Spoločnosť Zahraničné

Poľsko-bieloruské hranice sú otvorené napriek Lukašenkovému zámeru zavrieť ich

Zdroj: pixabay.com

VARŠAVA – Hranice medzi Bieloruskom a Poľskom boli v piatok ráno stále otvorené. Stalo sa tak napriek slovám bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý vo štvrtok oznámil, že Bielorusko je nútené uzavrieť hranice s Litvou a Poľskom a posilniť ochranu hraníc s Ukrajinou. Informovala o tom agentúra Reuters.

 

“Hranice sú otvorené, nezaznamenali sme žiadne obmedzenia a nemáme ani hlásené žiadne zdržania. Nemáme tiež signály, že hranice sa majú uzavrieť,” cituje Reuters príslušníka poľskej pohraničnej stráže, ktorý nechcel byť manovaný.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí ešte vo štvrtok večer informovalo, že na poľsko-bieloruských hraniciach nedošlo k nijakým zmenám a je aj naďalej otvorená, píše poľská agentúra PAP.

Lukašenko sa vo svojom vystúpení na ženskom fóre Za Bielorusko vo štvrtok v Minsku obrátil na obyvateľov Ukrajiny, Poľska a Litvy s výzvou, aby zastavili svojich politikov a zabránili rozpútaniu vojny. “Sme si vedomí, že im ešte zostalo pár trikov pred tým, ako rozpútajú naozajstnú vojnu,” uviedol.

Ako však informovala bieloruská rozhlasová stanica Rádio Sloboda, zatiaľ nie je jasné, čo Lukašenkove slová v súvislosti s uzatvorením a posilnením hraníc budú v praxi znamenať.