Spoločnosť Zahraničné

Poľsko a Turecko hlásia zvýšenie počtu nakazených koronavírusom

Ilustračná foto: TASR / AP

VARŠAVA/ANKARA – V Poľsku zaznamenali 17 ďalších potvrdených prípadov nového druhu koronavírusu, celkovo je tak v krajine nakazených 766 ľudí. Informovalo o tom v utorok ministerstvo zdravotníctva, píše tlačová agentúra PAP.

 

Doteraz v Poľsku zomrelo na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom SARS-CoV-2 osem ľudí.

Prvý prípad nákazy koronavírusom v Poľsku zaznamenali 4. marca. Pacient sa podľa oznámenia lekárov medzičasom z ochorenia COVID-19 vyliečil a z nemocnice ho prepustili.

Poľská vláda vyhlásila v piatok v súvislosti s pandémiou epidemický stav a až do Veľkej noci uzavrela všetky školy.

Vláda už od nedele 15. marca zakázala vstup cudzím štátnym príslušníkov na svoje územie a pozastavila medzinárodnú leteckú i vlakovú dopravu.

Krajina tiež zatvorila múzeá, divadlá a kiná, a zakázala zhromažďovanie viac než 50 osôb.

V Turecku sa koronavírusom nakazilo už vyše 1500 ľudí

Počet úmrtí na ochorenie spôsobované novým druhom koronavírusu v Turecku stúpol na 37 po tom, ako za jediný deň zomrelo ďalších sedem ľudí. Informovala o tom v utorok tlačová agentúra DPA, ktorá sa odvoláva na tvít tureckého ministra zdravotníctva Fahrettina Kocu.

Pozitívny výsledok testov na nový koronavírus medzitým v Turecku zaznamenali u ďalších 293 osôb, čím celkový počet známych prípadov nakazenia v tejto krajine stúpol na 1529. Počas predošlých 24 hodín bolo vykonaných približne 3700 testov, uviedol Koca ešte v pondelok večer.

Turecká vláda nešpecifikovala, z ktorých miest alebo provincií pochádzajú pozitívne testovaní. Minister zdravotníctva na pondelkovej tlačovej konferencii povedal len to, že prípady nového koronavírusu sa vyskytli v celej krajine.

Turecký lekársky zväz (TTB) vyzval vládu na transparentnosť a poukázal tiež na nedostatok ochranných odevov pre nemocničný personál.

Minister vnútra Süleyman Soylu zverejnil v utorok v súvislosti so šírením nového koronavírusu nový predpis, ktorý okrem iného stavuje, koľko zákazníkov môže nakupovať súčasne v jednom supermarkete. Povolený počet vychádza z veľkosti predajnej plochy. V prostriedkoch verejnej dopravy zase môžu byť po novom prepravovaní cestujúci len v polovičnom počte oproti bežnej obsaditeľnosti.

Ankara prijala už predtým celý rad opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Ich súčasťou je zatvorenie kaviarní a barov, ako aj zrušenie športových či kultúrnych podujatí. Od nedele platí zákaz vychádzania pre ľudí starších ako 65 rokov a chronicky chorých.