatreniam aj v tomto týždni. Podľa Suchanowej si zákony týkajúce sa interrupcií  vyžadujú liberalizáciu. Pripustila však, že za súčasnej konzervatívnej vlády, ktorá má tesnú väčšinu v dolnej komore parlamentu, to nie je možné.

Podpora vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) začala slabnúť ešte pred minulotýždňovým rozhodnutím ústavného súdu, píše AP. Niektoré prieskumy ukazujú, že väčšina ľudí požaduje, aby šéf strany PiS a vicepremiér Jaroslaw Kaczyňski, ktorý je považovaný za najvplyvnejšieho poľského politika, odstúpil z funkcie. Kaczyňski minulý týždeň vyzval svojich stúpencov, aby sa postavili proti demonštrantom a bránili kostoly pred útokmi. Protestovať plánovali aj zamestnanci v zdravotníctve, ktorí tvrdia, že ich sektor je zle organizovaný a dosiahol svoje limity v boji proti koronavírusovej pandémii.

Demonštrácie proti ďalšiemu sprísneniu interrupčnej legislatívy prebiehajú v Poľsku každý deň od 22. októbra. Ústavný súd vtedy rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva je protiústavné aj v prípade vývojovej chyby plodu. Verdikt v podstate znamená takmer úplný zákaz interrupcií v prevažne katolíckom Poľsku. Po tom, čo verdikt nadobudne účinnosť, sa budú môcť potraty vykonávať len v prípade, že tehotenstvo ohrozuje život či zdravie matky alebo je dôsledkom protiprávneho konania, ako napríklad znásilnenia či incestu.