Levice Regióny Top

Polrok sa natiahol na štyri roky. Pre spackanú opravu už knižnica minula za prenájom priestorov desaťtisíce eur

Tekovskú knižnicu neotvorili ani po štyroch rokoch od rekonštrukcie. Musia ju opäť „zrekonštruovať“! Zdroj: Glob.sk/juh

LEVICE – Dokedy budú v provizóriu? Tekovská knižnica v Leviciach ešte stále nie je v priestoroch, ktoré má k dispozícii od Nitrianskeho samosprávneho kraja. Jemu totiž historická budova patrí. Problémom boli vlhké steny, pre ktoré bolo treba budovu rekonštruovať. Po nákladnej oprave však tento problém nezmizol, tak sa do nej knihy z oddelenia beletrie nemohli opäť umiestniť. Z tohto dôvodu sú v náhradných priestoroch, za ktoré ale treba platiť vysoké nájomné.

Knihy z oddelenia beletrie v Tekovskej knižnici odvážali na fúrikoch do náhradných priestorov v lete 2014. Asi 40-tisíc kníh našlo nové miesto v budove, ktorá sídli niekoľko desiatok metrov od Tekovskej knižnice. Zmluvu na odvlhčenie múrov knižnice podpísali v marci 2015, firma, ktorá práce vykonávala, opravy dokončila v priebehu mája toho istého roka. Žiaľ, napriek vykonanému odvlhčeniu múry vlhli aj naďalej. „Použil sa tam materiál, ktorý na vlhkosť mal byť, lenže potom sa zistilo, že na to, aby to nevlhlo mal obsahovať ešte nejakú inú zložku, ktorá v ňom však nebola, a preto to začalo vlhnúť,“ prezradil nám na mieste zástupca firmy Levstav, ktorá práce vykonávala.

„Na niektorých stenách sme museli obiť omietku až do výšky 150 cm,“ ukazuje jeden z robotníkov. Zdroj: Glob.sk/juh

Namiesto kníh opäť robotníci

Knihy sa teda do knižnice nevrátili, namiesto toho sa pristúpilo k opravám, ktoré nitrianska župa u zhotoviteľa reklamovala. „Na objekte Tekovskej knižnice sa vykonávajú práce v rámci odstraňovania reklamovaných nedostatkov,“ uviedla hovorkyňa predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Oľga Prekopová. Objekt bol po rekonštrukcii firmou riadne odovzdaný v roku 2015, ešte v záručnej dobe sa ale objavili nedostatky s vlhnutím múrov. Odborník po kontrole skonštatoval, že je potrebné urobiť zásahy formou chemického injektovania a špeciálnych omietok. Za nekvalitne odvedenú prácu, a na základe vypracovaných odborných posudkov vlhkostných pomerov, podala župa v roku 2017 žalobu na firmu, ktorá tieto práce mala spraviť za takmer 10-tisíc eur.

V suteréne museli vlhkú omietku odstrániť až po múry. Zdroj: Glob.sk/juh

Rekonštrukcia opráv

Historická budova prešla viacerými etapami rekonštrukcie a vlhnutie múrov sa prejavilo až časom. Aj napriek odporúčanému kúreniu a vetraniu sa vlhkosť zo stien nepodarilo odstrániť, preto takmer vo všetkých miestnostiach museli teraz urobiť novú omietku. „Tentokrát sme tam dali špeciálnu omietku, ktorá sa používa len na miestach, kde sa má zabrániť vlhnutiu múrov. Teraz je tam taký materiál, aký tam má byť,“ povedal nám pri našej návšteve zástupca levickej firmy Levstav. Tá sa so župou dohodla, že v rámci zachovania dobrých vzťahov všetky práce na odstránenie vlhkosti zrealizuje na vlastné náklady. „Na základe zápisu z rokovania ohľadom reklamovaných nedostatkov bolo dohodnuté, že Levstav – Levice odstráni všetky reklamované nedostatky v termíne do 30. apríla 2019,“ skonštatovala O. Prekopová.

Oddelenie beletrie Tekovskej knižnice je prechodne premiestnené do náhradných priestorov, za ktoré knižnica zaplatí ročne 14,5-tisíca eur. Zdroj: Glob.sk/juh

Zbytočne vyhodené peniaze

Dohoda o termínoch je jedna vec, realita však druhá. „Na komplet sa nestihne, to je isté. Nie sme roboti a navyše nás je málo. Robíme občas aj cez víkendy, ale opraviť také veľké priestory, to nie je len tak. Omietku z múrov v miestnostiach sme museli obiť do hĺbky šesť až sedem centimetrov a niekde do výšky i meter a pol. Navyše, v pivničných priestoroch, kde to bolo ešte horšie, sa musela dať dole omietka od zeme až po strop, ba niekde i plafóny. A to až do múru,“ krútili robotníci hlavami nad termínom odovzdania.

Prenájom priestorov, kde dočasne oddelenie beletrie sídli, však stojí knižnicu mesačne 1200 eur, čo je ročne 14 400 eur. V rekonštruovanom objekte navyše platí udržiavacie zálohové faktúry za elektrinu, vodu a plyn. A to všetko už piaty rok!