Politika Zahraničné

Poľsko z Európskej únie neodíde. Podľa Junckera majú spoločné hodnoty

Zdroj: TASR / AP

VARŠAVA – Je nepravdepodobné, že by Poľsko opustilo Európsku úniu, a to ani v prípade, že by vládnuca euroskeptická strana Právo a spravodlivosť (PiS) tento rok opäť zvíťazila v parlamentných voľbách. Povedal to predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker v rozhovore pre poľský denník Rzeczpospolita, ktorý bol zverejnený v pondelok.

Na otázku, či po voľbách, ktoré sa budú v Poľsku konať na jeseň, dôjde k takzvanému “polexitu”, teda odchodu krajiny z EÚ, Juncker odpovedal “Nie”. “Poľsko je s nami (EÚ), pretože máme spoločné hodnoty,” vyhlásil šéf eurokomisie.

Jeho vyjadrenia prišli po tom, ako poľská opozícia opakovane varovala, že vládnuca strana PiS môže Poľsko nakoniec doviesť až k odchodu z EÚ, píše agentúra Reuters.

Vláda PiS sa dostala do sporu s EÚ, keď presadila balík kontroverzných reforiem súdnictva, ktoré podľa Bruselu predstavujú hrozbu pre nezávislosť súdnictva, právny štát i demokraciu.

V dôsledku obáv z toho, že Poľsko nedodržiava základné princípy demokracie, začala Európska únia voči nemu právne konanie. Poľsko sa s EÚ rozchádza aj v otázkach ochrany životného prostredia a migrácie.