Domáce Šport Top

Politika vyhrala nad futbalom. Slovan ustúpil Kosovu, Bratislava bude opäť čeliť fanúšikom

Zdroj: TASR / Adel Ghannam

BRATISLAVA – Keď si pred týždňom urobili futbalisti Slovana z hanby kabát európskych rozmerov mohlo sa zdať, že leto v najpopulárnejšom, najbohatšom a najslávnejšom tíme bude klasicky nudné a v uhorkovej sezóne bez Ligy majstrov zodvihne fanúšikom adrenalín iba ak nová dopravná politika. Ale kdeže, Slovensko je totiž čarovná krajina plná prekvapení.  

 

Kotlík emócií najskôr natlakoval expresný vyhadzov trénera Martina Ševelu a vzápätí meno ďalšieho súpera Slovana už v Európskej lige. KF Feronikeli z Kosova. Názvom nudný, neatraktívny, nezaujímavý a neznámy klub z ďalšej balkánskej krajiny. Ale iba do momentu, keď sa na Feronikeli pozriete z iného uhla. Už len destinácia, z ktorej príde na Slovensko, musí všetkých postaviť do pozoru. Kosovo. Krajina, ktorú ak niekto naozaj nemá rád, je určite Srbsko, ktoré po rozdelení Juhoslávie na parciálne štáty nikdy nezávislosť Kosova neakceptovalo a neuznalo. Ale čo to má spoločné so Slovenskom? Záleží, z ktorej strany sa na problém pozeráte.

Politika vyhrala nad futbalom

Slovensko totiž politicky Kosovo, ktoré prevažne tvoria etnickí Albánci, takisto nikdy neuznalo. To je prvý problémový bod. Druhý je zložitejší a pre Slovan triviálnejší a komplikovanejší. V tíme slovenského majstra totiž pôsobia dvaja srbskí futbalisti Dejan Dražič a Aleksandar Čavrič, plus tréner Vladimír Radenkovič. To už problém je a veľký. Srbský futbalový zväz totiž Slovan žiadal, aby títo dvaja hráči nenastúpili proti kosovskému Feronikeli. Bum, rozbuška sa aktivovala. Politický problém v športe. Vec, ktorú Európska futbalová asociácia UEFA neakceptuje a je striktne proti podobným politicko-spoločenským averziám. Slovan totiž so srbskou požiadavkou prekvapujúco súhlasil. Tu je oficiálne stanovisko Slovana, tak ako ho publikoval na svojej internetovej stránke.

“Hráči Aleksandar Čavrič a Dejan Dražič a tréner Vladimir Radenkovič rešpektovali výzvu srbskej vlády v súvislosti so zápasmi s KF Feronikeli. ŠK Slovan rešpektuje rozhodnutie hráčov a trénera, z tohto dôvodu teda Čavrič, Dražič a Radenkovič nezasiahnu do oboch zápasov proti Feronikeli. Počas zápasu s Feronikeli bude vedením tímu poverený tréner juniorky ŠK Slovan Ján Kozák ml. Prosíme fanúšikov, aby rešpektovali túto skutočnosť a pochopili rozhodnutie hráčov, trénera i klubu. Pre nikoho z nás na čele so srbskými hráčmi a trénerom to nie je príjemná situácia, ale musíme ju rešpektovať ako fakt.”

Zdroj: archív

Horúci večer s balkánskym temperamentom

Slovanisti nemuseli požiadavku srbského zväzu vôbec akceptovať, mohli ju pohodlne ignorovať. Prečo by to robili? Problémy s Kosovom má Srbsko nie Slovensko a Slovan, ani UEFA. No belasí, ak by povedali nie, zároveň riskovali odvetné opatrenia v podobe rôznych iných „milých“ administratívnych ťahov srbskej strany voči týmto hráčom a trénerovi. Slovanisti urobili nepríjemný kompromis, ktorý nemá v športe a vo futbale čo robiť. Žiadny nátlak, žiadne politické hry. Podobné požiadavky sú neprijateľné a neakceptovateľné. UEFA mal byť v tomto prípade jednoznačne na strane Slovana.

Srbom či Kosovčanom mala jednoducho vysvetliť, kto tu diriguje európsku futbalovú scénu. Keď vie “buzerovať” za každú blbosť na štadiónoch, potom musí podobné prípady riešiť radikálne a bez alibizmu. Lebo čo je teraz aktuálnejšie, výbušnejšie a poriadne horúce je fakt, že teraz môže byť v bratislavských uliciach a na Tehelnom poli poriadne inferno. Nielen z tepla. Fanúšikovia Slovana totiž roky sympatizujú so Srbskom a na svojich zápasoch vykrikujú „Kosovo je Srbija”. Ako v roku 2010 počas stretnutia s Crvenou Zvezdou Belehrad, či v rámci ligového zápasu s Michalovcami v uplynulej sezóne. Po tejto prihrávke na smeč by sa nikto nečudoval, ak by ju využili.

