Domáce

Politické strany môžu na kampaň minúť najviac tri milióny eur

Európsky parlament - Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Politické strany kandidujúce v eurovoľbách môžu na volebnú kampaň minúť najviac tri milióny eur vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH). Peniaze musia viesť na osobitnom platobnom účte. Za prekročenie limitu hrozia podľa zákona tisícové pokuty.

Volebná kampaň sa začala 4. februára a skončí sa volebným moratóriom 48 hodín predo dňom konania volieb, teda 22. mája o 23.59 h. Kampaň môžu viesť podľa webu ministerstva vnútra iba politické strany a tretie strany zaevidované Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Jednotliví kandidáti si sami kampaň nevedú. Tretia strana môže minúť najviac 100.000 eur vrátane DPH.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 25. mája, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie. Výsledky hlasovania budú známe po uzavretí volebných miestností v poslednom štáte, a to v Taliansku v nedeľu o 23.00 h. Eurovoľby sa na Slovensku konajú štvrtýkrát. Účasť na posledných bola len 13,05 percenta oprávnených voličov, teda najmenšia zo všetkých krajín EU.