Domáce Politika Top

Politici novinárom podkúria. Právo na odpoveď sa po rokoch vracia

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Koaličná strana Smer-SD sa môže tešiť zo svojho úspechu. Poslanci dnes schválili novelu tlačového zákona, ktorým verejným funkcionárom vrátia právo na odpoveď. Novinárom zase obnovia peňažné pokuty za neuverejnenie odpovede. Smer-SD podržali koaliční partneri, ale aj kotlebovci. Z pozmeňovacieho návrhu poslanca Ondreja Dostála (Sas) prešiel iba jeden bod.

 

Niekoľkokrát presunutá novela tlačového zákona sa dostala do finále. Predkladateľ zo Smeru-SD Dušan Jarjabek tak má dôvod na úsmev. Spoločným predkladateľom novely bol aj poslanec zo Smeru-SD Miroslav Číž. Ten ale odišiel do europarlamentu. Koaličnú stranu Smer-SD pri dnešnom hlasovaní podržali koaličné strany SNS a Most-Híd. Ich podpora sa očakávala, keďže to pred časom pre Glob.sk avizoval aj hovorca Smeru-SD Ján Mažgút. ,,Môžem potvrdiť, že vo všeobecnosti má predkladaný návrh zákona podporu koaličných partnerov.” Dokonca Smer-SD podržala aj strana ĽSNS. Hlasovaním prekvapil exminister kultúry Marek Maďarič, ktorý v čase prvej Ficovej vlády tvrdo presadzoval nový tlačový zákon v pôvodnej verzii. Zaviedol vtedy právo na odpoveď. Teraz už ako nezaradený poslanec sa Maďarič pri tomto návrhu opäť zdržal. Zo 140 prítomných poslancov bolo za až 86, proti 51. Zdržali sa traja poslanci.

Po schválení novely sa po rokoch opätovne obnoví právo na odpoveď pre verejných činiteľov. Politici sa tak dočkajú uverejnenia odpovede. Predkladatelia návrhu Dušan Jarjabek a Miroslav Číž od začiatku zdôrazňovali, že predmetom práva na odpoveď je len skutkové tvrdenie. Vylučuje sa teda odpovedať na hodnotiace úsudky. ,,Právo na odpoveď je prvkom tlačového práva niektorých európskych krajín, ktorý vychádza zo  zásady „audiatur et altera pars“, teda „nech je vypočutá tiež druhá strana“, uviedli vtedy poslanci. Novela by mala platiť od začiatku novembra tohto roku.

 

Parlament podporil smerácky návrh. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Novinári budú platiť

V tlačovom zákone sa objaví text: ,,Ak periodická tlač alebo agentúrne spravodajstvo obsahuje skutkové tvrdenie, ktoré sa dotýka cti, dôstojnosti alebo súkromia fyzickej osoby, alebo názvu alebo dobrej povesti právnickej osoby, na základe ktorého možno osobu presne určiť, má táto osoba právo žiadať uverejnenie odpovede. Vydavateľ periodickej tlače a tlačová agentúra sú povinní odpoveď uverejniť bezodplatne; právo na opravu týmto nie je dotknuté.“

Poslanci novelizáciou tlačového zákona vrátia aj finančné náhrady. ,,Ak vydavateľ periodickej tlače alebo tlačová agentúra neuverejnia opravu, odpoveď alebo dodatočné oznámenie vôbec alebo ak nedodržia niektorú z podmienok na ich uverejnenie, má osoba, ktorá o ich uverejnenie vydavateľa periodickej tlače alebo tlačovú agentúru požiadala, právo na primeranú peňažnú náhradu od 1 660 eur do 4 980 eur,‘‘ napísali predkladatelia vo svojom návrhu.

Ako sa menil tlačový zákon, portál Glob.sk už informoval.

Treba tiež pripomenúť, že na novele tlačového zákona pracuje aj ministerstvo kultúry. Ich reakciu si môžete prečítať TU.

