Domáce Top

Polícia zrejme má vraha. Kuciakova smrť vyhnala aj tak ľudí do ulíc

Zdroj: TASR –/ Jakub Kotian

BRATISLAVA – Protesty pokračujú. Aj dnes sa konajú vo viacerých slovenských mestách pochody Za slušné Slovensko s podtitulom Nikam neodchádzame! V Bratislave sa začali ľudia schádzať na Námestí SNP odkiaľ smerovali k Národnej rade. Okrem hlavného mesta sa zapojili aj mestá Košice a Banská Bystrica.

Iniciatíva Za slušné Slovensko zvolala dnes ďalší protest. Na Námestí SNP sa zišlo odhadom päťtisíc ľudí, ktorí smerovali z námestia k budove parlamentu. Nad hlavami držali rozsvietené mobily, či baterky.

Pred Národnou radou vystúpili mnohé osobnosti: Dorota Nvotová, Zuzana Petková, Ján Gordulič, Marián Mitaš, Martin M. Šimečka či Juraj Benetin. V čele pochodu kráčali organizátori zhromaždenia Juraj Šeliga a Karolína Farská a spolu s ďalšími ľudmi niesli transparent “Postavme sa za slušné Slovensko”. Niektorí ľudia držali transparenty, na ktorých vyzývali celú vládu k odstúpeniu.

Počas príhovoru iniciátori pochodu žiadajú, aby politici slúžili všetkým a nie pre seba. Podľa nich je kľúčové poznať objednávateľa vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Juraj Šeliga hovoril aj o ministerke vnútra Denisy Sakovej, pripomenul aj kauzu únosu Vietnamca, či novú voľbu policajného prezidenta. Zo Slovenska chcú slušnú a spravodlivú krajinu.

Investigatívna novinárka Zuzana Petková žiada vyriešenie vraždy a inú politickú kultúru. Zdôraznila, že nechce obedy zadarmo, ale chce poznať objednávateľa, kto si vraždu objednal. Vyzýva ľudí, aby ani na okamih neprestali, pretože Slovensko ešte čaká dlhá cesta.

Vystúpil aj scenárista a humorista Ján Gordulič. Zdôraznil, že história sa začína opakovať. ,,Táto vláda, tak ako tá Mečiarova, už má svoj únos a má aj svoju vraždu.” Odkedy zavraždili dvoch nevinných ľudí, sa podľa neho na Slovensku udialo veľa zmien. Vymenil sa premiér a ministri, niečo však zostalo – rodinkárstvo, klamstvá a zametanie vecí pod koberec. Na záver dodal, že ľudia musia vydržať, vracať sa na námestia a ,,ukazovať Ficovi, Bugárovi a Dankovi, že máme čas, že nebudeme ticho a že nikam neodchádzame.”

Herec Marián Mitaš počas svojho príhovoru zdôrazňoval, že napriek tomu, že obvinili z vraždy tri osoby, to nestačí. ,,Chceme poznať meno objednávateľa a chceme vidieť jeho tvár v spoločnosti kukláčov, ktorí ho vedú na súd a odtiaľ rovno do väzenia.” Dodal, že posun v kauze je prácou nielen vyšetrovateľov, ale aj všetkých aktívnych občanov, ktorí vyšli na námestia.

Ako posledný so svojou rečou vystúpil novinár a publicista Martin M. Šimeček. ,,Niektorí sme možno verili, že táto vražda otrasie aj svedomím vládnych politikov, ale čo sa stalo. Ich len na chvíľu striaslo od strachu, že prídu o moc, ale v zápätí ich to prešlo a vládnu si ďalej.‘‘ Skonštatoval tiež, že ak naozaj vypátrajú vrahov a objednávateľov vraždy novinára a jeho snúbenice, dozvieme sa pravdu, ktorá bude ešte desivejšia, než tušíme.

Na záver celej akcie ľudia opäť rozsvietili svetlá na svojich mobiloch a pochod zakončili štátnou hymnou. Spieval ju Juraj Benetin.

Galéria
Doteraz sa uskutočnilo už niekoľko pochodov Za slušné Slovensko. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Iniciatíva Za slušné Slovensko žiada výmenu vlády. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Iniciatíva Za slušné Slovensko žiadala výmenu vlády. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Slovensko si pripomína vraždu novinára a jeho snúbenice. Zdroj: TASR / Dano Veselský
navigate_before
navigate_next

 

Ako uviedli organizátori protestov pred tým dnešným, verejnosť sa síce po siedmich mesiacoch dozvedela, kto je vrahom investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, no napriek tomu je objednávateľ stále neznámy.

Karolína Farská z iniciatívy Za slušné Slovensko vyzvala ľudí, aby si priniesli sviečky, baterky, lampáše či mobily, ktorými budú svietiť. ,,Chceme poukázať, že svetlo vždy porazí tmu,” doplnila.

Protest ohlásila iniciatíva Za slušné Slovensko spolu s ďalšími iniciatívami vedcov, študentov, farmárov, umelcov, učiteľov či mimovládnymi organizáciami. ,,Chceme žiť v slušnej krajine, kde politici slúžia verejnosti a dodržiavajú zákony. My sme sa v priebehu leta presvedčili, že Slovensko takto nefunguje, a preto sa treba ozvať a politikov na to upozorniť,” povedal Fedor Gömöry z iniciatívy Veda chce žiť.

Požiadavkou iniciatívy je výmena vlády. Podľa organizátorov totiž nová vláda nič neurobila. Zdôrazňujú, že od zostavenia vlády Petra Pellegriniho prešlo pol roka, no nemajú pocit, že by presadil kroky, ktoré by dopomohli, aby ľudia začali veriť v štátnu moc. ,,Je to aj apel na pána Bélu Bugára, ktorý dnes jediný drží túto politickú koalíciu,” povedal jeden z organizátorov Juraj Šeliga. Podľa neho má prísť nová vláda, ktorá by mala byť dôveryhodná. Organizátori kritizujú tiež ministerku vnútra Denisu Sakovú, pretože zatiaľ nepredstavila nový zákon o Policajnom zbore. Rovnako poukázali aj na únos vietnamského občana. Iniciátori budú trvať aj na tom, aby výber ústavných sudcov bol transparentný.

 

Galéria
Iniciatíva Za slušné Slovensko žiada výmenu vlády. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Iniciatíva Za slušné Slovensko zorganizovala ďalší protest. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Iniciatíva Za slušné Slovensko žiada výmenu vlády. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Iniciatíva Za slušné Slovensko žiada výmenu vlády. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Iniciatíva Za slušné Slovensko žiada výmenu vlády. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Iniciatíva Za slušné Slovensko žiada výmenu vlády. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next

Slovákom nie je krajina, v ktorej žijú ľahostajná

  • 9. marec – Najväčšia demonštrácia v ére samostatného Slovenska. Zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko. Protestujúci žiadali dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka i jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a novú dôveryhodnú vládu.
  • 16. marec – Iniciatíva Za slušné Slovensko žiadala predčasné parlamentné voľby a dôkladné vyšetrenie vraždy novinára a jeho snúbenice.
  • 5. apríl – Iniciatíva zorganizovala ďalšie protestné zhromaždenie. Konalo sa aj v centre Košíc, kde sa pridali aj farmári z východu Slovenska, ktorí sa sťažujú, že sú vytláčaní z vlastnej pôdy organizovanými skupinami.