Domáce Politika Top

Politická kríza zažehnaná: Danko s Pellegrinim odstránili nezhody

BRATISLAVA – Predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko po dnešnom stretnutí s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim (Smer-SD) uviedol, že v rámci koalície žiadna vážna politická kríza nehrozí. Danko pripomenul, že predstavitelia parlamentnej opozície nie sú pripravení ani schopní spravovať Slovenskú republiku a preto bude pre koalíciu vždy priorita hľadať kompromis.

Predseda parlamentu a predseda vlády si vysvetľovali najmä nedorozumenia v komunikácii, ktoré už odstránili a preto by Danko privítal, ak by sa takéto stretnutia konali pravidelne. Podľa Pellegriniho bolo stretnutie konštruktívne a koalícia chce pokračovať v napĺňaní Programového vyhlásenia vlády, a z dnešného stretnutia v Národnej rade SR odchádza s tým, že nie sú na stole žiadne otvorené či nedoriešené otázky.

Pellegrini pripustil, že takéto stretnutia sa môžu zopakovať, je ochotný rozprávať sa aj s Mostom-Híd či predstaviteľmi koaličných strán v regiónoch na svojich cestách po Slovensku. Danka podľa vlastných slov uistil, že nemieni meniť smerovanie zahranično-politickej orientácie. “Slovensko si vždy bude plniť svoje záväzky, ale musíme mať dobré vzťahy aj s našimi východnými susedmi,” povedal Pellegrini. Danko totiž v stredu premiérovi vyčítal, že sa zastal zásahu spojencov v Sýrii. Pellegrini predsedu SNS takisto uistil o tom, že jeho hlavnou prioritou je dodržiavať Programové vyhlásenie vlády, ktoré získalo podporu v NR SR. Podľa svojich slov si je vedomý, že je predsedom koaličnej vlády a potrebuje podporu všetkých troch klubov – Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd a verí, že o priazeň voličov budú bojovať v riadnom termíne parlamentných volieb v marci 2020.

Na tlačovej konferencii, ktorá nasledovala po hodinu a pol trvajúcom stretnutí, sa premiér vyjadril aj ku komunálnym voľbám a personálnym otázkam. O personálnych otázkach ani nomináciách s Dankom “vôbec nehovorili”. “Najprv musíme prijať rozhodnutie v Smere, potom o tom budeme diskutovať s koaličnými partnermi a následne to oznámime médiám,” povedal Pellegrini. K možnej nominácii Denisy Sakovej na post ministerky vnútra sa teda Pellegrini nevyjadril. Pokiaľ ide o komunálne voľby, premiér vníma, že o dôveru verejnosti sa bude uchádzať množstvo nezávislých kandidátov a opozičný blok. Preto podľa neho dáva logiku, aby o spoločnom postupe hovorila aj koalícia.