 

Poslancom sa vráti právo na odpoveď. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Opozícia je proti

Už od začiatku tohto návrhu bola opozícia proti. Dokonca poslanec z SaS Ondrej Dostál prišiel naposledy s pozmeňujúcimi návrhmi, ktorými by sa napríklad zachovalo právo na odpoveď iba vo vzťahu k nepravdivým, neúplným a pravdu skresľujúcim skutkovým tvrdeniam. „Nie je dôvod, aby sa právo na odpoveď uplatňovalo aj vo vzťahu k skutkovým tvrdeniam, ktoré sú úplné, pravdivé a neskreslené,“ uviedol Dostál. Tento pozmeňujúci návrh poslanci schválili. Podobný pozmeňujúci návrh predložil aj poslanec Mosta-Híd Štefan Vavrek. Dostál ale taktiež navrhoval nezavádzať právo na odpoveď pre politikov a nezavádzať právo odpovede voči vlastným vyjadreniam dotknutých osôb. Podľa poslanca sa tiež mali z návrhu vypustiť pokuty za neuverejnenie odpovede. Toto vítalo aj OĽaNO. Parlament to ale zamietol.

Tímlíderka SaS pre kultúru Renáta Kaščáková po schválení novely zákona z dielne Smeru-SD reagovala jasne. ,,Bude to jeden z prvých zákonov, ktoré SaS v novej vláde zruší. Jeho zrušenie navrhneme hneď, ako to bude možné. Politikom dáva krídla, rozširuje im možnosti, ako sa zviditeľniť v tlači a vydavateľov obmedzuje, zastrašuje a tlačí ich do autocenzúry,” povedala pre Glob.sk Kaščáková. Schválenie aspoň jedného bodu z Dostálovho pozmeňovacieho návrhu víta. ,,Našťastie sa podarilo pozmeňujúcim návrhom odstrániť dve veci, ktoré v pôvodnom boli, a to, že právo na odpoveď sa malo vzťahovať aj na pravdivé údaje a po druhé, že podľa pôvodného návrhu mohol dotknutý človek žiadať o opravu aj o odpoveď, nie len jedno z toho, ako to bude teraz. To by znamenalo úplné zahltenie novín odpoveďami. Našťastie, ostalo to tak, ako to je dnes – máme právo na reakciu len na nepravdivé a pravdu skresľujúce údaje a môže sa žiadať buď o opravu alebo ospravedlnenie.”

 

Podľa Kaščákovej bude tento zákon jeden z prvých, ktoré SaS v novej vláde zruší. Zdroj: SITA / Peter Maďar

Nič vážne sa nestalo

Člen Medzinárodného tlačového inštitútu a Tlačovo-digitálnej rady SR Pavol Múdry povedal, že prijatím tejto novely sa nič vážne nestalo. Podľa pozmeňovacieho návrhu k novele tlačového zákona musia politici podľa Múdreho ,,dokazovať, že médiá pochybili. Tým pádom majú také isté právo, ako majú teraz všetci občania“.

Chyby z minulosti

Slovenský syndikát novinárov (SSN) ale so schválením novely spokojný nie je. ,,Po trojročnom období, ktoré Slovenskú republiku vrátilo späť v prípade “práva na odpoveď”, boli niektorí poslanci Národnej rady Slovenskej republiky opätovne ochotní pošliapať základné princípy európskej spoločnosti a zopakovať chyby z minulosti. Tentoraz však, odhliadnuc od zloženia hlasujúcich, boli ochotní urobiť ešte viac a to vrátiť Slovenskú republiku do 30. a 40. rokov minulého storočia. Hlasovanie poslancov bolo predovšetkým demonštráciou politickej moci vo vzťahu k novinárom, pričom tieto tendencie v našej spoločnosti prevažujú niekoľko rokov,” povedal pre Glob.sk predseda SSN Daniel Modrovský.

 

Dostál prišiel s pozmeňujúcim návrhom. Prešiel iba jeden bod. Zdroj: TASR / Jakub Kotian