Bratislava Regióny

Polícii sa podarilo pomocou sociálnej siete vypátrať osoby. Komunikácia s verejnosťou im pritom dosť pomohla

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Polícia komunikáciou s občanmi prostredníctvom sociálnej siete za štyri dni vypátrala alebo zistila identitu troch osôb. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, v prvom z prípadov polícia žiadala verejnosť o pomoc pri určení totožnosti osoby, ktorá tragicky zahynula pri dopravnej nehode. „Pár minút po zverejnení príspevku na Facebooku Polícia SR – Žilinský kraj sme dostali od občana informáciu o identite, ktorá sa preukázala ako správna,” povedal Slivka.

 

Druhý prípad bol podľa Slivku podobný. Polícia v Prešovskom kraji zisťovala totožnosť muža, ktorý prežil dopravnú nehodu, avšak bol aj dva dni po nej v bezvedomí. „Veľmi promptne prijaté informácie od verejnosti potvrdili medzitým získané poznatky príslušníkov Policajného zboru o identite muža,” zdôraznil Slivka. Aj tretí prípad podľa neho priniesol vyriešenie iba niekoľko minút po zverejnení na stránke Polícia Slovenskej republiky. „V hľadáčiku pátračov bol muž, ktorý sa správal agresívne a rozkopal dvere zdravotníckeho zariadenia. Takmer okamžite jeho totožnosť určili fanúšikovia Policajného zboru na Faceboku,” uviedol Slivka.

Polícia zdôrazňuje, že tieto prípady sú jedny z mnohých, keď komunikácia Policajného zboru na sociálnych sieťach priniesla poznatky dôležité pre vyšetrovanie trestnej činnosti či pre pátranie po osobách. „Komunikácia formou súkromnej správy medzi verejnosťou a administrátormi sociálnych sietí neraz v minulosti zachránila ľudské životy,” dodal Slivka.