Zahraničné

Poľskí lídri na oslavách Solidarity vyjadrili podporu protestujúcim v Bielorusku

40. výročie založenia odborovej organizácie Solidarita v Poľsku. Zdroj: SITA/SITA/Reportagebild via AP, file

VARŠVA – Poľskí lídri v pondelok na oslavách 40. výročia založenia odborovej organizácie Solidarita vyjadrili podporu bieloruským protestujúcim, ktorí žiadajú odchod prezidenta Alexandra Lukašenka a nové, nezmanipulované prezidentské voľby.

Solidarita bola kľúčová pri porážke komunistického režimu v Poľsku a v strednej Európe a zaslúžila sa o pokojný prechod k demokracii vo vlastnej krajine, pripomenula tlačová agentúra DPA. “Bratia Bielorusi! Dnes ste to vy, čo prežívate svoj príval solidarity. Sme s vami. Poľská Solidarita je s vami!” povedal v pondelok poľský premiér Mateusz Morawiecki na hlavných oslavách 40. výročia, ktoré sa konali v historických lodeniciach v meste Gdansk pri pobreží Baltského mora, kde Solidarita vznikla.

“Sme presvedčení, že slobodné, nezávislé Bielorusko patrí do rodiny európskych národov, kde bude žiť v harmónii a mieri so všetkými svojimi susedmi. Takéto Bielorusko si želá väčšina Bielorusov,” dodal premiér. Poľský prezident Andrzej Duda takisto ocenil bieloruských protestujúcich. “Nech žije Bielorusko!” skandoval Duda počas svojho príhovoru.