Policajná akcia v Bratislave po bitke futbalových fanúšikov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Stres a obavy z možnej konfrontácie oboch fanúšikovských táborov cítiť aj z vyhlásenia predstaviteľov Slovana na ich oficiálnom webe. “ŠK Slovan Bratislava sa obracia na všetkých fanúšikov s mimoriadne dôležitou výzvou a zároveň obrovskou prosbou k zápasu kvalifikácie Európskej ligy s KF Feronikeli. Vyzývame a prosíme všetkých priaznivcov Slovana, ktorí prídu v stredu na Tehelné pole, aby sa na štadióne zdržali akýchkoľvek prejavov súvisiacich s politickou situáciou týkajúcou sa nášho súpera.” Slovan teraz musí svojich fanúšikov maximálne upokojovať a krotiť, no je otázne, či to pomôže.

Zástupcovia UEFA nás dôrazne upozornili na to, že prípadné politické prejavy budú tvrdo a nekompromisne trestať v neprospech nášho klubu a fanúšikov. V praxi to znamená, že ak by takáto situácia aj napriek našej výzve a prosbe nastala, klub by mohol dostať nielen vysokú finančnú pokutu, ale aj oveľa bolestivejší trest v podobe uzavretia celého štadióna na ďalší európsky zápas. Túto výzvu adresujeme z dôvodu, že je pre nás naozaj dôležité, aby sme predišli akejkoľvek tvrdej sankcii, ktorá by bola trestom pre celý klub a predovšetkým pre fanúšikov. Vopred veľmi pekne ďakujeme všetkým fanúšikom za rešpektovanie tejto výzvy a prosby zároveň,” doplnili informácie funkcionári Slovana na svojej internetovej stránke. Mrzutí, rozladení a poriadne zaskočení sú z celej situácie aj hráči. “Sú to členovia tímu, ktorí sú pre nás dôležití. Mrzí nás, že politika takto zasahuje do športu, ale musíme to rešpektovať. Zabojujeme aj za nich,” charakterizoval náladu v kabíne obranca Myenty Abena.

Futbaloví hooligens po policajnej akcii na Ventúrskej ulici v Bratislave. Zdroj FB / Polícia SR – Bratislavský kraj

Ak to nikomu tam hore nedocvaklo je totiž jasné, že do Bratislavy príde kosovské mužstvo aj so svojim fanklubom. Preto aj menej inteligentný a nedomýšľavý jedinec si vie skombinovať, čo sa asi môže diať na štadióne eventuálne v uliciach mesta. Piknik, grilovačka a výmena klubových odznakov to asi nebudú. Najmä keď v susednom Rakúsku, ale aj v Nemecku, žije veľké množstvo kosovčanov a tí prídu v stredu na výlet do Bratislavy. Spojiť príjemné s užitočným. Futbal je na podobné aktivity ideálne fluidum.

Nuž, bude to ďalší horúci večer, ktorý čaká hlavné mesto Slovenska v stredu 24.júla. Ventúrska a priľahlé ulice sú už upratané, vybavené novým záhradným nábytkom a treba iba veriť, že ďalšia inovácia externého inventára nebude v pláne ich majiteľov. Glob.sk preto k celej veci oslovil aj políciu s otázkami ohľadne bezpečnostných opatrení. “V súvislosti s Vami uvedeným športovým podujatím pripravuje polícia bezpečnostné opatrenia za účelom ochrany verejného poriadku. Ku konkrétnemu počtu policajtov, ktorí budú velení do tohto bezpečnostného opatrenia, ako aj k spôsobu a miestu výkonu služby, sa z taktického dôvodu nemôžeme vyjadrovať,” uviedla hovorkyňa bratislavskej krajskej polície Veronika Slamková.

Dočasný tréner futbalistov Slovana Bratislava pred zápasom predkola Európskej ligy s KF Feronikeli. Zdroj TASR / Pavel Neubauer

V kontexte celej situácie sa do úzadia dostala ďalšia dôležitá informácia. Futbalistov Slovana bude mať v oboch zápasoch 2.predkola Európskej ligy na povel tréner juniorky belasých Ján Kozák ml..“Je to pre mňa špecifická situácia, dozvedel som sa to v pondelok. Je to veľka výzva a pre mňa prvý veľký zápas. Ale nepozerám sa na to tak, že by som bol nástupca odvolaného trénera. My chceme v prvom rade postúpiť, pretože sme dostali facku v predkole LM. A čo bude so mnou ďalej, ja neviem, to sa uvidí. Volal som aj s otcom, povedal mi, že to je moja povinnosť, aby som to vzal,” povedal Kozák. Nuž nedá sa povedať, že by bol slovenský futbal a situácia okolo neho nudná. Práve naopak. Aj keď viac mimo štadióna ako na trávniku.