Domáce Top

Politici reagujú na Slovenské národné povstanie

BRATISLAVA – Dnes si pripomíname deň, kedy sa z okupovanej krajiny, stal samostatne mysliaci a žijúci národ. Slovenské národne povstanie vypuklo presne pred 74 rokmi (29.august 1944), kedy sa domáce vojská zmobilizovali a počas druhej svetovej vojny tiahli do boja proti nemcom, ktorí okupovali našu zem. Tento deň si pripomíname hrdinov, ktorí padli v boji za náš národ a slobodu.

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) uviedla, že SNP je míľnikom v našich dejinách. “Chcem vzdať úctu všetkým ľuďom, ktorí sa pred 74 rokmi zapojili do Slovenského národného povstania. Urobili to, čo bolo správne a spravodlivé. Rozhodným spôsobom prejavili svoj vzdor voči ideológii, ktorá zapríčinila smrť miliónov ľudí. Mnohí z nich položili životy v túžbe po slobode a viere v lepší svet. Česť ich pamiatke,” odkázala.

Politická strana SaS hodnotí Slovenské národné povstanie ako schopnosť Slovákov postaviť sa na správnu stranu v zložitej historickej situácii. Významná časť občanov podľa liberálov pochopila, že ľudácky režim pod vedením prezidenta Jozefa Tisa nemá perspektívu a kolaborácia s nacistickým Nemeckom je zločinom.
“Tých, ktorí sa chopili zbraní s čestnými úmyslami a ktorí nasadzovali svoje životy za slobodu, musíme mať navždy v úcte. Ich odkaz je stále aktuálny. Varujú nás pred politikmi, ktorí miesto demokracie a slobody ponúkajú občanom v peknom obale totalitu a ktorí úmyselne či z neznalosti vedú národy do katastrof,” odkázalo vedenie SaS.

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) je presvedčený, že aj po desaťročiach je odkaz SNP aktuálny a jasný. “Jednoznačne sa postaviť proti násiliu a povedať jasné nie fašizmu. Na udalosti SNP by sme si mali spomínať s úctou. Veď všetky tie pamätníky, či už v malých dedinkách, alebo v mestách, na ktorých sú vytesané mená hrdinov, ktorí zomreli za lepšiu budúcnosť nás všetkých, sú mementom toho, že slobodu nám skutočne nikto nedal zadarmo,” zdôraznil.

Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most- Híd) bolo Slovenské národné povstanie najvýznamnejším antifašistickým počinom v našej histórii. Dokázalo zmobilizovať desiatky tisíc ľudí. Zmobilizujme sa preto aj my, avšak bez zbraní a násilia, a chráňme si to, čo pre nás vybojovali naši predkovia počas SNP. Uviedol na sociálnej sieti.
“Aj z úcty voči nim bojujme proti fašistickým aktivitám, ktoré, mám pocit, v súčasnosti prudko ožívajú,” apeloval. Podľa Gála najtragickejšie časti histórie sú udalosti, keď ľudia museli brániť slobodu a spravodlivosť so zbraňami v rukách. “Vzdávam úctu hrdinom, ktorí položili v boji za tieto ideály to najcennejšie – život. Ich odvaha a odhodlanie postaviť sa zlu a neprávu nech je pre nás odkazom aj záväzkom, aby sa nič podobné už nezopakovalo,”dodal.

Koncom augusta si pripomíname niekoľko významných historických udalostí a výročí, ktoré by nás mali nabádať k tomu, aby sme sa nad minulosťou zamysleli a poučili sa. Uviedol to šéf koaličného Mosta-Híd a podpredseda NR SR Béla Bugár pri príležitosti 74. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania. Bugár je presvedčený, že by sme mali poučiť aj naše deti a porozprávať im neskreslený príbeh o význame SNP. “Zamedzíme tým velebeniu fašistického Slovenského štátu. Iba ten národ má budúcnosť, ktorý nezabúda na svoju minulosť a je ochotný sa z nej poučiť,” napísal na Facebooku.

Podpredsedníčka strany Most- Híd Lucia Žitňanská sa domnieva, že 29. august vypovedá o našej spoločnosti mnoho. “Kdesi som čítala, že ešte dôležitejšie ako o príbehoch a spomienkach je hovoriť o tom, proti čomu sa naši rodičia a starí rodičia vzbúrili – proti fašizmu a nacizmu. Sláviť SNP preto neznamená len položiť kyticu na pomník obetí, ale odmietnuť aj všetky otvorené prejavy neonacizmu a extrémizmu, ktoré vidíme okolo seba. Lebo vychádzajú z tej istej idey nenávisti voči rasám, viere, národnému a sociálnemu pôvodu alebo k menšinám,” uzavrela.

Obete Slovenského národného povstania  sú odkazom, že za slobodu a svojbytnosť národa sa oplatí bojovať. Pri príležitosti 74. výročia týchto udalostí to uviedlo opozičné hnutie OĽaNO.
“Postavenie sa proti fašizmu bolo dôležitým míľnikom v dejinách Slovenska. Bolo to za cenu veľkých obetí, tisíce ľudí za ideál slobody dokázali položiť život. Po oslobodení sa od fašizmu, žiaľ, nasledovala druhá totalita, no Slováci dokázali poraziť aj komunistický totalitný režim,” uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová.