Zahraničné Politika Top

Politická mŕtvola Mayová. Títo politici v skutočnosti rozhodujú o brexite

Britská premiérka Theresa Mayová poČas prejavu na rokovaní Dolnej snemovne britského parlamentu v Londýne 16. januára 2019. (TASR/AP)

LONDÝN/BRATISLAVA – Už iba dva mesiace delia Veľkú Britániu od termínu, kedy by mala opustiť Európsku úniu (EÚ). Zatiaľ nikto nevie, či a ako brexit prebehne. Britská premiérka Theresa Mayová stratila nad celým procesom kontrolu. O osude Spojeného kráľovstva rozhodnú iní politici. Poďme sa pozrieť, ktorí to sú.

Hlasovanie v dolnej komore britského parlamentu 15. januára ukázalo, že Theresa Mayová pomaly, ale isto stráca akúkoľvek kontrolu nad svojím parlamentom a blížiacim sa brexitom. Ňou vyrokovaná dohoda o odchode krajiny z EÚ u poslancov totálne prepadla. Proti nej hlasovalo až 432 zákonodarcov, za bolo len 202. 

Mayová následne prežila hlasovanie o nedôvere, ktoré požadoval líder labouristov Jeremy Corbyn. Napriek tomu jej dôvera je na najnižšom bode. Zdá sa čoraz menej pravdepodobné, že dohoda o brexite bude uzavretá pod jej vedením. Najmä, keď sa termín odchodu krajiny z Únie ( 29. marec 2019) nezadržateľne blíži.

Zrušenie brexitu len po druhom referende

Zrušenie brexitu je právne možné, pretože Európsky súdny dvor rozhodol, že Británia môže z neho cúvnuť aj bez súhlasu ostatných členských štátov EÚ. Pre odstúpenie od brexitu by bolo potrebné druhé referendum a to je momentálne málo pravdepodobné. I keď je v opozičnej labouristickej strane dosť podporovateľov tohto scenára, samotný ich šéf Jeremy Corbyn je zástancom tzv. mäkkého brexitu. Ten by znamenal, že by krajina zostala v colnej únii. Nemecký Spiegel informoval, že Corbyn prišiel tento týždeň s pozmeňovacím návrhom, ktorý obsahuje alternatívy k Mayovej dohode.  O týchto alternatívach, ktoré zahŕňajú aj druhé referendum, bude parlament hlasovať na budúci týždeň. 

Corbyn však nie je jediným protivníkom Mayovej, ktorý kritizuje jej dohodu s EÚ. Okrem neho sú na scéne aj ďalší politici, ktorí by chceli podobu brexitu pretvoriť podľa svojich predstáv a ich vplyv stále rastie.

Veľký kritik dohody Theresy Mayovej, Jeremy Corbyn. (SITA/AP)

Jacob Rees-Mogg

Je to politik, ktorý tiež vie, ako vyvolať hlasovanie o nedôvere Mayovej a prehrať ho. V decembri podal takýto návrh, ale nepochodil. Jeho žiadosť neprešla a Mayová tak vyhrala. Rees-Mogg je veľkým odporcom Mayovej dohody o brexite a zároveň silným podporovateľom odchodu krajiny z EÚ.

Vedie skupinu konzervatívnych poslancov, ktorí jasne preferujú tvrdý brexit pred vyrokovanou dohodou britskej premiérky. Začiatkom tohto týždňa však prekvapil, keď v článku pre Daily Mail pripustil, že radšej uprednostní Mayovej zmluvu, než by krajina Úniu vôbec neopustila.

Alene Fosterová

Šéfka severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) tiež zohráva v konflikte o brexit dôležitú úlohu. Fosterová síce nesedí v parlamente, no napriek tomu má obrovský politický vplyv. DUP so svojimi desiatimi poslancami zabezpečuje britskej premiérke väčšinu, bez jej podpory by nebola vláda schopná fungovať. To však Mayovej nezabránilo, aby proti vôli DUP bojovala za svoju dohodu. Ako to dopadlo, je už známe. 

Strana je však zárukou súdržnosti Severného Írska so zvyškom Británie. To sa ukázalo, keď v hlasovaní o vyslovení nedôvery premiérku podporili. Keby sa totiž k moci dostali labouristi, neboli by k DUP tak priateľsky naklonení. A to nechcú ani poslanci tejto strany a ani ich šéfka Arlene Fosterová. Okrem toho je DUP pod tlakom zamestnávateľských združení, ktorí chcú zabrániť brexitu bez dohody.

Dominic Grieve

Takmer štyri roky bol generálnym prokurátorom Anglicka a Walesu, teraz je jedným z najtvrdších protivníkov Mayovej. Do úradu generálneho prokurátora ho dosadil bývalý premiér David Cameron a úrad zastával ho do roku 2014. Grieve ako právnik využíva svoje znalecké posudky na to, aby Mayovej čo najviac znepríjemnil parlamentný život.  Dôrazne varoval pred tvrdým brexitom a bol jedným z podporovateľov toho, aby sa o dohode Mayovej hlasovalo v parlamente. Proeurópsky zameraný konzervatívny politik je zástancom nového referenda o vystúpení krajiny z EÚ.  

Nick Boles a Yvette Cooperová

Menovaní poslanci konzervatívneho krídla a labouristov sa ocitli v centre pozornosti kvôli ich návrhu k hlasovaniu o dohode o brexite, ktoré sa má konať 29. januára. V ich žiadosti sa uvádza, aby Mayová dostala čas presvedčiť do konca februára  parlament o svojom “pláne B” na opustenie EÚ. Ak by sa jej to nepodarilo, tak by malo byť umožnené prostredníctvom pozmeňovacieho návrhu odložiť termín brexitu, ktorý má prebehnúť 29. marca 2019. Zdá sa, že skupina poslancov okolo Bolesa a Cooperovej by mohla pre svoj návrh získať väčšinu.