Politika Zahraničné

Poľsko sa priblížilo k účasti na bezvízovom programe, uviedol americký viceprezident

Americký viceprezident Mike Pence a poľský prezident Andrzej Duda (vpravo) počas tlačovej konferencie po spoločnom stretnutí 2. septembra 2019 vo Varšave. Zdroj: TASR/AP

VARŠAVA – Americký viceprezident Mike Pence absolvoval v pondelok vo Varšave rozhovory s poľským prezidentom Andrzejom Dudom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Informovala o tom agentúra PAP.

 

“Hovorili sme o vojenskej spolupráci, účasti Spojených štátov na modernizácii poľskej armády a o plánovanom zvýšení výdavkov Poľska na obranu,” povedal po stretnutí Duda. Poľsko podľa jeho slov v najbližších rokoch kúpi ďalšie vrtuľníky, aby nahradilo staré. Duda takisto vyjadril nádej, že USA budú súčasťou plánovaných tendrov.

V súvislosti so zvýšením prítomnosti amerických jednotiek v Poľsku Duda povedal, že dúfa, že sa do konca roka podarí podpísať záverečné zmluvy a dohodnúť sa na miestach, kde budú jednotky umiestnené.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki a Pence v pondelok podpísali vyhlásenie v súvislosti s bezpečnosťou sietí 5G.

Pence podľa Dudu v pondelok vo Varšave absolvoval aj stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, na ktorom hovorili o budúcnosti Ukrajiny a zabezpečení jej energetickej nezávislosti.

Pence podľa vyhlásenia Bieleho domu vyjadril podporu pre zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny. Takisto sa pochvalne vyjadril k Zelenského úsiliu pri zavádzaní legislatívy na boj s korupciou a na zlepšenie podnikateľského prostredia s cieľom pritiahnuť zahraničné investície.

Zelenskyj a Pence sa spolu s vrcholnými predstaviteľmi ďalších krajín v nedeľu vo Varšave zúčastnili na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vypuknutia druhej svetovej vojny. USA mal pôvodne zastupovať prezident Donald Trump, ktorý však cestu presunul z dôvodu hurikánu Dorian približujúcemu sa k východnému pobrežiu Spojených štátov.

Poľsko sa priblížilo k účasti na bezvízovom programe, uviedol Pence

Americký viceprezident Mike Pence v pondelok povedal, že Poľsko začalo spĺňať podmienky, aby sa mohlo zúčastniť na programe bezvízového styku VWP. Informovala o tom agentúra PAP.

Viceprezident dodal, že Poľsko sa čoskoro pripojí k programu, ktorý občanom účastníckych krajín umožňuje vycestovať do USA na obdobie do 90 dní bez potreby získať víza.

V USA žije približne desať miliónov Poliakov; tvoria tam jednu z najpočetnejších etnických menšín, poznamenáva agentúra Reuters.

Viceprezident tiež uviedol, že šéf Bieleho domu Donald Trump by mohol túto stredoeurópsku krajinu navštíviť na jeseň. O plánoch Trumpovej cesty do Poľska sa podľa Pencea “diskutuje”.

Trump mal Poľsko navštíviť už v nedeľu, cestu však presunul z dôvodu hurikánu Dorian, ktorý smeruje k východnému pobrežiu USA.

Prezidenta na terajšej návšteve Poľska, ktorej hlavným bodom bola účasť na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia začiatku druhej svetovej vojny, zastupuje Pence.